Отне няколко десетилетия, но Гърция най-накрая избра Съединените щати за сметка на Русия, пише Politico по повод все по-голямото сътрудничество между Атина и Вашингтон. И то е особено видимо в момента, във време на газова криза и предвоенен конфликт в Украйна.

Гърция предостави на САЩ отворен достъп до четири основни военни бази, което определено разочарова Русия. Същевременно започна да получава втечнен природен газ от САЩ на пристанище близо до Атина. Алтернативата на руския газ провокира Москва, но гръцката държава не изглежда никак разочарована от това.

На целия този фон американските корпоративни гиганти утвърждават Гърция като регионален център - JPMorgan Chase, Microsoft, Pfizer, Amazon, Cisco, Tesla и Deloitte направиха значителни инвестиции в страната напоследък.

Гърция се превръща в газов хъб

Гърция се превръща в газов хъб

Страната ще изгради два терминала за втечнен природен газ

Това американско присъствие става все по-важно за Атина, тъй като Москва заплашва Украйна с военна сила, натрупана по границата, подтиквайки Вашингтон и неговите съюзници да изготвят планове за военен отговор. Тези планове неизбежно преминават през Гърция.

"Гърция заема все по-важна част от по-широките усилия на САЩ да гарантират сигурността в региона, докато Русия заплашва Украйна с война, коментира американският посланик в Гърция Джефри Паят.

По повод базите на НАТО и американските военни в Гърция Русия, разбира се, има различно мнение.

"Проблемът е много прост, все повече и повече войски на НАТО и САЩ се събират на ваша територия", заяви говорителят на Кремъл Димитрий Песков пред гръцката телевизия ANT1 в интервю миналия декември.

И добави: "Това ни тревожи, трябва да ни разберете".

През януари тази година руският външен министър Сергей Лавров дори повдигна въпроса по време на телефонен разговор с гръцкия си колега.

"Ние вярваме на нашите гръцки приятели, че ще използват мъдростта си, за да направят избор, който отговаря на техните убеждения", заяви по-късно по време на пресконференция.

Ако Русия спре доставките на газ: за колко време ще стигнат "резервите" на Европа?

Ако Русия спре доставките на газ: за колко време ще стигнат "резервите" на Европа?

Сега руският газ покрива 28% от търсенето в ЕС

За тези, които следят по-задълбочено региона и от по-отдавна, обърнатата динамика е наистина поразителна. 

"Промяната в отношенията между САЩ и Гърция през годините е поразителна", казва Алън Маковски, който отразява Южна Европа и Близкия изток за Държавния департамент през 80-те години, когато гръцката антипатия към САЩ беше на върха .

"Чувството, което човек получава сега е, че гръцкото правителство не може да се насити на присъствието на САЩ", допълва той.

Гърция отдавна е подозрителна към американското влияние. Много по-възрастни гърци все още помнят подкрепата на Вашингтон за военната хунта, която управляваше страната от 1967 до 1974 година - доста спорна подкрепа, която САЩ направиха въз основа на антикомунистическата позиция на хунтата.

Много гърци се възмущават и на факта, че Америка остава неутрална в постоянните спорове между Гърция и съседна Турция, включително по чувствителната тема за Кипър.

Проучване, проведено през октомври и ноември миналата година от Kapa Research, показва, че САЩ са най-желаният съюзник за гърците, спечелвайки 62 процента подкрепа. Русия е трета с 31 процента. Затоплящите се връзки между двете държави идват и на фона на разочарованието на САЩ от Турция заради закупуването на руски системи за противоракетна отбрана, твърдят политически анализатори. 

Колкото до търговията, в момента Съединените щати САЩ се борят неистово за изглаждането на бюрократичните пречки за американските фирми, които развиват бизнес в Гърция. А инвестициите, които идват отвъд океана вече са повече от тези, които идват от изток.

Културните и икономически връзки между Гърция и Русия винаги са били силни. Но днес сякаш нещата се променят. Това със сигурност се харесва на Вашингтон и не се нрави никак на Москва. Какви обаче ще са по-дългосрочните последствия за страната и за региона ако тенденцията се запази? Твърде рано е да се каже.

Ефектът на доминото от кризата в Украйна върху газовите пазари

Ефектът на доминото от кризата в Украйна върху газовите пазари

Колко зависима е Европа от руския газ?