Енергийните експерти Красимир Манов и Васко Начев в студиото на Нова телевизия коментираха обявените вчера "хаос и разруха" в сектор енергетика от служебния кабинет.
Според Васко Начев създаването на кризисен щаб и тези определения е тактика, която сваля очакванията на хората за големи постижения в енергетиката. Според Манов хаос все пак има и за него е виновен министърът от кабинета Петков Александър Николов. По думите му Николов и екипът му не разбират нищо от материята. С тази теза не е съгласен Васко Начев, който заяви, че Николов и екипът му са се ориентирали бързо и относително ефективно.
И двамата енергийни експерти бяха обаче категорични, че офертата с танкерите с втечнен газ трябва да бъде приета и подписана от служебното правителство.
По думите на Начев седемте танкера, които Кирил Петков твърди, че страната ни е договорила, съществуват и само от нас зависи дали ще ги вземем или не. "За да се случи това нещо, просто едно потвърждение трябва да се направи до 19 август. Ако не го направим, тази оферта отпада и тези танкери изчезват", обясни той.
Ако този кризисен щаб си позволи този лукс си позволи да откаже тези танкери, това допълнително ще увеличи хаоса. С всеки ден възможностите стават все по-малко. Слотове и капацитет няма в цяла Европа, прекупуват се, обясниха и двамата експерти.
Красимир Манов също е съгласен с офертата трябва да бъде приета, но твърди, че нуждите на страната ни от синьо гориво напълно могат да бъдат покрити от количества, доставени от Турция - нещо, което било "проспано от ГЕРБ, въпреки прегръдките с приятеля Ердоган".
Двамата гости коментираха и възможността страната ни да поднови купуването на синьо гориво от руската "Газпром". "Ако ние не се съгласим да сключим дългосрочен договор за следващите 10 години с "Газпром", няма да получим до края на годината нито един куб. м. газ", категоричен е Васко Начев.
Според Красимир Манов е обявен кризисен щаб, за да се намали натиска, тъй като служебните министри са поставени на "амбразурата и трябва да се взимат екстрени решения. Беше обаче категоричен - "забравете за договора с Газпром" и би било голяма доза наивност, ако разчитаме на този договор. Манов посочи, че вероятността да постигнат стабилна договореност с руския доставчик, което им е поставено като задача, клони към нула и служебните министри няма да смеят да се покажат публично след разпускането на правителството.
И Манов, и Начев обясниха, че ситуацията с природния газ и нас е точно такава, каквато е в цяла Европа и едно служебно правителство не може да преодолее криза, която е международна и се развива на геополитическото поле.