В края на миналата седмица американският министър на енергетиката Рик Пери коментира пред Комисията по въоръжените сили в Сената, че засилването на енергийните доставки на Щатите в Източна Европа би бил един от най-ефективните начини за ограничаване на влиянието на Русия на Стария континент. Това посочва в своя статия енергийният анализатор Тим Дайс, публикувана на специализирания сайт Oil Price.
"Политиката на засилване на енергийните доставки за Източна Европа, където сме партньори със страните, ще бъде едно от най-мощните послания за Русия", е заявил още Пери.
Авторът Тим Дайс пише още, че в т.нар. Закон за оторизиране на националната отбрана се посочва, че усилията на САЩ трябва да бъдат насочени към енергийната индустрия в Европа, като се казва, че Москва използва доставките на природен газ като "оръжие за принуда, сплашване и влияние" върху страните от региона.
"Думите на Пери може да не бъдат приети така добре в Европа, както на него би му се искало. Въпреки че членките на ЕС, включително Германия, се опитват да се откъснат от руското влияние и предприемат геополитически маневри, много от тях все още са предпазливи по отношение на американските мотиви за внос на втечнен природен газ на европейските пазари", смята Дайс.
Експертът казва още, че ограничаването на руското присъствие на европейския газов пазар не би било лесна задача дори за САЩ, за които се очаква да станат третият най-голям износител на втечнено синьо гориво след Катар и Австралия.
Анализаторът обръща внимание на това, че през изминалата година руските доставки на природен газ да нараснали с 8,1% до рекордните 193,3 милиарда кубични метра въпреки по-голямата конкуренция от страна на други доставчици.
В допълнение се посочва, че енергийният гигант "Газпром" доставя близо 40% от синьото гориво на Стария континент. Въпреки това обаче през последните години компанията е принудена да намали цените, за да запази пазарния си дял на фона на повече доставки от страна на САЩ, Катар и други държави.
Към това Дайс добавя още, че газопроводът "Северен поток 2" трябва да бъде завършен през следващата година. "Той допълнително ще подсигури присъствието на Русия на европейския газов пазар, а за САЩ ще бъде по-трудно да намали съпътстващото геополитическо влияние", смята той.
GolaVoda
на 08.01.2019 в 18:33:57 #5не може
veselin-stamov
на 30.03.2018 в 08:35:19 #4Бесен Защото ако бяхме направили Южен поток нямаше да се съобразяваме с никой !! И милиони евро от транзит !!! Обаче " обичания ни ЕС " не беше съгласен - намериха някакви причини. Хора , големите си правят далаверите , а нас никой не ни бръсне !!! Само дето трябва да бъдем СОЛИДАРНИ !! С кого бе - с англичаните - дето до вчера ни третираха като трета категория хора !!! Вижте турците - Ердоган дойде , постави условията си и точка. И ЕС ще ги изпълни - ще даде парите , иначе лошо. А ние ще се навеждаме цял живот пред ЕС и САЩ !!
psp_11
на 30.03.2018 в 00:39:52 #3Първо американците да запълнят съществуващите терминали за втечнен газ в Европа. Там има 65% свободен капацитет.. Така ще намалеят доставките от Русия, а после постройте в Източна Европа, макар това да е само Полша, нови терминали.
plam1
на 29.03.2018 в 22:39:29 #2Е това им е целия зор с най-страшния враг на света Русия. Искат да си разчистят огромен пазар. Русия са лошите доставчици, а американците добрите. :-) Затова му се стоварват на Путин толкова зорове на главата.
QWE
на 29.03.2018 в 22:10:50 #1Та с 34% пазарен дял за минала година как се установява МОНОПОЛ???? За цяла Европа.. Ама нямал тръби до Испания, Португалия, Франция.. Ами да си е пуснал.. Пустия му ГАЗПРОМ намалява си цената за да остане на пазара, не си я държи висока, та нашенския втечнен да го измести.. На Литва си пусна в Клайпеда терминал, ама никой не иска от съседните страни да ни купува газа. Рускио им бил по-евтин.