Независимо, че в рамките на Европейския съюз (ЕС) българите са с едни от най-ниските доходи, в сравнение със света близо половината от хората у нас влизат в групата на средната класа. Това показва анализ на PewResearch Center за световната средна класа, публикуван тази година.
Той обхваща общо 111 държави, като ги разглежда за периода от 2001 до 2011 г. Докладът показва, че през тези години по-голямата част или 56% от населението на Земята продължава да живее с ниски доходи. От друга страна едва 13% от хората получават средна заплата според глобалния стандарт.
Данните от документа сочат, че през 2011 г. 48,1 на сто от сънародниците ни влизат в категорията на средната класа. Към нея се причислява всеки човек, който живее с между 10 и 20 долара на ден.
Хората с ниски доходи разполагат със сума между 2 и 10 долара дневно. През 2011 г. с толкова са живеели 41,5% от българското население.
От Pew Research Center изчисляват, че под линията на бедността са тези, които имат по-малко от 2 долара всеки ден. Това са 15% от световното население.
Като се има предвид тази граница, от доклада става ясно, че в никоя европейска държава, както и в САЩ , Канада, Русия, Австралия и други хората не падат под световната линия на бедността.
Цели 75,8 на сто обаче от населението на африканския остров Мадагаскар е живяло с по-малко от 2 долара през 2011 г. Това се отнася и за 70 на сто от хората в Танзания и за 66,8 на сто от тези в Мозамбик.
От друга страна с доходи над средната класа са били 10 на сто от българите преди четири години. Дневният бюджет на попадащите в тази графа е между 20 и 50 долара. В глобален мащаб толкова могат да харчат едва 9% от хората.
С високи доходи или с над 50 долара разполагат минимален дял от българите или 0,1% от тях и 7% от населението на Земята. По-голямата част от заможните хора са граждани на САЩ, Канада, Германия, Дания, Холандия, Финландия и Норвегия.
Ако искате да проверите вие къде се намирате, от Pew Research Center са направили калкулатор, който показва към коя категория доходи спадат вашите в сравнение с останалата част от света, както и в сравнение с населението на държавата ви.
За да получите резултата, трябва да въведете държавата, в която живеете, заплатата, която сте вземали през 2014 г., както и това дали сте я харчили сам или с нея се издържа цялото ви семейство. Калкулаторът автоматично изчислява данните в съответната валута – за България в лева. Можете да го изпробвате тук: