През годините на независимост от бившия Съветски съюз, т.е. за последните 35 години, Молдова е загубила почти половината от своето население. Това обяви директорът на молдовския Институт за социологически изследвания IMAS Дору Петручи, коментирайки данните от преброяването на населението през 2024 г., представени от Националното статистическо бюро. Населението на столицата Кишинев наброява около 600 хил. човека.

"Преди 35 години населението на страната е било 4,4 млн. човека, а сега едва достига 2,4 млн. души. И ако този спад продължи, скоро броят на молдовската диаспора в чужбина ще се изравни с броя на тези, които са останали в Молдова.

Периодите на проевропейско управление на страната не само не успяха да спрат напускането на страната, но и станахме свидетели на рекордни нива на миграция, като през последните години имаше и експоненциално нарастване на бедността", коментира въпроса Петруци в Meta.

В Молдова създават нова фондова борса - с участието на Румъния

В Молдова създават нова фондова борса - с участието на Румъния

Молдовската държава ще участва в тази борса като акционер

В същото време експертът отбелязва, че има достатъчно лични и професионални причини да смята, че цитираната от статистиците цифра от 2,4 млн. население не отговаря на действителността и че в Молдова всъщност са останали още по-малко хора.

По време на съветската епоха Молдова е била лидер сред съюзните републики по темп на нарастване на населението, отстъпвайки само на Таджикистан. През първите 20 години на независимостта й от СССР, населението на страната намалява от 4,4 млн. на 3,5 млн. души, като спадът продължава неотклонно и досега, припомня ТАСС. Според данните от преброяването през 2014 г. Молдова тогава има 2,6 млн. население.

Молдова за първи  път купува втечнен газ от САЩ

Молдова за първи път купува втечнен газ от САЩ

Обемът на покупката като начало е доста малък

Според научни прогнози, към 2050 г. броят на пенсионерите в страната ще се удвои и ще съставлява около 35% от цялото население. Своята роля за напускането на Молдова от нейните граждани изигра и продължителната икономическа криза, заради която една трета от трудоспособното население напусна страната в търсене на работа. Молдовските трудови мигранти, работещи в ЕС и Русия, изпращат у дома няколко милиарда долара годишно.

В предизборните си програми почти всички молдовски политици обещават да реша(ва)т демографския проблем, но нищо не се променя. Според прогнози на Европейската статистическа агенция, след 30-40 години в Молдова няма да има достатъчно трудоспособно население, което да работи и да съответно да издържа с данъци пенсионери и деца.

В Молдова от 2025-а ще обвързват националната си валута с еврото, вместо с долара

В постсъветска република от 2025-а ще обвързват националната си валута с еврото, вместо с долара

Това обяви Националната банка на страната