Италианският вицепремиер Матео Салвини заплаши да напусне правителството, ако не успее да прокара идеята си за данъчни облекчения за поне 10 млрд. евро, съобщава Reuters.

Италия преговаря с Брюксел за преразглеждане на бюджета, за да предотврати дисциплинарна процедура на ЕС, предизвикана от прекомерно високия дълг на страната.

Окуражен от силното представяне на неговата крайно-дясна партия "Лига" на европейските парламентарни и местни избори, Салвини иска да направи намаляването на високата данъчна тежест на Италия приоритет за правителството.

"Проблемът е, че няма сериозни данъчни облекчения, които биха могли да бъдат на стойност 10 млрд. евро. Италия се нуждае от смела данъчна реформа. Моят дълг е да я проведа и ако не ми позволят да го направя, ще се сбогувам и ще си тръгна", заяви той пред вестник Corriere della Sera.

Правителството, съставено от коалиция между партията "Лига" и Движението "Пет звезди", настоява за намаляване на данъците, което според него ще помогне да се съживи слабото икономическо представяне на Италия.

Салвини също така заяви, че би бил доволен да използва всички бюджетни спестявания през 2019-а година, за да намали държавния дефицит през настоящата година. Властите в Рим разчитат на икономии от най-малко 3 млрд. евро тази година, за да намалят бюджетния дефицит от настоящите 2,4% до 2,1-2,2 процента от БВП.

Правителствени източници обаче съобщиха за Reuters, че истинската пречка в преговорите с ЕС е бюджетната рамка за 2020-а година.

Във връзка с това премиерът на Италия Джузепе Конте посочи пред италианска медия, че през следващите дни ще стане ясно, дали Европейският съюз ще настоява за ангажименти и по отношение на бюджета за следващата година.

Правителството също така обеща да отмени планираното увеличение на данъка върху добавената стойност (ДДС), от което през следващата година се очакват допълнителни приходи за 23 млрд. евро.

Джузепе Конте оспори прогнозите на Европейската комисия и изрази увереност, че Италия ще може да избегне дисциплинарни действия.

"Що се отнася до европейските фискални правила, за тях има политическо измерение и аз бих искал да мога да обсъждам тези правила. ... Никога не съм мислил, че ЕС могат да започнат дисциплинарна процедура и аз все още вярвам в това".

ЕК очаква дългът на Рим да нарасне още повече над европейския таван от 60% от БВП, като към момента той е около 132%.