Турция и САЩ започват съвместна работа за оценка на въздействието на произведените от Русия системи за противоракетна отбрана С-400 върху американските изтребители Ф-35, съобщава "Спутник".
След срещата между държавните глави на двете страни американският президент Доналд Тръмп обяви, че двустранните екипи за национална сигурност ще започнат работа по решение на един от основните въпроси, които спъват отношенията между Турция и САЩ през последните години - закупуването от страна на Анкара на системи С-400 от Русия.
Говорителят на турския президент Ибрахим Калин също потвърди, че турски и американски служители са започнали работа по решаването на спорния казус. Те ще оценяват въздействието, което руските системи за противовъздушна отбрана биха могли да окажат върху произведените в САЩ самолети Ф-35.
Калин бе категоричен, че вариантът Турция да отхвърли вече придобитите С-400 "не подлежи на обсъждане", но отбеляза, че руската система няма да бъде интегрирана в отбранителната мрежа на НАТО - нещо, за което много експерти се обявиха против или счетоха за практически невъзможно.
Припомняме, през юли Русия започна да доставя на Турция части за противовъздушните системи С-400 съгласно договор за 2,5 млрд. долара, подписан през декември 2017 г.
Покупката на С-400 породи напрежение между Анкара и Вашингтон, който настоя Турция да се откаже от руското въоръжение и вместо С-400 да закупи американските системи "Пейтриът".
САЩ неколкократно заплаши Турция, че ще й наложи санкции и ще прекъсне доставката на американските изтребители Ф-35, ако Анкара не се откаже от покупката на руските С-400. Пентагонът заяви, че ще изключи Турция от програмата за производство на изтребителите Ф-35 до март догодина.
От своя страна Анкара, член на НАТО, многократно увери, че няма да се откаже от закупуването на С-400 независимо от натиска на САЩ, който предупреждава, че руските системи не са съвместими със стандартите на Атлантическия алианс.
GolaVoda
на 15.11.2019 в 20:05:49 #1обзалагам се че турците ще вземат и ракетите и самолетите