От тук нататък бих искал да видя какви биха били исканията и възраженията на хората, които разнасят най-различни плакати с надписи "Да спасим Пирин" и да видя какво ще си позволят, тъй като ЮНЕСКО подкрепи исканията на българското правителство.
Това заяви вицепремиерът Валери Симеонов на брифинг в Министерски съвет веднага след връщането на българската делегация от Бахрейн.
Валери Симеонов презентира пред журналисти постигнатото на заседание вчера на Комитета за световното природно наследство към ЮНЕСКО, като заяви че след вчерашното решение вече няма пречки да се изпълни решението на прокуратурата и да се анексира концесионният договор за ски зона "Банско".
Чрез анекса от концесионния договор трябва да се отстранят грубите грешки, допуснати в него още при сключването му през 2001 г., посочи Симеонов.
Валери Симеонов защити позицията и нападна природозащитните организации. Вицепремиерът констатира, че преди да заминат за Бахрейн, са били подготвили българската програма, с която да запознаят делегациите с истинското положение и истинската ситуация в България, защото, по думите му, голяма част от представителите на ЮНЕСКО са били подведени с недостоверна информация.
"Въпросната фалшива информация се защитава от неправителствените зелени организации в България", отбеляза той.
По отношение на препоръката на ЮНЕСКО България да изпълнява решение на ВАС, Симеонов заяви, че това е правен абсурд, но: "сами разбирате, а и може би се досещате кой е подготвил текстовете. Ясно кой е подготвил текстовете и ги е пробутал там."
Все пак Симеонов обясни, че ще се извършва екологична оценка само на конкретните съоръжения, защото българските закони го изискват
Вицепремиерът изрази съжаление, че България няма постоянен представител в ЮНЕСКО и предложи МС да назначи такъв, "който да стои там и да пречи на всички саботажни действия на псевдоекологичните организации".
Вицепремиерът поясни, че българският успех ще е, когато се изгради вторият лифт в Банско.
Мирослав Калугеров, представител на МОСВ, коментира, че без подкрепата на вицепремиера Валери Симеонов е нямало да се постигнат желаните резултати и е нямало да се стигне до благополучен за държавата край. Калугеров оцени решението на българското правителство като изцяло законосъобразно и счита, че съвсем скоро и ВАС ще го потвърди.
Той отбеляза, че ЮНЕСКО изисква от България да подготви и представи доклад за състоянието на обекта на Световното културно наследство през 2020 г., като междувременно през 2019 г. трябва да се представи детайлна информация по отношение на висящите съдебни дела.