Време е правителството на Република Северна Македония да се откаже от манипулативната теза, че България оспорва правото на самоопределение и идентичността на гражданите на РСМ или правото им да наричат езика си както пожелаят. С наследен тоталитарен исторически наратив е трудно да бъде намерена подкрепа от България.
Това се посочва в позиция на Българското външно министерство, разпратена само час преди срещата на Екатерина Захариева със специалния представител на Република Северна Македония за България Владимир Бучковски. Изявлението на МВнР е във връзка с изявлението на правителството на Република Северна Македония Зоран Заев.
От Външно припомнят, че България е най-силният и безкористен поддръжник на европейската интеграция на Западните Балкани, в това число и на Република Северна Македония, като с позицията си, изразена във вторник в рамките на заседанието на Съвета по общи въпроси, Република България за пореден път е заявила защо на този етап не може да даде съгласието си за одобряване на Рамка за преговори на Република Северна Македония с ЕС и провеждане на първа Междуправителствена конференция до край на 2020 г.
Припомня се и че българската позиция се основава изцяло от приетата още на 9 октомври 2019 г. Рамкова позиция, подкрепена от Народното събрание на Република България и където са заявени изискванията, с които нашата страна обвързва по-нататъшната си подкрепа за интеграцията на Република Северна Македония към ЕС.
Предложенията на България за включване в Преговорната рамка за Република Северна Македония са основани на ясни прецеденти, но за съжаление не са били подложени на обсъждане от настоящото председателство. Те са в съответствие и със заключенията на Съвета на ЕС от 25 март 2020 г., в които се изтъква важното значение на постигане на осезаеми резултати и добросъвестно изпълнение на двустранните споразумения на Република Северна Македония с България и Гърция като част от процеса на разширяване.
На този етап проектът на Преговорна рамка не съдържа гаранциите, които нашата страна се нуждае, за да даде подкрепата си за нейното одобряване. България ще продължи конструктивните си усилия и по време на следващото председателство на Съвета на ЕС.
"За съжаление, през последната година Република Северна Македония заложи на дипломатическа и медийна кампания за дискредитиране на позициите на Република България, като многократно пред обществото беше представена невярна информация по отношение на българската позиция. С наследен тоталитарен исторически наратив е трудно да бъде намерена подкрепа от България", отсичат от МВнР.
Време е правителството на Република Северна Македония да се откаже от манипулативната теза, че България оспорва правото на самоопределение и идентичността на гражданите на Република Северна Македония или правото им да наричат езика си както пожелаят.
България е държавата, която първа в света призна независимостта на Република Македония, с което стартира процеса на международното признание на младата тогава държава, а през годините й оказа помощ в най-тежките моменти. Тази помощ продължава и понастоящем.
Република България не приема обаче утвърждаването на идентичността на гражданите на Република Северна Македония да се извършва в конфронтация със съседните държави и в ущърб на техните национални интереси.
Изхождайки от отговорността си да не внася отворени въпроси в рамките на ЕС и да защитава неговите интереси, ценности и авторитет, Република България ще продължи да търси трайни решения, които да позволят по-нататъшно развитие на двустранните отношенията и оптимален процес на преговори на Република Северна Македония с ЕС.
goce-angelovski-6eCUcUNQ
на 09.12.2020 в 14:35:55 #3Ќе градиме без грижа,имаме историја и пред 1945: Димитрија Чуповски Крсте Мисирков Темко Попов -Да не се лажиме, Деспоте, националниот дух у Македониа до такво дередже денеска је стигнал, штото и сам Исус Христос ако слезит от небоно неможит да го уверит Македонеца, оти је блгарин или србин 9 мај 1888 година, Солун
goce-angelovski-6eCUcUNQ
на 09.12.2020 в 14:25:03 #2NaskoZashtoto Срамна декларација ја обвинувате Македонија дека ви се меша во внатрешните работи,барате да нема претензии за малцинство,а ја притискате Албанија за некакво малцинство во мала преспа голо брдо итн.Ја притискате Албанија да изврше попис според европски стандарди,а вие спроведувате не европски попис.Во Албанија за да ги изброите бугарите доволно е една рака.Според пописот во Албанија има 5512 македонци-Maqedonase,а бугари има 0.Еве и доказ https://web.archive.org/web/20170808015849/http://www.instat.gov.al/media/177354/main_results__population_and_housing_census_2011.pdf отворете страна 71.Поздрав
NaskoZashtoto
на 09.12.2020 в 13:59:10 #1За онези,които не знаят къде да намерят декларацията на НС : https://parliament.bg/bg/declaration/ID/157188 Лично аз съм убеден, че трябваше много по-рано да се даде ясно да се разбере, с шумна медийна и политическа кампания, че за България и българите няма повече място за компромиси. Но по-добре късно, отколкото никога.