Световните капиталови пазари са предпазливи, търговията в понеделник е доста вяла и без ясна посока. Инвеститорите са в напрегнато очакване на редовното заседание на Федералния резерв на САЩ и на парламентарните избори в Холандия тази сряда, заседанията ще имат централните банки на Великобритания и на Япония.

В края на седмицата ще се проведе първата от "ерата Тръмп" среща на финансовите министри и централни банкери на страните от Г-20 в германския курорт Баден-Баден.

Под лупа ще се следи и посещението във вторник на канцлера на Германия Ангела Меркел в САЩ и нейната първа среща с новия домакин на Белия дом, Доналд Тръмп.

Всичко това е "гарнирано" с предстоящото активиране от правителството в Лондон на член 50 от Европейския договор, което ще даде официален старт на процедурата по "Брекзит", както и със серия важни икономически данни от двете страни на Океана.

Доларът обаче остава под предпазлив натиск от продажби главно спрямо еврото и британската лира и отстъпва част от завоюваните си позиции спрямо японската йена и швейцарския франк, които се ползват със статута на "валути-убежище" при наличието на геополитическо напрежение.

Единната европейска валута продължава да намира подкрепа от сигнали, дошли от ЕЦБ през миналата седмица, че Централната банка вече не вижда необходимост от предприемане на допълнителни стимулиращи парични политики в подкрепа на икономическия растеж и на инфлацията в еврозоната.

Европейските инвеститори ще следят с нарастващо напрежение предстоящите в сряда парламентарни избори в Холандия. Ескалиращото през последните дни политическото напрежение между Турция и Холандия може "да налее вода в мелницата" на крайнодесния Хеерд Вилдерс, който обещава да извади страната от ЕС, ако неговата "Партия на свободата" спечели изборите.

Въпреки че шансовете той да успее да формира следизборна управленска коалиция се определят като минимални, изборите в Холандия може да се окажат като предвестник на това, което може да се случи на президентската надпревара във Франция през следващия месец заради все още доста силната позиция на антиевропейския кандидат Марин льо Пен преди вота във втората по сила икономиката от еврозоната, коментира bnr.bg.

В очакване на всички тези предстоящи ключови събития европейските фондови пазари се намират на леко позитивна територия, като общият индекс Stoxx Europe 600 нараства с 0,23% към най-високо ниво от 3-ти март, германският индекс DAX се повишава плахо с 0,14%, френският индекс CAC40 - с 0,16%, британският FTSE100 - с 0,26%, а индексът на борсата в Амстердам AEX - с 0,13%.

Същевременно доходността на дълговите книжа в еврозоната отстъпва от многомесечните върхове, достигнати в края на миналата седмица, тъй като инвеститорите очакват изказване на президента на ЕЦБ Марио Драги днес следобед. Те се надяват Драги да представи повече детайли относно бъдещата политика на Централната банка и дали той ще опровергае, или ще потвърди спекулациите, че ЕЦБ вече обсъжда възможността за вдигане на лихвените ставки още преди официалния край на програмата за "количествени улеснения".

Доходността на 10-годишните германски облигации се понижава с 4 базисни пункта към 0,45%, отстъпвайки от петседмичен връх около 0,5%. Доходността на останалите аналогични държавни дългови книжа в еврозоната също бележи понижение с между 4 и 7 базисни пункта.