Ако до 19 август служебното правителство не потвърди офертата за танкерите за октомври и ноември, това е риск. Голям риск е да не се заключат октомврийския и ноемврийския кораб. Категоричен в тази теза бе бившият премиер Кирил Петков в студиото на Нова телевизия.
Той посочи, че правителството му е оставило обвързваща оферта, което е най-добрият вариант, включително оставило и фирма, която е била готова да отстъпи слота си за октомври и ноември. Дори и служебното правителство да трябва да осигурява другите пет слота, природният газ ще се оскъпи с не повече от 10 долара, т.е. седемте танкера ще са с 20 долара под пазарната цена в Европа по днешни цени. Регазификацията при никакви условия не може да струва повече от 10 долара или евро. Най-важното, по думите на Петков, обаче е, че доставките ще са сигурни и идват директно от производител.
"Офертата за седемте танкера е в рамките на рамковия договор и тя е задължителна. С други думи, ако България поиска тези танкери, предлагащата фирма не може да откаже. За октомври и ноември бяхме готови с възможност корабът да се паркира в Гърция. Не искахме да ги подпишем, защото не искахме в последните 2-3 дни на правителството да кажат "Те подписаха еди какви си газови договори". Искахме да дадем шанс на следващия кабинет да направи оценка.
Той недоумява какво пречи на служебното правителство да го направи, щом той за две седмици след спирането на руския газ е успял да намери два слота за първите два танкера втечнен газ.
Не цената, а сигурността на доставките на газ и петрол е основното, към което трябва да се стремят българските власти, настоя Петков. Именно "Газпром" се е доказал като несигурен доставчик. Дори и да пусне газа през септември, какво ни гарантира, че ще имаме газ през октомври или ноември в началото на отоплителния сезон, пита Петков и още: "Дори и да приемем схемата за плащане в рубли и да правим като Германия, то и на Германия "Газпром" спря газа?"
Петков обясни, че всеки ден "Булгаргаз" продължава да иска от "Газпром" да си изпълни договора и това не се прави случай - ако случайно решат да пуснат газа, да могат да го пуснат във всеки ден, в който решат, и ако отидем на съд да се види, че българската страна е била изрядна по този договор.
За това дали купуваме, но и от посредници руски газ, както настояват от ГЕРБ, Петков отсече, че в корабите няма и една молекула руски газ. А когато двата танкера с втечнен газ вече са били договорени, "Булгаргаз" е продължил да купува от свободните количества, които Гърция е можело да ни даде. "Газът, който е купуван през това време от Гърция, може да е бил руски, но "ние нямаме опцията гръцки газ или газ от "Газпром". Нямаме опцията "Газпром"."
Петков заяви, че е останал изключително учуден, че във въпросния щаб не е бил поканен никой от "Булгаргаз", както и че никой не се е обадил на тази фирма, готова да отстъпи слота за октомври. Както и че една седмица американската фирма с танкерите не е била потърсена. "Въпросът е какво прави този кризисен щаб по-точно? Да не се заключи октомврийският и ноемврийският кораб е голям риск", отсече Кирил Петков.
За гръцката връзка Петков заяви, че технически тръбите са готови, по време на официалното откриване вече е течал газ 40 бара и единственото, което остава е да се издадат акт 15 и 16. Гърция е готов с хартийките си, ние трябва да издадем нашите, посочи Петков и допълни, че ако това не се случи до септември месец, вече може да се твърди, че има умисъл. В момента той не твърди това.
Дерогацията и диверсификацията не е въпрос на идеология, а въпросът е имаме ли газ и петрол през зимата. Видяхме какво прави "Газпром", как да разчитаме, че зимата ще си спазва договора, обясни Петков и настоя, че най-доброто е още тази зима да не сме зависими от "Газпром".
На въпрос за пълненето на Чирен, Петков обясни, че в момента газохранилището е пълно повече от миналата година и се пълни по график. Има и технически пречки да става с по-бързи темпове, като правителството на Петков не е вкарало само 10% от втория танкер, което количество е можело да бъде нагнетено.
България не спря в нито един момент подаването на газ. На фона на цялата криза в Европа, ние се справихме идеално, е уверен Кирил Петков.
По-късно бившият енергиен министър от ГЕРБ Делян Добрев обяви, че България е ощетена с над 200 млн. евро заради покупка на руски газ чрез посредници.
imid
на 10.08.2022 в 15:52:34 #4Лъжеца киро на какво бело е? Като че ли на същото като зеления врабец дето избива методично народа си и трупа милиарди в офшорки!? Еднакви подлоги на един и същ господар
posredstven
на 10.08.2022 в 15:29:15 #3Про100к и корора - право в затвора.
projekt
на 10.08.2022 в 11:47:01 #2и като как точно сме независим от американския газ? имаме възможност за евтина руска газ по дългосрочни договори и скъпа американска газ през борсата. едно и също нещо минало през борсата е няколко пъти по скъпо. кому е нужно да да работим през борсата. защо големите държава са "глупави" и сключват дългосрочни договори,а "интелегнети" като България работят на борсата.
ivan-koichev
на 10.08.2022 в 10:29:43 #1Защо ни занимават със сплетни дето би трябвало да са търговска тайна, ако въпросното лице има поне малко отговорност към обитаващите територията щеше да коментира цената на газа дето се потребява.