"Българската икономика е стабилна. Не би трябвало да е трудно България да влезе в чакалнята на еврозоната. След като вече сте вътре, ви трябват 3 години до практическото въвеждане на еврото", коментира пред БНТ зам.-председателят на Европейската комисия, който отговаря за еврото и социалния диалог Валдис Домбровскис. Тази седмица той представя дългоочаквания пакет от мерки за реформи в еврозоната.
Очакванията на ЕК за българската икономика през 2018 е, "че икономическите и фискалните показатели на България са стабилни. По отношение на икономическия растеж ние очакваме той да бъде около 3,8 - 3,9 процента тази и следващата година. Очакваме от България и балансиран бюджет за следващата година. Така че ситуацията в България е стабилна", коментира Домбровскис.
"В момента работим върху това за довършим икономическия и паричен съюз и на 6 декември ще представим пакета от мерки. Основната идея е да направим еврозоната по-стабилна и устойчива срещу потенциални бъдещи икономически шокове. Трябва да рестартираме и процеса на конвергенция или сближаване вътре в съюза. Започваме поредица от инициативи, като например създаване на отделна бюджетна линия за еврозоната вътре в европейския бюджет, за да ѝ осигурим фискална стабилност", обясни той.
"Предвиждаме също така създаването на предприсъединителен инструмент, който цели да помага на тези държави-членки, които сериозно работят за въвеждане на еврото. Ще засилим подкрепата за структурните реформи в държавите членки. Има и инициативи за финализирането на банковия съюз и съюза на капиталовите пазари. Ще засилим и ролята на Европейския стабилизационен механизъм, който ще се превърне в Европейски валутен фонд", добави зам.-председателя на ЕК.
Създава се предприсъединителен инструмент, а България при въвеждане на еврото може да очаква активна подкрепа. "На първо място говорим за техническа помощ, но в някои случаи може да става дума и за финансово подпомагане. Но искам да наблегна на това, че не става въпрос само за пари или поне, че парите не са на първо място. По-скоро искаме да покажем, че Европейската комисия действа проактивно. Преди казвахме "Ако държавите-членки работят за въвеждането на еврото е добре, а ако не работят - пак е добре". Сега искаме да кажем на тези страни, които активно работят за въвеждане на еврото - вие може да разчитате на активната подкрепа на Европейската комисия", обясни Валдес Домбровскис.
По отношение времевата рамка за присъединяване на България към еврото, Домбровскис счита, че "на този етап не може да говорим за конкретна дата. Първата стъпка е да влезете във Валутно обменния механизъм или т. нар. чакалня на еврозоната. Като се има предвид, че българският лев е обвързан с еврото това не би трябвало да е много трудно. След това две години се намирате в чакалнята. През това време ние оценяваме процесите на номинална конвергенция, после има още една година, през която трябва да се вземе окончателното решение и да се извърши практическата подготовка. Т.е бих казал, ако всичко е както трябва, ви трябват три години от момента на влизането в чакалнята.
По отношение на германската политическа криза и реформите в еврозоната, "ние сме съюз от 28 демокрации. Винаги някъде има избори или се водят коалиционни преговори. Имахме избори и във Франция през пролетта, имахме продължителни преговори за съставяне на коалиция в Холандия, предстоят избори в Италия. Ние трябва да свикваме с това. Изборите са част от демократичния процес. Но това не означава, че ние спираме да работим. Така че ние ще поставим нашите предложения на масата и после очакваме държавите членки да бъдат активни в обсъждането им", коментира Домбровскис.
От срещата на върха през декември и конкретните предложения, "очакванията на председателя на Европейския съвет Доналд Туск са до следващия юни да имаме конкретни решения. Срещата на върха през декември в този смисъл е началото на подготовката. Господин Туск е предвидил половин година за дискусии в държавите членки и на ниво държавни и правителствени ръководители. Ние в Европейската комисия сме готови да предоставим необходимата информация, за да могат лидерите да стигнат до съгласие и да се завърши икономическия и паричен съюз в Европа", допълни зам.-председателят на ЕК, отговарящ за еврото и социалния диалог.
Еврозоната трябва да има свой финансов министър отчете Юнкер в своя реч, а Домбровскис коментира, "да, създаването на длъжност Министър на икономиката и финансите е част от пакета мерки, който предлагаме. Това е така наречената двойна управленска структура, която предвижда председателят на еврогрупата да е и член на Еврокомисията. Подобна структура имаме и в областта на външните работи, където госпожа Федерика Могерини е съществено върховен представител по въпросите на външната политика и член на Комисията. Но ние гледаме на това като средносрочна перспектива, а не нещо, което незабавно да променим".
"Очакваме с нетърпение България да поеме председателството на Съвета на Европейския съюз. Българското правителство вече беше тук за среща с еврокомисарите. Имахме възможността да обсъдим приоритетите на българското председателство и бих казал, че те изцяло отговарят и на приоритетите на Европейската комисия. В икономически план очаквам сериозна работа по структурните реформи и поредица от законодателни предложения, свързани с банковия съюз и съюза на капиталовите пазари. Но разбира се има и много други области, в които българското председателство ще трябва да бъде много активно", обясни Домбровскис.
val-mar
на 05.12.2017 в 23:14:37 #5И ти си един швейцарец, колкото и холмс?!
val-mar
на 04.12.2017 в 11:10:54 #4Това, че България е прекрасна страна и в същото време е изостанала, бедна и ши.ба.на държава е известно, и е факт още отпреди 1989-тата година. И за това сме си виновни единствено ние - тези които живеем на тази, пипната от Господ, територия. - Това е така, защото много от нас са мързеливи, завистливи и крадливи, а останалите или ги търпят, или им подражават?! - Това е така, защото много от нас не спазват законите или са престъпници (защото няма правосъдие и възмездие), а останалите ги търпят или им подражават?! - Това е така, защото умните, предприемчивите и работливите не се обединяват в гражданско общество, а позволяват вече 70 години да ни управлява утайката на обществото. Сега по темата: коя страна извън еврозоната превъзхожда която и да е друга ВЪВ еврозоната? Отговор: няма такава!!! Ето това е достатъчен мотив, България да се омеша сред страните в еврозоната, та дано да дръпне на горе! А това - със Русия, против Русия са теми на тролове и тролоподобните.
ce
на 04.12.2017 в 10:15:41 #3Псето пак бълва неадекватни сравнения Влакът като мине на по-широк коловоз, просто ще е извън релсите и хич няма да върви Освен това широките коловози трудно се провират в тесните улички и не са задължително по-удобни. И последно, широките коловози са в русия...
Кастело Белведере
на 04.12.2017 в 10:06:08 #2Всекиму е ясно, че влизането в Еврозоната е необходима крачка за интегрирането в Европа. Ако не се внимава обаче в транзитния период може да има известни раздрусвания. Което е нормално като про преместването на един влак от един коловоза на друг, по-широк и по-удобен. След което нещата ще си тръгнат нормално. Освен това влизането в Еврозоната ще отреже окончателно крилата на руско-съветския реваншизъм и тайната надежда страната да се зароби отново под руско влияние. Не случайно решетниковата пропаганда веднага надига вой, стане ли въпрос за Еврозоната. И се вкарват в ход най-откровени лъжи, инсинуации и заблуди, т.нар.. "путинки". Като например, че уж другите страни не искали в Еврозоната и че ужким сме били изоставали все повече от Европа и други такива непокрити с нищо фейкчета. Путинчета.
el viejo
на 04.12.2017 в 09:36:26 #1Останалите страни от ЕС, които не са в Еврозоната, нямат никакво намерение да се набутват в нея и ежегодно намират причини да отлагат своето присъединяване! Други, които пък са в нея с удоволствие биха се разделили с нея! Единствено българската тъпа ГЕРБ-аджийска държавна управа, изпълнява безпрекословно нарежданията на Брюкселските чиновници, които най-често се подиграват с нас и смешното послушание на ГЕРБ-аджийте! Сравнете само рога на изобилие от евро-пари, които се излива в Гърция, каква кредитна задлъжнялост има тази страна, а хората какви доходи и пенсии имат, а се водят за много по-закъсали икономически от България! Всичко е измама и шашарми! Извода се налага, ама никой няма смелост да го оповести. че България се управлява тъпо от нагли, безсъвестни интересчии, които вместо да скъсяват изоставането ни по икономически показатели от останалите страни в ЕС, ежегодно, от както са на власт (вече подхванаха 9-та година), увеличават разликата, при това вече необратимо, като същевременно хвърлят на медиите измислени показатели за ръст на икономиката, което не е никакъв ръст, дори не е застой, а изоставане връщане назад от всички в ЕС и не само в ЕС! Изоставаме и от пикливата измислена държава БЮРМ по доходи на населението, която няма и една десета от нашите ресурси и технологии за срам на народа ни!