Темата за "смъртта на кеша" е сред малкото, които са в състояние да разпалят еднакво разгорещен дебат в икономическите, технологичните, политическите и философските среди. Въпреки това е факт, че делът на безкешовите плащания се увеличава, а броят на системите за тях расте непрекъснато.

Кога и как дадена държава ще се откаже от парите в брой е трудно да се каже, тъй като зависи от множество фактори. Все пак икономическата редакция на сръбския вестник Telegraf посочва кои държави по света са най-добре "пласирани" за безкешовото бъдеще.

НАП окончателно праща кеша в историята

НАП окончателно праща кеша в историята

Близо 1,4 млрд. лева задължения са платени през виртуалните и физическите ПОС терминали на данъчните за година

  • Финландия

0% от населението е без банкова сметка, а банкоматите са 37 на 100 000 души. Можем да говорим и за срок - централната банка на страната не очаква да се използват банкноти след 2029 г.

  • Норвегия

И тук всички имат достъп до платежни услуги и само 2% от плащанията са в брой. Има по 32 банкомата на всеки 100 000 души.

  • Швеция

Тук са отпечатани първите банкноти, но почти със сигурност няма да е държавата, която ще отпечата последните. Кешът се използва предимно от по-възрастните хора, но всички имат банкови сметки.

  • Великобритания

Да, тук 17 на сто все още плащат само в брой, но пък има рекордните 99 банкомата на 100 000 души и освен това много от големите компании сами предприемат инициативи с цел премахване на кеша.

  • Китай

При население от над 1 милиард души, не е чудно, че стотици милиони използват само пари в брой. В същото време обаче Пекин много активно инвестира в дигитализация на разплащанията и вече има проведен успешно експеримент с дигиталния юан. Централизираната власт има много недостатъци, но е факт, че може доста бързо да реализира подобен проект на територията на цялата страна.

Кой ще е последен?

В Северна Африка има държави като Египет и Мароко, където повечето хора имат достъп до интернет, но около и над половината не са обхванати от банковия сектор. Затова и голямата част от разплащанията са в кеш.

В защита на кеша: ЕЦБ застана срещу компаниите, отказващи плащания в брой

В защита на кеша: ЕЦБ застана срещу компаниите, отказващи плащания в брой

Какво предприема ЕС?

Румъния в много аспекти е посочвана като пример у нас, но разплащанията не са повод за гордост за северната ни съседка. 78 на сто от транзакциите са в брой, а 42% от жителите на страната нямат банкова сметка.