Ако си мислите, че вече сте преминали през възхода и падението на най-добрата версия на себе си, изследователите имат новина за вас: Що се отнася до интелигентността, имате още какво да очаквате. Способностите да разчитате емоциите на другите или да смятате проста аритметика, не се появяват до средна възраст или дори по-късно.
"Почти на всяка възраст, повече от нас стават по-добри в някои неща и по-лоши в други", казва за Business Insider Джошуа Хартсорн, изследовател по когнитивна (познавателна) наука в MIT (Масачузетски технологичен институт). Той е водещ автор на проучване, разглеждащо как интелигентността се променя с годините.
Екипът на проучването е разпитал хиляди души между 10 и 90 годишна възраст относно способността им да правят неща като да запомнят списък с думи, да разпознават лица, запомнят имена и да смятат. Резултатите им показват, че независимо от възрастта, почти винаги има нов връх на хоризонта.
Пълната сила на обработка на мозъка и подробната памет са на върха, когато сме на около 18 години
Учените прилагат тест, който се използва за оценяване на всичко от деменция до увреждане на мозъка. Той изисква от хората да ползват редица когнитивни способности наведнъж - включително скорост, постоянно внимание и визуални умения. Инструментът, който обикновено включва свързване на числа със символи, също е част от Wechsler Adult Intelligence Scale, един от най-широко разпространените тестове за интелигентност.
Хартсорн използва теста в проучването си и открива, че представянето на участниците е във върха си в края на тийнейджърските години.
Източник: iStock
Способността да научаваме непознати имена е максимално висока, когато сме на 22 години
Повечето възрастни са зле в запаметяването на малки части информация без контекст, феномен, който невролозите причисляват към Baker/Baker парадокса. Класически пример е, че за човек е по-лесно да запомни история за някого, който пече, отколкото за човек с фамилно име Baker (на английски bake означава пека). Понеже няма никакъв контекст, който свързва човека с името, информацията не се задържа в паметта ни.
Младите хора нямат чак такъв проблем с това, както посочва изследване от 2011-а година, което открива, че хората са най-добри в запомнянето на нови имена в началото на 20-те си години.
Способността ни за разпознаването на лица е най-силна, когато сме на 32 години
Човешкият мозък има забележителен капацитет да разпознава и идентифицира лица, и учените едва започват да разбират защо. Средно, знаем, че умението да научим и запомним нови лица е най-силно около трийсетия ни рожден ден.
Първите учени, които свързват разпознаването на лица с възрастта, сега изследват така наречените "супер-разпознаватели" - хора с рядка, изключителна способност да познаят познато лице. Не случайно, много от тях са в своите трийсет години.
Източник: iStock
Способностите за концентрация са във връх около 43-та ни година
Затруднявате се да се фокусирате? Проучване от 2015-та година на учени от университета Харвард и лабораторията за внимание и учене в Бостън показва, че способността ни да задържим вниманието си се подобрява с възрастта, като върхът е около 43-та ни година.
"Докато по-младите хора могат да надделеят в бързината и гъвкавостта при обработката на информация, възрастните наближаващи средата на живота си могат да имат най-големия капацитет да останат фокусирани", отбелязва Джо ДеГутис, един от водещите автори в проучването.
Най-добри сме в разчитането на емоциите на другите на 48 години
Ходенето на срещи е трудно. Една от причините може да е, че като цяло не сме много добри в това да разчитаме емоциите на другите докато не стигнем късните си 40 години. Това е така според един от компонентите от изследването на Хартсорн, което включва показването на снимки, изрязани плътно около очите. Участниците са били помолени да опишат емоциите, които човекът на снимката изпитва. Най-добре са се представили хората на възраст около 48 години.
Източник: iStock
Умението да смятаме проста аритметика е най-силно, когато сме на 50 години
Много хора смятат, че математическите им умения се влошават след като напуснат училище или спрат да използват аритметика. Но следващия път, когато се опитате да разделите сметката, имайте предвид това: способността да пресмятате основни уравнения за изваждане и делене не достига върха си докато не станете на 50.
С други думи, "може и да няма възраст, на която да сте най-добри във всичко" казва Хартсорн.
Способността да учим и да разбираме нова информация също е на върха си, когато сме на 50 години
Подобно на способността ни да смятаме прости уравнения на 50, така и умението да учим и да разбираме основна информация - като исторически събития и политически идеи - не достига връхната си точка докато не навършим 50 години.
Пиковите си лексикални умения достигаме на 67 години
Чудили ли сте се някога защо винаги губите на Скрабъл? Добри новини: Най-добрите Ви дни може да ви очакват. Според резултатите от лексикални тестове, повечето от нас не достигат пиковите си умения в тази област докато не сме в късните си 60 или ранни 70 години.