Последните години жилищните кризи в Европа се превърнаха в стандарт. Те засягат и по-богатите страни, и по-бедните. Не един път сме ви разказвали за пазарът на имоти в Швеция например, който затъва все повече и където цените на жилищата са се понижили с 13% от най-големия си пик досега. Освен него, пазарът на жилища в най-голямата икономика в Европа Германия се бори с подобна криза. Цените на пазара на имоти там отчетоха над 20-годишен спад - те са надолу с 9,9% на годишна база през септември.
Тук ще споменем още три европейски пазара, също изправени пред големи предизвикателства. Това са Португалия, Турция и дори богатата страна Люксембург. Те се борят с предизвикателството да осигурят достъпни жилища за своите граждани.
Португалия:
В Португалия процентът на собственици на жилища сред младите хора е спаднал с 50% за две поколения. Над половината от родените между 1977 година и 1986 година са притежавали жилища до 25-годишна възраст, но малко над една четвърт от родените след 1997 г. са успели да го направят, пише Euronews.
Вероятно това е породено и от кризата с недвижимите имоти, която доведе до скок на цените на жилищата с 8,7% през последното десетилетие. Въпреки сравнително високия процент на собственост на жилища в Португалия от 70%, той се дължи предимно на по-възрастните поколения, докато по-младото поколение да се бори да се сдобие със собствен дом.
Гражданите искат мерки от властите, като финансова помощ за купувачите за първи дом, изграждане на по-достъпни жилища и застрояване на изоставени райони.
Проблемите в Турция
Ръстът на цените на наемите в Турция е толкова рязък през последната година, че доведе до насилие между наемодатели и наематели, като медиите съобщават за 11 смъртни случая и 46 ранени.
Цените на жилищата под наем са скочили средно 121% през последната година, а в големи градове като Анкара и Истанбул с цели 188%.
Това е породено от редица фактори - висока инфлация и приток на граждани от опустошителното земетресение и други фактори.
Правителството ограничи увеличението на наемите на имоти до 25% за домакинствата, но според експертите мерките са засилили напрежението, карайки много наемодатели да използват всякакви средства, дори незаконни, за да изгонят наематели и да намерят нови, готови да плащат по-високи цени.
Люксембург също е изправен пред жилищни неволи
Източник: iStock
Жителите на Люксембург могат са най-богатите в Европейския съюз според множество класации, но изключително високите разходи за покупка или наемане на жилище в страната направиха живота непоносимо скъп за някои.
В столицата новото строителство е на цена 13 000 евро на квадратен метър, а по-старите - за 10 700 евро. Средната цена на жилище е 1,5 милиона евро.
Освен това и наемите са се увеличили с 6,7% между юни 2022 г. и юни 2023 г., много по-бързо от нивото на инфлация от 3,4% през този период.
Жилищната криза се превърна в водеща тема на предстоящите законодателни избори в Люксембург. Основните политически партии, които се борят за вот, обещаха да предприемат действия за справяне с проблема.