Безмилостно растящите наеми, осем последователни увеличения на лихвените проценти, нарастващите разходи за живот и редица природни бедствия през последните няколко години допълнително нагорещява един от най-недостъпните жилищни пазари за наеми в света.
Много големи градове в Австралия изпитват спад в достъпността на наемите тази година, според годишния доклад за индекса на достъпността на наемите, публикуван от SGS Economics and Planning, цитиран от изданието Daily Sabah.
Двойките без работа и самотните родители в страната, получаващи държавна помощ, са изправени пред пазар, на който едва 0,1% от наемите са достъпни, според доклад на благотворителната група с нестопанска цел Anglicare.
Една от големите столици в сраната Сидни е сред 10-те най-скъпи пазара за наеми в света, по данни на агенцията за имоти Savills, изпреварвайки градовете Маями и Париж.
В международния доклад за достъпност на жилищата на Demographia тази година Сидни се настани на второ място като най-недостъпен пазар в света, след познатия ни лидер Хонконг.
Предлагането на жилища под наем е на най-ниското ниво от две десетилетия, изправяйки наемателите срещу рекорден брой хора, които вече не могат да си позволят да купуват след скока в цените на жилищата.
"Цунами" от бездомни
Нарастващите нива на миграция след отварянето на границите тази година увеличиха търсенето, като конкуренцията за имоти доведе до напревари за оферти за наем. Правителството на Нов Южен Уелс, със Столица Сидни, обяви миналата седмица, че ще забрани наддаването за жилища под наем в стил аукцион.
Наемателите обаче биват изгонвани от собственици на жилища, които искат да вдигнат наемите, за да бъдат в крак с нарастващата инфлация, която е на 32-годишен връх, пише Ройтерс.
Много останали без дом жители в крайна сметка са принудени да живеят в коли или кемпери. Най-тежките наводнения в Австралия досега в източната част на страната по-рано тази година унищожиха домове и принудиха около 40 000 души да се евакуират, което усложни допълмнително жилищната криза.
Търсене на решения
Собствениците на имоти казват, че растящите разходи ги принуждават да повишават наемите.
Според Доклад на Австралийския институт по здравеопазване и социални грижи (AIHW) към юни 2021 г. в цялата страна е имало 440 200 социални жилища, което е увеличение от по-малко от 1% през предходните 12 месеца. Времето на чакане за кандидатите за социални жилища вече може да достигне цели 10 години.
Премиерът Антъни Албанезе обеща решение и обяви политики, според които ще има субсидии от 350 милиона австралийски долара за изграждането на 10 000 жилища на достъпни цени.