"Правителството дължи на българския народ отговори каква е схемата на финансиране на сделката за ЧЕЗ и също така по какъв начин тази сделка получи политическа подкрепа. Защото всички знаем, че без такава, подобна фирма не може да получи банково финансиране." Това коментира президентът Румен Радев за сделката за ЧЕЗ и желанието на правителството да участва в нея.
На въпрос как би коментирал промените в Закона за частната охранителна дейност, президентът коментира, че е сезирал Конституционния съд за определени разпоредби от този закон, които влизат в противоречие с Българската конституция. "В Конституцията много ясно е записано, че общественият ред и националната сигурност са ангажимент на изпълнителната власт, а не на търговци, получили лиценз за частна охранителна дейност. Абдикирането на държавата от това много важно задължение не е в интерес на българските граждани", обясни Радев.
Също така държавният глава смята да свика КСНС, на който да бъдат разгледани въпросите за енергийната сигурност на страната.
Докато не е ясен въпросът за схемата на финансиране, не се знае и под каква форма и по какъв начин българското правителство се готви да стане партньор на Гинка Върбакова, обясни Радев. Той иска да се разбере кой води преговори от името на българската държава и кой води преговори от името на Върбакова.
"Смея да кажа и го твърдя категорично, че до момента аз нямах информация по този въпрос. Изрично настоях да получа такава от компетентните органи, която регулярно е изпращана до правителството. Ето защо смятам за основателно да бъде свикам и Консултативен съвет по националната сигурност /КСНС/, на който да бъдат разгледани въпросите за енергийната сигурност на страната", коментира президентът.
Развитие по сделката и дали държавата ще може отново да се включи в дружеството се очаква да има в края на месеца, след като миналата седмица Гинка Върбакова беше на разговори с ЧЕЗ в Прага. От българското дружество "Инерком" съобщиха, че процедурите по вече сключения с "Инерком" договор продължават.
Междувременно от БСП стартираха обявената преди това подписка за спиране на сделката, въпреки че покрай скандалът със самата продажба на дружеството, се разрази още един със спекулации кой осъществява ПР на "Инерком България" и дали това не съпругата на бившия лидер на БСП и настоящ евродепутат Сергей Станишев, Моника Станишева.
Припомняме, на 22 февруари 2018 г. стана ясно, че чешката ЧЕЗ е одобрила сделката за продажба на активите в България и купувача "Инерком Груп". Последва скандал, който предизвика министърът на енергетиката Теменужка Петкова да подаде оставка, защото познава собственикът на фирмата Гинка Върбакова. Скандалът прехвърли границите на страната към Чехия.
Премиерът се ангажира със случая и на среща с купувача на ЧЕЗ Гинка Върбакова в Министерски съвет Борисов е заявил желанието да има пълен контрол над сделката. На брифинг след срещата Върбакова, обясни, че е склонна да допусне държавата в сделката за ЧЕЗ. Министърът на финансите Владислав Горнаов също заяви готовността на държавата да участва в сделката за ЧЕЗ, въпреки че преди това отрече да се разглежда този въпрос.
От БСП обявиха, че стартират подписка сред абонати на електроразпределителното дружество за спиране на сделката и поискаха държавата да си върне контрола в енергетиката. Според социалистите зад Гинка Върбакова стои фигурата на правителството и поискаха намеса на контролните органи.
От интервю на Гинка Върбакова обаче стана ясно, че сделката за активите на ЧЕЗ може и да не минава за одобрение от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Това беше потвърдено от шефа на Комисията Иван Иванов.
От интервю на Гинка Върбакова обаче стана ясно, че сделката за активите на ЧЕЗ може и да не минава за одобрение от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Това беше потвърдено от шефа на Комисията Иван Иванов.
Едновременно с това скандалът достигна и в Чехия, като изданието Lidové noviny започна собствено разследване. То излезе с информацията, че две банки са обещали финансиране на сделката, въпреки че според предишна публикация половината от сделката се финансира от офшорки. На извънредното заседание на комисиите в Народното събрание от ББР отрекоха информацията, която се появи, че банката възнамерява да финансира сделката.
Лично премиерът на Чехия Бабиш се е ангажирал пред Борисов да предаде документите от проверката на ЧЕЗ. Самият чешки премиер обаче коментира пред родното издание, че е шокиран от случващото се.
Води се и спор дали от ЧЕЗ е имало предложения, отправени към българско правителство, за изкупуване на дялове. Томислав Дончев категорично отрече такова предложение да е било отправяно към някое от трите правителства на Бойко Борисов, както твърди пред чешкия вестник "Лидове новини" Томаш Плескач, управляващ задграничните активности на ЧЕЗ.
halo
на 14.03.2018 в 01:46:09 #6Коментарите и въпросите на Прецедента влизат ли в неговата компетенция?
Civic Mundi
на 13.03.2018 в 21:29:17 #5Измрънка ли нещо малкият Тодор Живков или просто подглася на черната биволица, от Крушаре. Пак се изложи шофьорчето.
Sterlin
на 13.03.2018 в 20:28:35 #4Trebva da si goljamo mule da kritikuvash kakvo izka Presidenta... Nadjavam se samo teja tarikati i "gadove" kakto gi nareche glavnia zamesen da razberat che sa vleznali v goljam shit ot koito njama izlizane...
Kopp
на 13.03.2018 в 18:46:19 #3Румене, остави гербаджиите да мъкнат, каквото могат! Майка България ще потърпи айдуците още малко! И без това ще ги махаме, та поне да е завинаги!
mikelle-damiani
на 13.03.2018 в 17:38:21 #2А българите чакаме от него обяснение защо той българският президент - натовски генерал, мигаше на парцали като новобранец пред руския дедо поп?!
Балканец
на 13.03.2018 в 17:31:52 #1Досега ЧЕЗ беше частен монопол, с който българската държава беше в конфликт. Този конфликт беше от полза на потребителите, които имаха проблеми с електроснабдяването. Представете си обаче нов собственик на ЧЕЗ България, в който министри от Правителството и чиновници от ДКЕВР имат личен интерес, ползвайки подставени лица. Тогава хем ще плащаме много, хем няма да имаме ток, хем няма да има кому да се жалиме.