В днешния парламентарен ден депутатите събраха кворум на ръба. Точно 121 депутати, минималното изискуемо, се регистрираха в пленарна зала.
Не присъства нито един депутат от ГЕРБ/СДС. Припомняме и че до този момент нито един депутат от ГЕРБ, включително и лидера на партията и бивш премиер Бойко Борисов не е коментирал разтурването на коалиционното правителство. Вчера Борисов заяви, че в Банкя няма ток и затова не знае какво се случва.
Към 10 часа ГЕРБ дойдоха в парламента, макар и депутатите на Борисов да запазиха мълчание пред журналистите. Излязоха по-късно със съвет правителството да поиска вот на доверие.
След заявката от вчера на Слави Трифонов, че изтегля министрите от кабинета си, е под въпрос не само дали страната ще има правителство, но и с какво ще се занимава парламентът. Днес гласуваната (без министрите на ИТН) актуализация на бюджета влиза в парламентарните комисии за разглеждане, а се знае, че депутатите на Слави Трифонов ще подкрепят само частта в бюджета за социалните плащания и пенсиите. Това обаче би разбъркало сметките на Министерство на финансите, а и би забавило самото гласуване. Още миналата седмица, при цялостна съставно коалиция, имаше подозрения, че актуализацията няма да мине лесно през парламента и пенсионерите няма да си получат увеличението от 1 юли.
Отделно на това вчера премиерът Кирил Петков анонсира, че още днес новият закон за КПКОНПИ ще бъде внесен в парламента, като основен в целите на правителството, а и на коалицията за борба с корупцията. За шеф на агенцията ще бъде издигнат вътрешния министър Бойко Рашков. Ако това се случи означава, че в правителството Петков се оголва още един министерски пост, който ще трябва да бъде гласуван в парламента - този на вътрешния министър.
От "Има такъв народ" тази сутрин дадоха различни заявки за действията си от тук нататък. Ива Митева, която в предишните парламенти беше и председател на НС от групата на Слави Трифонов, заяви амбиция да се завърти парламентарната рулетка и мандатоносители да станат те, като сформират правителство на "съгласието".
Любомир Каримански пък, също един от водещите депутати в групата на ИТН и шеф на парламентарната бюджетна комисия, увери, че никога не е пречил и няма и да го прави по отношение на работата, визирайки процедурата по актуализация на бюджета.
12 депутатите са необходими на остатъците от четворната коалиция, за да им бъдат гласувани и законопроектите, и новите предложения за министри, ако се стигне до такива и правителството не падне преди това.
анкета
Какво се случи?
ИТН предпазва Петков от национално предателство 12.4%
Става въпрос за пари 47.0%
Слави е последният мохикан 7.4%
Кой да е изненадан 5.3%
Сценарий за цирк 27.8%