Бившият военен министър и сега експерт по сигурност Бойко Ноев се притеснява, че в последния момент ще бъдем изненадани по повод позицията на страната ни за преговорите на Северна Македония за членство в ЕС.
Всички са за това България да отстоява своите интереси, но не чуваме премиера. Моите опасения са, че в последния момент, тъй като външната политика се управлява еднолично, наивно и с елемент на романтика може да бъде изненадани, предупреди Ноев и заяви, че все пак се надява това да не стане. Премиерът Борисов би имал тогава сериозен проблем с мнозинството български граждани.
"България е изпаднала в една безпрецедентна външнополитическа изолация по този въпрос. Едва сега ние, а и светът и нашите съюзници разбират, че договорът за добросъседство със Северна Македония не работи."
Ноев даде за пример Гърция, която десетилетия на ред обяснявала на международната общност какъв е проблемът. "България това не го направи, поради наивност, историческа носталгия и поради халтура", отбеляза Бойко Ноев.
По думите му днешното политическо управление е хвърлило решаването на проблемите между Северна Македония и България на полето на историята, а има и други проблеми. Историческата комисия е била натоварена с решаването на политически по същество въпроси. "Няма как да преговаряме за Гоце Делчев, не можем да преговаряме по историческите факти", заяви Бойко Ноев. А и няма как историческата комисия да реши политическите въпроси.
Според него България трябва да прояви т.нар. стратегическо търпение, защото ние сме в ЕС и НАТО и няма за къде да бързаме: "Ние можем да чакаме - македонците също могат да чакат." А България не спира Република Северна Македония за никъде, напротив ние ги подкрепяме последователно и от първия момент по пътя на тяхната интеграция и това не се саботира от липсата на конкретна дата, обясни Ноев.
Той постави и въпроса за онези 120 000 хиляди македонци, които имат български паспорти: Какво казва България за техните права? Ще поставим ли въпроса за конституцията?
didi_diamant
на 06.11.2020 в 13:57:32 #4Кой както иска да се самоопределя, но да има мир. За момента с тая пандемия не е удачно да има политически пропаганди, протести, размирици. Не мисля, че е подходящ момента и за международни конфликти, конфронтации. Имайте търпение. Ще дойде момент да се реши този въпрос, но насила нищо не става. България трябва да се стреми да защитава интересите на българските граждани, поне тези които се определят за такива. Докато гледате към Македония се стопихме като народ. Младите бягат по чужбина, не се раждат деца. Затрихме се като население. Здравеопазването е лошо, образованието, соц.политика,. Направете условията за живот на хората по-добри и ще видите как населението в Македония ще се върне само, че и чужденци ще искат да се нарекат българи.
didi_diamant
на 06.11.2020 в 11:53:07 #3" О, неразумни и юроде, защо се срамуваш да се наречеш българин?.... Паисий ясно го е казал, а българите чели ли са историята си и взимат ли си поука от нея? Всеки път допускаме едни и същи грешки и в миналото и сега. Доверчив и наивен народ, комплексиран. Има една приказка да се пазим от приятелите си, а не от враговете. Ние знаем ли кои са ни приятели и кои врагове? Или се превърнахме в подлоги на всички народи? Ей, братска Русия ни освободила, а не сме ли си изплати ли всичко към нея? Тя защо ни е освободила, защото е имала лични интереси, а не от братска любов. Да, славянските народи сме братски народи, ама май сте забравили къде се корени проблемът ни сега с Македония. Нима в това българоомразно дело нямат пръст братска Русия и Сърбия? Сите българи заедно! Трябва да се обединяваме със собствени средства, не с чужда намеса. Да се гледат интересите на България без да се предоверяваме и да търсим помощ от другаде. Нека България да подкрепи влизането на Северна Македония в ЕС, без да се раздухва повече случая и да се търсят варианти за добросъседство
NaskoZashtoto
на 05.11.2020 в 14:42:46 #2Не наборе, изненади няма и не се предвиждат - нещата вървят "от развала към провала" и има мноооого голям мегдан да се влошат. Пък ако ще ме наречете оптимист, по принципа, че според песимиста "По-зле от това не може", а оптимиста опонирал "А, може, може".
58eng
на 05.11.2020 в 13:35:25 #1Изненади ще има