Воден от ръста на промишленото производство, пазарът на логистични и складови площи поддържа стабилна активност за последните три месеца. Търсенето е концентрирано в средно големи градски логистични проекти, където в момента има по-малко свободни площи, докато по-големите извънградски обекти, в които има повече новоизградени и свободни площи, се усвояват по-бавно. Това показва докладът на консултантската компания Cushman & Wakefield Forton. В резултат на това, както и повишеното предлагане на нови имоти, експертите очакват делът на незаетите площи да расте през следващите тримесечия.
"Компаниите за логистика, дистрибуция и куриерски услуги, които са сред основните двигатели в сектора, са силно обвързани с доставки към крайни клиенти. Това налага и скъсяване на разстоянието и консолидация, с цел оптимизация на разходи и ресурси. През следващите месеци ще следим дали интересът към по-малките проекти ще се задържи и как големите обекти в по-отдалечените райони ще отговорят на промяната на пазара", коментира Жоро Ангелов, мениджър "Индустриални площи и развитие на парцели" в Cushman & Wakefield Forton.
Нивата на свободните площи през третото тримесечие леко нарастват до 4.3%. От началото на годината стойностите трайно се движат нагоре, но все още са на здравословни нива за пазара.
Индустриалният пазар продължава да е във фокуса на инвеститорите в Европа в контекста на COVID кризата. За първото полугодие на 2021 г. транзакциите с индустриални имоти на Стария континент са 26.5 млрд. евро, отчитайки 73% ръст спрямо средните нива за периода 2015-2019.
У нас секторът поддържа стабилна активност. Статистиката на Cushman & Wakefield Forton показва, че в периода януари-септември 2021 са завършени обекти с обща площ 174 167 кв.м, а нетното усвояване е със сходни стойности - 165 997 кв.м. Данните сериозно изпреварват нивата през 2020 г. и се доближават до тези през 2019, когато бе отчетена рекордна активност на индустриалния пазар.
"Търговските вериги, дистрибутори и куриерските компании продължават да са най-активните на пазара като наематели или инвеститори в собствени обекти. Към края на 2021 проектите в етап на строителство в София надхвърлят 440 000 кв.м, почти по равно разпределени между спекулативни проекти и такива за собствено ползване", допълва Жоро Ангелов.
През последното тримесечие предлагането в столицата нарасна с 81 880 кв.м, достигайки общ обем почти 1 573 000 кв.м. Cushman&Wakefield Forton е консултант по избора на локация и изпълнител на проекта за строителство по поръчка и отдаване под наем най-големия логистичен център в София. Новият логистичен център на компания Орбико България, която е един от най-големите дистрибутори и доставчик на логистични услуги на пазара, разполага с 31 200 кв. м. складови площи и 4000 кв. м. офиси. Спекулативната част на пазара също расте с финализирането на два градски логистични проекта - Botevgradsko Logistics Park (29 000 кв.м) и Logistics Park RGS-Фаза 3 (7 000 кв.м).
Наемите на първокласни площи леко се повишават през последното тримесечие. За средно големи проекти те достигат 4.3-4.5 евро/кв.м, докато складови бази с площ над 10 000 кв.м се отдават за около 3.8-4 евро/кв.м. Доходността от първокласни индустриални имоти в София остава на стабилни нива около 8% на годишна база.