Защо цените на европейския пазар на газ внезапно eксплодираха? В момента "Газпром" обслужва само онези, които имат дългосрочни договори, и обрича света на немислими ценови скокове.
Всичко това много прилича на някаква рекламна кампания: "Всички онези в Европа, които сключиха с нас дългосрочни договори, сега могат радостно да потриват ръце", заявява президентът на Русия Владимир Путин. В хор го подкрепят заместник-шефката на "Газпром" и постоянният представител на страната в ЕС: Ако бяхте сключили дългосрочни договори с нас, сега щяхте да се радвате на добри цени.
Москва вече седмици наред настойчиво призовава европейците да сключват дългосрочни договори с "Газпром", за да нямат никакви проблеми с цените на електроенергията и топлоенергията. Всичко това се случва в условията на безпрецедентна криза на европейския газов пазар: цените на газа през последните месеци направо галопират.
Има и друга стратегическа цел
Европейски експерти, редица медии и политици нееднократно изразяваха подозрението, че "Газпром" целенасочено помага за възникването на газов дефицит на европейския пазар, за да принуди Германия и Евросъюза по-бързо да пуснат "Северен Поток 2". В момента обаче се усилва впечатлението, че Кремъл има и втора стратегическа цел. Високопоставени представители на Русия, някои медии и кремълски лобисти все по-настойчиво пропагандират идеята, че е много по-добре да се сключват дългосрочни договори за газови доставки, отколкото горивото да се купува краткосрочно на борсата.
Тона и агресивния език на тази кампания зададе лично президентът Владимир Путин, който не остави дори следа от съмнение, че лично командва политиката на "Газпром": "Онези умници още при предишния състав на Еврокомисията решиха да следват пазарното ценообразуване при газа - и ето какво получиха сега!" - буквално каза Путин. "При нас ценообразуването също е пазарно, цената на газа е вързана за цената на нефта", добави президентът. И уточни, че като членка на ОПЕК Русия вече от пет години изкуствено ограничава добива на петрол и така участва в регулирането на предлагането по световните пазари.
Защо пазарът изведнъж експлодира?
Твърденията на руските представители звучат убедително, но не дават отговор на въпроса защо краткосрочният енергопазар в Европа толкова години функционираше нормално - и изведнъж експлодира. Според едно от обясненията, през миналата година европейският пазар не е получил достатъчно втечнен газ, който се насочваше главно към Азия заради по-добрите цени там. В Москва твърдят още, че студената зима е снижила запазите от газ в Европа. Да не забравяме и големите ремонтно-профилактични работи по газопроводите в Норвегия, заради които този крупен европейски доставчик сериозно съкрати износа си за ЕС.
На това място логично възниква следващият въпрос: Защо тогава Русия, която обезпечава почти 40% от газа за ЕС, не увеличи предлагането? По тази тема експертът Михаил Крутихин пише: "Вместо да се възползват от повишаването на цените и да си набавят допълнителни печалби, те ("Газпром") решиха изцяло да прекратят продажбите си на борсата и обявиха, че през четвъртото тримесечие и през цялата следваща година няма да продават допълнителни обеми на международните борсови платформи."
Наблюдателите стигат до естествения извод, че "Газпром" в случая не се ръководи от икономическите си интереси, а "претворява в живота политическите възгледи на Кремъл". В обобщение: излиза, че в момента руската държавна фирма обслужва само онези, които са сключили с нея дългосрочни договори, и фактически бойкотира световния пазар, обричайки го на немислими в миналото ценови скокове. По този начин - и това е особено важно! - "Газпром" на практика дискредитира принципа на краткосрочните борсови сделки.
Бетонира ли се руската доминация на газовия пазар?
Ако в резултат от това наистина се стигне до срив на европейската борсова търговия с газ и повечето държави от ЕС се върнат към сключване на дългосрочни сделки с "Газпром" (Унгария току-що подписа 15-годишен договор), то това ще доведе до бетониране на руската доминация на европейския газов пазар.
В същото време дългосрочните договори с "Газпром" ще се превърнат в спирачка по пътя на европейските държави към постепенен отказ от фосилни горива и преминаване към нови енергийни източници - добре известната "Зелена сделка" на ЕС. Защото дори разработването на нови енергийни източници да направи очаквания огромен скок през идните години, държавите от ЕС ще трябва чак до края на 2030-те години да купуват руски газ. И Москва вероятно цели тъкмо това.
Опако
на 14.10.2021 в 22:43:55 #6Ние имахме дългосрочен договор за доставки на газ, подписан при Иван Костов. Помните ли какъв цирк ни разиграха блядовете, когато на власт дойде Станишев? Ама цените по договора ни били непазарни и трябвало да се предоговорят - помните ли как Р. Овч. им клекна от името на цяла България? Бавно развиващи!
bajbor
на 14.10.2021 в 15:13:07 #5Да ни "принудят" да станем "енергийно ефективни" ?!?! Аз пък чакам някой да ме принуди да сваля 5,6 кг и да спестявам по 10 к на месец ...
Ама май бая ще почакам...
oktavian
на 14.10.2021 в 12:22:48 #4Най-много да ни принудят да си правим добре сметката и в бърз порядък да станем енергийно ефективни!Защото в момента енергийните разходи за единица продукция на българските предприятия са едни от най-високите!
halo
на 14.10.2021 в 12:10:54 #3Автор: Deutsche Welle, БРАВО!
Истината си е истина, въпросът е да я видиш сред плявата.
Equinox
на 14.10.2021 в 12:06:36 #2И вчера, и днес, тази медия се отчита пред господарите си с поредната си, 100 процента лъжлива русофобска статия по газовата тема. Забележете, 100 процента лъжлива, не 99, както обикновено. Ако човек си направи труда да потърси достоверна информация от някои все още независими англо- и немско- езични източници, ролята на Руската федерация и лично на Путин е категорично джентълменска, в полза на Европа, независимо от безсмислените санкции срещу нея. Русия увеличи рязко обема на доставките на висококалорийни въглища по искане на редица европейски страни. Русия изрази готовност да увеличи доставките на газ, за да НАМАЛИ борсовата му цена. Путин лично и публично се ангажира с това в присъствието на стотиците делегати на международната енергетическа конференция. Какво печелим ние, българските граждани, от измишльотините на калната локва DW и угодническите интригантски публикации на нашенските медии? (На които вярват само кръглите глупаци) Докато ни командват, подритват и баламосват, единственият ни сериозен неприятел настъпва у нас всеки ден - изкупува земя, недвижимости, бизнеси, политици, строи минарета и медресета, насърчава раждаемостта. А единствената страна, от която той се страхува и се съобразява, е Русия. Помислете за това.
troika
на 14.10.2021 в 12:00:43 #1Каква е тази вина? Може да се пита: кой е отговорен за ситуацията? Отговорни са Путин и неговата шайка, дето си гледат джоба и късогледите европейци, че не се усещат с кого си имат работа. Надявам се да си вземат поука.