Състоянието на водния запас за всички значими язовири се следи от МОСВ. Това стана ясно от думите на регионалния министър Петя Аврамова пред ресорната парламентарна комисия по повод състоянието на ВиК сектора и състоянието на водните запаси в страната.
Нарушения на водоподаването има в 6 града и 116 села. Причината е продължителната суша, както стана ясно от думите й. Три язовира са с под 50% воден запас - това са "Асеновец", "Дяково", "Ястребиново".
Министърът наблегна на инвестициите във ВиК сектора. През 2020 ще започнат прединвестиционни проучвания в шест области на страната - Велико Търново, Габрово, Плевен , Софийска област, Търговище и Хасково.
11 милиарда лева са нужни, за да се обнови ВиК инфраструктурата в цялата страна. Петя Аврамова вижда бъдеще в строителството на нови язовири, чрез което да се справим със засушаването. Въпреки, че се топим като население, ВиК мрежата е остаряла и средствата за нейната поддръжка растат. По думите на министъра мрежата е амортизирана и има често аварии по места. Иначе тя е изграждана за население на страната от 9 милиона души и ръст на индустрията, която от известно време бележи спад.
В редица населени места през лятото и есента има недостиг на питейна вода, подчерта министър Аврамова. Оказва се, че не може да се повиши цената на ВиК услугите, защото един ръст би минал прага на социалната поносимост. Проблем е и насочването на питейна вода за поливане на насаждения. Също така се оказва, че вода се краде.
Приоритет за МРРБ е законът за ВиК. Отрасълът функционира в условията на сложна нормативна уредба, подчерта Петя Аврамова.
За кризата в Перник тя отново обясни, че се дължи на засушаването. Проблем е късното въвеждане на водния режим, по мнението й. Основните източници на вода за язовир "Студена" са снеговете и дъждовете. ВиК операторът предлага нов режим - вода само от 16 до 22 часа, но кметът не го приема. Оказва се, че пускането и спирането на водата два пъти в денонощието, води до множество аварии заради амортизираната мрежа.
Прокурист ще управлява ВиК дружеството в Перник - това ще е Камен Каменов.
Правни пречки спрели назначаването на шефа на ВиК - Шумен, който трябваше да поеме дружеството. Каменов е препоръчан от кмета на Перник Станислав Владимиров. Търсят се решения на кризата. Единият вариант е да се ползва вода от пещери, стана ясно от изслушването на регионалния министър. Предложението е на експерти спалеолози.
Припомняме, на 7 ноември беше обявено, че ще има воден режим в цяла Пернишка област. Преди това новоизбраният кмет Станислав Владимиров заяви, че причината за водния режим е некомпетентното управление на ВиК-Перник.
На 14 ноември Владимиров каза, че червени лампи за воден режим в града светели още от началото на годината.
Същевременно новият кмет Станислав Владимиров върна за преразглеждане предложения от ВиК график за воден режим.
Припомняме, че водният режим бе обявен в цяла Пернишка област на 18 ноември и до този момент водоподаване имаше за часове сутрин и вечер. Това доведе обаче до много аварии. Кризата струваше отстраняването на шефа на ВиК дружеството и на областния управител Ирена Соколова.
Кметът Станислав Владимиров сезира прокуратурата.
Заради водната криза местната власт поиска 200 000 л минерална вода от държавния резерв. Стана ясно и че се търсят и подпочвени води за справяне с водния режим.
aleks05
на 12.12.2019 в 21:29:42 #3MyH4o
на 12.12.2019 в 19:16:31 #2Спасение може да има само когато се отървем от наглата, крадлива и умствено безплодна шайка разбойници, окупирали всички нива на властта. Но това няма да стане от самосебе си. Дотогава ще има режими на каквото се сетите, рекет, цигания и безпросветност, а децата на България ще бързат да заминават зад граница!
ilian-mavrov
на 12.12.2019 в 16:55:29 #1Г-жо уж министър,вашият колега Н.Димов ли е разрешавал отклоняването на вода към Радомир?Не е ли вашето безхаберие причина за изпразването на яз."Студена"?Вие от Марс ли от Юпитер ли падате или страдате от амнезия-този "филм"(а, вие сте от Враца) не го ли гледахме когато кмет на София беше г-н Янчулев? Апропо ако взема паричен заем надявайки се на предполагаеми приходи(като при вас-надежда за валежи) и не го върна какво се случва?Не нося ли отговорност за това мое действие?Трябва ли да ви извличаме от кабинетите за да разберете че НАГЛОСТТА ви отива към горната граница на търпимостта ни.Вървете си ама не като заместника ви ,който подаде оставка и после се върна обратно в министерството.Или като Далаверко Симеонов който бе "понижен" в зам.председател на парламАнта.Гади ми се от вас.Вървете си!Завинаги!