Българското европредседателство ще поеме тежестта по структурирането на Службата на европейския прокурор.
Това заяви министърът на правосъдието Цецка Цачева на пресконференция след годишната министерска среща ЕС-Западни Балкани в областта на правосъдието и вътрешните работи. Форумът протече под егидата на естонското председателство на Съвета на ЕС.

Еврокомисарят по правосъдието Вера Йоурова изтъкна, че България и Румъния могат да споделят много опит със страните от Западните Балкани за реформирането на съдебната система, защото реформите у нас и в Румъния са още в ход и затова имаме актуален опит.

"Акцент в дебатите бе поставен върху реформирането на правосъдните системи на държавите от Западните Балкани. Ясно е, че това е една от най-сложните системи, която има най-голяма важност в процеса на изпълнение на критериите за членство в ЕС." - каза още министър Цачева.

Тя изтъкна, че българското председателство е възможност за по-нататъшно обединение на Европа и интeграция на държавите от Западните Балкани.

"Движението по този път не е леко и има много предизвикателства. През май следващата година България ще е домакин на среща във формат с участието на страни от Западните Балкани. Така ще се гарантира просперитет на региона." - допълни Цачева.

Във форума взеха участие също министърът на правосъдието на Естония Урмас Рейнсалу и Волфганг Брандщетер - вицеканцлер и федерален министър на правосъдието на Австрия.

От страна на държавите от Западните Балкани участваха министрите на правосъдието на Сърбия, Черна гора, Македония, Косово, Босна и Херцеговина и Албания. Традиционно в срещата се включиха и представители на Eurojust, Europol, Frontex, SELEC.

Естонският правосъден министър Урмас Рейнсалу каза, че за Европа големи предизвикателства са миграционната криза и тероризмът.

"Всички знаем, че сигурността не признава националните ни граници. Затова е нужно да обединим усилията си в борбата срещу международните престъпления, тероризма и предизвикателствата на мигрантските кризи. А ще бъдем успешни единствено тогава, когато заедно се изправим в защита на интересите на нашите граждани за по-малко престъпления и успешно международно сътрудничество." - категоричен бе Рейнсалу.

Сред дискутираните теми на днешната среща бяха ролята на съдебните съвети, антикорупционните мерки, дисциплинарните правила и съдебното сътрудничество по гражданско-правни и наказателно-правни въпроси.