В контекста на продължаващите негативни данни, идващи както от икономиката на Китай, така и от тази на САЩ, Пекин е готов да сключи частично търговско споразумение с Вашингтон, ако президентът Доналд Тръмп не увеличава допълнително митата, посочи Bloomberg, позовавайки се на свои източници, запознати с преговорите между двете страни. Целта на този ход е да редуцира щетите върху втората по големина икономика в света. След оповестяването на новината индексът S&P 500 отбеляза покачване от 0,9%, а офшорният юан поскъпна леко.
Преговорите между двете ще започнат утре, въпреки че представителите на китайската делегация не са оптимистично настроени, че предложението за мащабна сделка може да бъде прието от Вашингтон. Все пак надеждите са, че САЩ ще е склонен на частична спогодба, при условие, че Тръмп не увеличава повече митата, включително и двете бъдещи покачвания на вносните данъци, които ще се случат по-късно този месец и през декември.
В замяна на това, от Пекин са готови да увеличат покупките на земеделски продукти. Във фокуса на разговорите се очаква да е търговията със соя, като от Китай по-рано официално оповестиха днес, че ще започнат да закупуват по 30 млн. тона годишно спрямо сегашното равнище от 20 млн. тона, предаде Financial Times. Страната е най-големия вносител на соеви изделия, които използва като фуражи, а ограничените покупки от САЩ нанесоха сериозен удар на местното земеделие и на свързаните с него индустрии.
Анализаторите реагираха силно оптимистично на тези новини. "Може да има голям пробив по време на следващите преговори, защото и двете страни демонстрират позитивни сигнали", коментира бившият служител на китайското министерство на търговията Хуо Джиангуо. "Скорошното вкарване на някои китайски компании в черния списък на САЩ и последните санкции от страната са просто още една тактика за демонстрация, че те разполагат с много инструменти в търговските преговори, което следва стратегията на Тръмп за политика на максималния натиск. Това не е ни учудва и не трябва да го взимаме много сериозно."
Предишния месец и администрацията на Тръмп обсъждаше ограничено споразумение, което би отложило или дори спряло някои от митата. Тогава от страната искаха Китай да спазва някои регулации, свързани с интелектуалната собственост, и да увеличи покупките на земеделска продукция. Както и китайския си колега, Тръмп също е изправен пред силно негативни сигнали, идващи от икономиката на САЩ, при това в контекста на наближаващата предизборна година.
Преговорите между двете страни са безуспешни от месец май тази година, когато диалогът беше неуспешен. От тогава Китай увеличи усилията си да промотира националистка идеология, а САЩ се прицели в компании като Huawei.