В света се говорят около 6000 различни езика, като всеки един от тях носи историята и културата на хората, които го използват. За половината от тях се смята, че не са застрашени от изчезване или няма достатъчно информация за тях.

10% обаче са особено застрашени да останат в миналото. С 4% от световните езици се е случило точно това, като те са напълно изчезнали след 1950 година.

Снимка 291506

Източник: World Economic Forum

Погледнато от друга страна обаче глобалното население говори или поне е учило освен майчиния си език и един от седемте най-разпространени.

Надали има съмнение, че на първо място по този показател е английският, който е най-често срещаният втори език в Латинска Америка, Европа, Азия и по-голямата част от Африка.

Снимка 291507

Източник: Quartz

За второто място по популярност се борят френският и испанският. Според данни на сайта QZ най-популярен като втори език у нас е немският, който има водеща позиция и в други страни от Балканския полуостров.

В топ 7 изненадващо или не влизат още шведският, италианският и турският.

Най-много различни езици се говорят в малката островна държава Папуа Нова Гвинея - общо 839. На второ място в това отношение е Индонезия, следвана от Нигерия и Индия.

Снимка 291508

Източник: Statista