Изключително добра оферта е направена от страна на Съединените щати за закупуването на втори 8 изтребителя F-16 блок 70 за нуждите на българските ВВС. Това заяви пред ресорната комисия по отбрана в Народното събрание военният министър Драгомир Заков.

Основното предимство на офертата - САЩ се съгласяват да ни дадат компенсации заради забавянето при първата партида самолети, които са на обща стойност 34,5 милиона долара. 

България си иска самолетите Ф-16

България си иска самолетите Ф-16

Скоростни срокове за отговор от България за втора партида от същите

"Много пъти бе поставян въпросът за компенсации, още преди да поема поста. Ние на практика продължихме това искане. И вече имаме компенсации от американската страна в много по-конкретни параметри - 25 милиона долара, които ще покрият на практика сумата по един от трите договора, който е за ракетите, които се поставят на крилата на самолета, както и обучение на пилотите за работа с високоточните оръжия (в размер на 9,5 млн. долара)", уточни на въпрос на News.bg след заседанието на комисията Заков.

Отделно от това - България е отстояла и искането си ако има забавяния на първите 8 самолета извън вече договореното, да може да отложи плащането на дължимата за 2025 година вноска до момента, в който изтребителите дойдат у нас. 

Бюджетна комисия отказа да разглежда поправка в споразумението за Ф-16

Бюджетна комисия отказа да разглежда поправка в споразумението за Ф-16

Става въпрос за над 2 милиарда лева

Активно се водят и предварителни разговори САЩ да ни предоставят изтребители, ако поддръжката на МиГ-овете остане невъзможна, а новите F-16 още не са дошли.

"Това най-вероятно ще струва някакви пари за нашата страна. Но в крайна сметка дали ще поддържаме МиГ-29, което не можем да правим, или горе-долу същите пари ще ги дадем за някакви други самолети, които да използват нашите ВВС, няма кой знае каква разлика във финансово отношение", заяви ръководителят на военното ведомство, неуточнявайки обаче дали става въпрос за наем, закупуване или друга форма на сътрудничество. 

НС промени договорите за F-16 без подкрепа на „Възраждане“ и БСП

НС промени договорите за F-16 без подкрепа на „Възраждане“ и БСП

Румен Гечев попита къде са юристите на МС и защо НС ще приема договори, а министърът ще ги променя

Крайният срок да кажем "да" на това предложение е 1 ноември. Затова, с оглед и на перспективите за евентуално скорошно разпускане на парламента, Министерството на отбраната ще внесе в Министерски съвет още в четвъртък проект за инвестиционни намерения, в който да бъдат предвидени нужните 1,32 милиарда долара за новите 8 самолета. След гласуването му на ниво правителство, това предложение следва да бъде прието от парламента.

"На практика всичко, което сме поискали от американската страна ни бе предоставено напълно безусловно. Сега е в ръцете на правителството и парламента този договор да бъде придвижен напред. Смятам, че по-добри условия няма как да постигнем", категоричен бе Заков.

Променя се договорът за самолетите F-16, но не се оскъпява, успокоява Заков

Променя се договорът за самолетите F-16, но не се оскъпява, успокоява Заков

Няма да има оскъпяване на изтребителите, успокояват от военното министерство

Иначе, основната точка на заседанието на ресорната комисия бе приемането на второ четене на промяната в договора между България и САЩ за закупуване на първите 8 изтребителя F-16 блок 70. Предложението за промените идва от Министерския съвет и се основава на предложение от американската страна от края на февруари 2022 г.

По същество обаче няма сериозни промени в договора, като най-вече - цената на изтребителите и оборудването остава същата като първоначалната. Актуализиране се конфигурацията на самолетите, залага се увеличаване на обученията на пилоти и техници, променят се и някои доставчици, поради това, че част от софтуера изисква по-нови версии.

Кабинетът одобри промени в договора за F-16 Block 70 и свързана с тях поддръжка

Кабинетът одобри промени в договора за F-16 Block 70 и свързана с тях поддръжка

Промените са без увеличаване на финансовите задължения за българската държава.

Депутатите отхвърлиха обаче единодушно чл. 6 от предложението на Министерски съвет. То предвижда министърът на отбраната да може без ратификация на НС да сключва договори договори по межд договори, при условие, че не се променят финансовите параметри.

Народните представители единодушно обаче се обявиха против този член, обявявайки го за противоконституционен.

Кабинетът одобри 100 000 лв. за инфраструктурата на F-16

Кабинетът одобри 100 000 лв. за инфраструктурата на F-16

Те са част от предвидените до 2022 г. 300 000 хил. лв.