Българските политици отлагат болезнени решения в редица системи и така трупат напрежение в тях, докато в същото време страната ни не се възползва от средствата, които ѝ се полагат от европейския бюджет и най-вече по Плана за възстановяване и устойчивост - на практика доказваме, че той е ненужен. Това коментира в студиото на Money.bg бившият финансов министър Владислав Горанов.

По думите му голяма част от фискалния баланс се крепи от липсата на разходи, включително по ПВУ, но и не само - за програмния период до 2027 г. "ние сме на 5% или 6% усвояване, което е в рамките на статистическата грешка". По отношение на Плана той отбеляза, че "ние успяваме да поддържаме растеж без да усвоим и едно евро от тези средства". Според Горанов позитивното в случая е единствено, че Европа започва да действа колективно във фискалната сфера.

Той остро разкритикува политическите решения по отношение на пенсиите и минималните заплати. "Траекторията на бюджетното планиране и изпълнение според мен е грешна. Философията, че можем през по-големи разходи да родим по-бързо забогатяване на българското общество, е грешна. (...) Ние можем да си позволим да плащаме по-високи пенсии тогава, когато икономиката създаде този доход. Изплащането на пенсиите на кредит от по-няколко милиарда на година според мен е грешна тактика и отмества възможността за инвестиции в разходи за растеж", категоричен беше бившият финансов министър.

Васил Велев: Минималната заплата трябва да е най-много 800 лева

Васил Велев: Минималната заплата трябва да е най-много 800 лева

Заради ръста на МРЗ има масови съкращения, напускащи България компании и ръст на сивата икономика, заяви председателят на АИКБ

Той засегна и темата с МРЗ като по думите му ръстът на доходите е нещо по принцип добро, което трябва да се случва, но в случая е станало прибързано и е довело както до инфлационен натиск, така и до натиск върху пазара на труда - с масови съкращения и изнасяне на производства: "Нещо, което тепърва, дано да не съм прав, ще се вижда и усеща".

Заради увеличаващите се ангажименти на държавата към проектите на общините и заплатите в МВР и армията, бившият финансов министър очаква "нов голям дефицит и нов голям дълг" през следващите 2-3 години. По думите му в МФ "ще бъдат истински факири", ако успеят да вместят всички тези допълнителни разходи в 3% бюджетен дефицит.

Гледайте цялото интервю във видеото!