Бившият финансов министър Владислав Горанов отправи съвет към всички партии, които ще участват в правенето на Бюджет 2023 да изхождат от позицията "наиграхме се".
"Ако се внесе един проект на държавния бюджет, да се запазят политиките и нищо да не се променя. В противен случай ще се стигне до наддаване с популизъм", се аргументира Горанов в студиото на БТВ и нападна съпредседателят на ПП и бивш финансов министър Асен Василев, който трябвало да покаже къде могат да се свият разходите.
Според Горанов капиталовите разходи в следващия бюджет са от Плана за възстановяване и устойчивост. Ако искаме да ги махнем, това означава, че няма да усвояваме", допълни той.
Владислав Горанов разкритикува мерките и компенсациите на калпак, а не концентрирано към нуждаещите се, включително и мярката за отстъпка за горивата. "Инфлацията не може да се гаси чрез раздаване на пари на калпак, това се отнася и за бизнеса, и за домакинствата. Бюджетът не е безкрайно разтеглив", предупреди Горанов
По думите му е имало друг, вътрешен ресурс в енергетиката, с който е можело да се намалят въздействията на инфлацията, но той не е използван.
"Инфлацията не е причина, а следствие от политиките през годините и в момента тя е очаквана. Войната в Украйна просто е повлияла на енергийните цени в Европа".
Проблем според Владислав Горанов е, че за година и половина служебни правителства и редовното правителство на Кирил Петков дефицитът се е натрупал и е "двуцифрен, но в милиарди". Бившият финансовминистър не изключва да се влезе в дългова спирала с тези нагласи и бе категоричен, че да се взима държавен дълг, за да се плащат пенсии, е голяма грешка. Да "разбиваш пенсионната система" също би било грешка.
Сериозна критика отправи Владислав Горанов по отношение на усилията ни за приемането в Еврозоната. Никой след приемането ни в IRM не е направил нищо и по никакъв начин представителите на държавата не са показали, че продължаваме да искаме да вървим към Еврозоната. Това се отнася и до президента Румен Радев, който е трябвало пред Урсула фон дер Лайен освен за Шенген да настоява и за Еврозоната.
Според него служебният министър на финансите не може да поеме тази роля, тъй като президентът не е заявил публично, че иска приемането, а и все още няма работещо Народно събрание.
no-noi
на 25.10.2022 в 15:03:57 #1Е това вече ще оправи българската икономика