Когато американския пазар на имоти киха, европейският хваща настинка - твърди американската бизнес медия Forbes. И макар някои европейски пазари да отбелязват растеж, най-новите данни за цените на имотите показват, че както и в САЩ, и в Европа нещата се забавят. Сред големите изключения в Европа е пазарът на елитни имоти в България, който е обрисуван като „сигурен избор".

Според данни на RICS, Кралското дружество на сертифицираните експерти на недвижими имоти във Великобритания, най-големият губещ в Европа е Ирландия. Там цените на имотите замръзнаха, като пазарът на имоти в тази страна стана една от първите и най-екстремални последици от глобалното икономическо забавяне. През 2007 г. цените се понижиха с 7% (покачвайки се с 12% година по-рано). Това е сериозен знак, идващ от икономиката, някога смятана за вундеркинд на Еврозоната.

Страда и Испания. Само преди година имотния пазар там се пукаше по шевовете, насърчаван от търсенето на слънчеви вили от чужбина. Само че през 2007 г. ръстът на цените на жилищата е бил 3% за сравнение с 9% година по-рано.

Пазарът на имоти сред членките на ЕС нараства най-бързо в Полша. В изследването на RICS, покриващо 21 европейски държави, Полша е начело. Там цените на имотите през 2007 г. са се увеличили с феноменалните 28%. Следват Кипър и Исландия с по 15%.

Горните примери са по-скоро аномалии, повечето пазари в Европа или се понижиха рязко, или се забавиха през 2007 г. Според Forbes това не е свързано толкова с кризата на второкласните ипотеки в САЩ или с глобалната кредитна криза, колкото с високите лихви на ЕЦБ. За разлика от американския Федерален резерв, изтъква американската бизнес медия, ЕЦБ не обича да намалява лихвените нива и това според Forbes означава, че ефектът от кредитната криза в Европа тепърва ще се засилва. „Има още лоши новини".

Най-неприятно е горното развитие на нещата за най-голямата икономика на Еврозоната, Германия. Те се радваше през последните години на мини икономически ренесанс, но пазарът на недвижими имоти бе бавен и не можеше да догони останалите сектори. Не помага и това, че Германия е един от най-големите пазари на  имоти под наем: 58% от всички домакинства живеят под наем.

Забавянето на френската икономика също засяга пазара на недвижими имоти, същото „утихване" се чувства във Великобритания, Белгия и Нидерландия. „Изглежда ли небето малко по-ясно? Твърде рано е да се каже такова нещо", твърди ръководител сектор жилищни имоти в лондонския Knight Frank.

Специалистът обяснява, че наистина горещата точка продължава да бъде централен Лондон, но дори и в столицата на Великобритания, където се предлагат някои от най-скъпите имоти в света, ръстът се забавя. В средата на 2007 ръстът на цените в центъра на Лондон е бил около 8% за тримесечие - сега е около 2.5%, според Knight Frank.

Има някои страни като България и Латвия, които не влизат в класацията. Това има една единствена причина - RICS не са успели да влязат в контакт с правителствени статистически отдели или асоциации за недвижими имоти, които да предоставят релевантна информация. Но анекдотична информация показва, че макар тези пазари да показваха феноменален ръст напоследък, дори и те са в понижение.

Имаше пик в ръста в Балтийските страни, но той отмина, казва главен анализатор в Knight Frank. „Няма да видите ръст от 40% или 50% отново в тези страни". Върхът е бил достигнат в началото на 2007 г. или малко по-рано.

Ипотечният пазар (общата стойност на отпуснатите ипотеки) в Латвия се е повишил с феноменалните 86.5% през 2006 г. според Европейската ипотечна федерация. В България ръстът е 73.5% за същия период, а в Естония 63.4%. Да не говорим, че тези високи стойности са всъщност спад от ръста на ипотечния пазар от 97.2% в Латвия и България през 2005.

Кой инвестира на тези места? „Ирландците са големи на презгранични инвестиции. Германците купуват в места като България. Също много имоти се купуват от руснаците".

Това са само някои от горещите точки за търговия с луксозни имоти, които като цяло се оценяват като сигурен избор. Други са Лондон, Монако, френското средиземноморско крайбрежие или Коста Смералда в северната част на остров Сардиния.

Има и друга причина защо европейските търговци на първокласни имоти имат добра причина да гледат отвъд кредитната криза. Хората, които купуват къщи за много милиони, обикновено не теглят ипотеки, а тръгват с парите напред. Това означава, че решенията свързани с лихвата от централните банкери в Брюксел не играят особена роля.

Но за Европа като цяло, а това включва и страни извън ЕС като Швейцария и Исландия, пазарите на жилища се определят от шарените икономически специфики на региона. А в момента те са доста колебливи - завършва коментара си Forbes.

Глобалният индекс на цените на елитни жилищни имоти, изчисляван от Knight Frank всяко тримесечие, отразява динамиката в 30 държави от Европа, Азия, Северна Америка, Южна Африка, Австралия и Нова Зеландия.  Компанията с 100 годишна история съобщи, че за изминалата година лидер в поскъпването на елитните недвижими имоти е България (33.7% по-високи цени за 12 месеца). С над 30%, второ място заема Сингапур, за Русия е третото.