От ВМРО искат в България да се приеме закон за борба с фалшивите новини, съобщиха от пресцентъра на партията.
Според воеводите такъв закон се налагал заради зачестилите случаи на опасни фалшиви новини, които директно застрашават националната сигурност на България.
От ВМРО са категорични, че в България се образувала "епидемия от неверни публикации", която придобива застрашителни размери. В същото време "фактът, че техни източници все по-често са политически лица, е въпрос, който засяга и политическата стабилност в страната."
В тази връзка патриотите започват изработването на закон, който да регулира съдържанието на материалите в интернет пространството. Тези материали към днешна дата не попадат под контрола на нито една институция.
"Подчертаваме, че това не е опит за цензура, а за постигане на чистота на информационния поток, която ще допринесе за по-добрата работа на всички медийни канали", сочат воеводите и обясняват, че в момента дори сериозни телевизии, сайтове, радиа и вестници, които били с ясна и прозрачна собственост, ставали жертва на феномена "фалшиви новини". Тези медии също се подвеждали от злонамереното съдържание и публикували статии и излъчвали репортажи с невярно съдържание, които били без ясни източници. ВМРО са категорични и че днес, в информационната епоха, лесно могат да се манипулират снимки, видеа и други записи, което допълнително усложнявало въпроса.
Повод за разработването на закона срещу фалшивите новини от страна на патриотите са заглавията, които се разпространиха наскоро в медийните пространства, твърдящи, че самолети тайно оставят мигранти на военни летища у нас или че избиването на дребен преживен добитък се прави с цел да се обезлюди районът, да се освободят постройки и там да се заселят мигранти, които ще бъдат върнат у нас от Западна Европа.
"Ето защо ние Патриотите от ВМРО - БНД сме категорични, че е назрял моментът да се напише отделен закон, който да въведе правила, които да поставят медиите в страната в равнопоставено положение", пише в прессъобщението на воеводите.
Патриотите продължават - сега имало медии, които се придържали към професионалната журналистика и имали ясни собственици. Онези обаче, които си позволявали да публикуват неверни новини например за смъртта на известни личности, както и твърдения за политици, които не отговарят на истината, застрашавали държавната сигурност, изпълнявали явни политически поръчки или генерирали приходи по нечестен начин чрез подвеждаща информация, която кара хората да четат сайтовете. Последните оставали напълно безнаказани, което трябва да бъде променено според патриотите.
От ВМРО пишат и че медиите, които разпространявали фалшиви новини, не плащали и данъци в страната, с което ощетявали бюджета.
"Тази порочна практика трябва да бъде прекратена. Екип от специалисти вече работи по темата като сравнява световните практиките в областта и ги съпоставя с настоящата законодателна уредба по темата в страната. Още в началото на новия политически сезон ние Патриотите от ВМРО ще предложим на коалиционните ни партньори от Обединени патриоти и ГЕРБ и на всички други парламентарно представени партии нашите идеи за справяне с фалшивите новини и ще разчитаме на тяхното държавническо поведение и подкрепа. Ако се налага ще поискаме и съставянето на временна парламентарна комисия по темата", пише в съобщението на ВМРО.
Според воеводите бъдещата регулация трябва да обхваща и прозрачността на собствеността на онлайн медиите, филтър на информационния поток и ясни и точни правила при представянето на една тема или шега като "новина".
"Всички помним предаването на "Ку-ку" от началото на 90-те години на миналия век за аварията в АЕЦ "Козлодуй" и обществената истерия, която последва и то във времена, в които технологиите и социалните мрежи изобщо не бяха навлезли в живота на българите. Днес, когато, въпреки всички регламенти на ЕС и вътрешнодържавни закони, дори личните ни данни са обществено достояние, а фейсбук предоставя пълен набор от снимки и информация, чрез които всеки недоброжелател може да изфабрикува статия или репортаж с невярно съдържание, остават незасегнати от сега действащото законодателство", пишат още воеводите.
News.bg припомня на читателите си, че редица държави в света вече предприеха или обмислят законодателни мерки срещу разпространението на фалшивите новини.
В Европа ясно намерение за такова законодателство се наблюдава във Великобритания и Франция, която преди седмици прие закон за фалшивите новини. В Германия също се планираше подобен закон.
Законодателство срещу фалшивите новини вече има в държави от Азия като Малайзия, където преди няколко месеца беше регистриран първият случай на човек, осъден ефективно за разпространението на фалшиви новини. Въпросът зa законодателство срещу фалшивите новини седи на дневен ред и в редица други азиатски държави като Филипините, Тайланд, Мианмар, Сингапур, Камбоджа, Индия и други.
Медийните и правните експерти обаче са категорични, че подобна регулация в общи случай може да бъде сериозен проблем, да ограничи свободата на изразяване и да се използва като оръжие за контрол на медиите в ръцете на политиците.
Европейският съюз също води целенасочена политика за борба с фалшивите новини.
ЕК създаде Експертна група на високо равнище за борба с фалшивите новини и дезинформацията онлайн. На база на резултатите от многостранна конференция с всички заинтересовани страни в Брюксел от месец ноември 2017 г., обществена консултация на ЕК и проучване на Евробарометър, и трите по темата с феномена "фалшиви новини", експертната група направи препоръка към ЕК за бъдещите мерки, които трябва да се предприемат по въпроса.
През месец април ЕК публикува Съобщение, в което сочи, че ЕС има нужда от единен европейски подход за борба с дезинформацията онлайн. ЕК категорично препоръчва срещу фалшивите новини да се използва подходът на саморегулацията, поради което се създаде и Многостранен форум, представляващ заинтересованите от проблема страни. Форумът трябва да създаде рамка за бъдещите действия по въпроса.
На 17 юли, вторник, Форумът публикува примерен Кодекс на поведението (Кодекс на практиките), който очертава тези действия, главно за интернет платформите като социалните мрежи, търсачките и други.
ЕК ще следи редовно дали предприетите мерки са ефективни и ако те не са достатъчно задоволителни, ЕК ще започне да обмисля и прилагането на общоевропейско законодателство по въпроса.
Българският еврокомисар по въпросите за цифровата икономика и цифровото общество Мария Габриел също призова държавите членки на ЕС да не избързват с прилагането на подобни регулации срещу фалшивите новини, преди да се установи дали мерките, предприети от Съюза, са ефективни и дали има нужда от законодателство на ниво ЕС.
Kpace
на 25.07.2018 в 09:04:29 #3Е то и америте вадиха снимки с химическите оръжия на Ирак, пък после си признаха, че всичко е лъжа. Но не, не, Путин лъже.
friend
на 24.07.2018 в 21:43:56 #2ПСП11 и ОЧЗ Не го приемайте толкова лично. Вярно е че в Русия такъв закон няма, но то е защото там не се разпротранява нещо различно ат това, което е казал Батюшката..... а дали то е вярно - никой не знае, а тя Истината е като шило в торба - все някога излиза наяве. Такъв беше случаят с Ангола (на времето). Такъв еше и в Афганистан. Същото беше и в Грузия и в Крим, където Путин заяви, че войници извън базите няма!!1, а после се оказа, че има и то по време на референдума.... Да ама те били за да не допуснат безредици. Такива са случаите с ихтамнет в Украйна и Сирия,, където хем ги няма, хем ги извозват с Груз 200...... Така, че не приемайте чуждата вина за своя. Не ставайте матросовци за чужди интереси. Нали ако гръмнат руските ракети към нас и вие ще сте потърпевши. Имайте си пристрастия, но не ствайте матросовци.
psp_11
на 24.07.2018 в 21:03:28 #1ВМРО са категорични, че в България се образувала "епидемия от неверни публикации", която придобива застрашителни размери. ============ А в България фалшивите новини от идването на брадите на власт не са се изменили по количество и качество.. Сега ли чак (като сте на власт) се сетихте за тях? И как по точно ще ги спрете, като те са основно средство за идване на власт?!!????