Цели 5 години преди поставянето на формална диагноза "деменция" пациентите влошават кредитното си досие и започват да трупат просрочия. Това показва изследване на Федералния резерв на Ню Йорк, базирано на финансови и здравни данни.
Проучването, което потвърждава по-ранната работа на изследователски екип от Факултета по публично здраве на университета "Джонс Хопкинс", категорично показва едно - ако ваш много отговорен с парите близък изведнъж започне да ги третира безотговорно, това е много категоричен повод за консултация при лекар.
"Симптомите" могат да се подминат с лека ръка, но са в състояние да влошат допълнително ситуацията:
- Хаос в личната документация, свързана с финансите;
- Закъснели плащания на сметки и предупреждения за просрочия;
- Множество тегления от банкомат в рамките на ден;
- Нехарактерни покупки.
"Вредните ефекти от недиагностицирано заболяване на паметта засилват така или иначе сериозното финансово напрежение за семейството след диагнозата. Освен податливостта към просрочване на плащанията, ранният стадий на болестта на Алцхаймер и свързаните с нея разстройства може да повлияе на откриването на нови сметки и натрупването на дългове, използването на кредити и/или на кредитния микс", пишат авторите на изследването.
Какво може да се направи?
Опитите да се ограничават "джобните" на възрастен човек с деменция създават конфликти и рядко постигат очаквания резултат. В САЩ вече има платформа, която издава специални платежни карти за хора в уязвимо положение - те позволяват на семейството да контролира колко, къде и кога може да се харчи, а в същото време пациентът запазва финансова автономност и не се изолира, което е важно при такава диагноза.
При всяко положение обаче е важна предварителната подготовка - от една възраст нататък е разумно човек да подготви завещанието си и да определи кой има право да се грижи за здравните и финансовите му дела. Това би спестило много негативни емоции за всички.