Половината от субсидиите, които България получава от годишно, отиват в сектора Земеделие. Но проблемът е структурен и той няма да се оправи с даване на помощ, нито със забрани за внос. Това посочи социологът Тихомир Безлов в студиото на БТВ.
Той смята, че в даден момент ще се стигне до преговори, но и е вероятно да се изчака да се види какъв е сблъсъкът реално и колко хора ще изкарат протестиращите асоциации.
Не трябва държавата да продължава на гледа встрани от слона - голямото окрупняване на земеделска земя, което е започнало още с предприсъединителния период и фондове 2002 - 2003 г. Именно европейските фондове дадоха възможност да се окрупнят земите, и колкото и да се намалява прага за субсидиране (първо 300 хиляди, а в новия период и 100 хиляди евро), българският едър бизнес фиктивно се раздробява. И този процес започна още при първия въвеждането на първия праг през 2015 г.
"Това е откровено незаконно и това би трябвало да се преследва от българската държава. Целта е парите да отидат при дребните и средните." Самият Безлов е поставял проблема и пред ДФЗ, и пред други институции в България. Говорил е и пред ОЛАФ за това. Отговорът е бил навсякъде - "политиците да се разберат".
Големите зърнари затвориха инфраструктурата.
Безспорно обаче евтиното украинско зърно ще окаже натиск.
84% от земята над 100 хка се държи от 1.5% собственици, например в Полша този процент на концентрация е 21%. По-висок процент от нас са Словакия и Чехия, но при тях концентрираната земя е в кооперативи.
Така че проблемът е структурен и той се корени още в унищожаването на животновъдството.
С тази тези преди Безлов в интервю за предаването "120 минути" излезе и зърнопроизводителят Светослав Илчовски, който самият заяви, че държи около 1 млн. дка. Илчовски няма да участва в протеста утре и във вторник. Този протест е трябвало да се състои много по-рано - заради животните.
Проблемът според него се дължи на манипулация, а американските доклади за свръхпроизводство са манипулирани. Няма нищо такова - този слънчоглед просто го няма. Слънчогледа е неборсова култура, в момента е манипулирана неговата цена - дава се, че има свръхпроизводство на слънчоглед, а всъщност няма.
В момента в земеделието има един балон, а колегите му, които протестират, "просто не са си направили сметката", според Илчовски. Заяви и че те са подведени "от бившия настоящ премиер, който им казал да продават, че идва по-евтиното от Украйна".
Бизнесменът Светослав Илчовски стана известен по време на 26-то Народно събрание, когато обвини собственика на компанията "Градус" Иван Ангелов за посредничество за рекет от страна на правителството на ГЕРБ и лично от името на премиера Бойко Борисов.
От сформираната тогава Временна парламентарна комисия за ревизия на управленията през последните 10 години начело с Мая Манолова направиха няколко заседания и обявиха, че ще предадат всички документи на различни институции, включително и прокуратурата. Няма информация до този момент да има движение в каквато и да е посока по казуса.
niko-spPAvi7N
на 19.09.2023 в 09:29:43 #1Ще ти отговоря Ачка. Защото субсидиите, които ЕС ни дава ангро се разпределят от нашето правителство по сектори и досега винаги нашите подкупни политици и управляващи са давали лъвския пай на "зърнарите", вместо на животновъдите, овощарите, зеленчукопроизводителите и пчеларите. Т. е не на хората, които трябва да работят къртовски и да наемат много работна ръка и да се сблъскват постоянно с всякакви трудности и рискове, за да изкарат толкова необходимата на всички ни продукция, а на едни дерибеи, зад които като скрити истински собственици стоят същите онези политици, настоящи и бивши, и всякаква друга престъпна гад. Ние не ядем само хляб, не пием само бира и не се наливаме с олио. Много по-голяма нужда имаме от качествени плодове и зеленчуци, качествено месо и мед. Смисълът на субсидиите е да се дават там, където производството е много чувствително към работна ръка, сложен производствен процес и разходи, сложни климатични условия и рискове за погиване. Прав е в коментара си Tomorrow. Зърнарите дори нямат нужда от субсидии. Или ако имат, тя е най-малка в сравнение с останалите. А в Гърция явно не е така. Там очевидно субсидиите отиват където трябва. Едно, че принципно Гърция и всички останали по-стари членове на ЕС получават доста по-големи субсидии от нас, ами и разпределението, което те си правят, е доста по-справедливо. Отделен въпрос е защо уж "справедливият" ЕС допуска все още тази очевидна дискриминация.