Вероятно всеки, който е решил да купува жилище на кредит, се чуди каква част от стойността на имота кредитира една търговска банка. Отговор на този въпрос дава брокерът Калоян Балинов в ceb.bg.
За панел банките отпускат най-малко - едва 70-85%, а за стара тухла и ЕПК сумата е в размер на 80-90%. Новото строителство се финансира на 100%, но само ако обектът е на кота „било". На зелено банките не кредитират.
Различните банки имат различни изисквания към кредитополучателите за отпускане на кредити и отпускат кредити при различни условия. Обикновено човек може да получи най-изгоден кредит от банката, в която има разплащателна сметка и по която получава заплата си. Добре е обаче кредитоискателят да има в наличност поне 10% от необходимата сума, обяснява брокер Кристина Найденова.
В зависимост от доходите някои банки отпускат кредити без самоучастие, а други искат 10 или 20% лични средства. Ако се преговаря успешно, тази сума може да се осигури и като кредит за ремонт и обзавеждане, допълва брокер Димитър Велков.
Всяка банка, която се занимава с кредитиране на покупки на имоти, би дала и по-голям процент от стойността на жилището, стига исканата цена да отговаря на оценката на имота, твърди брокер Боби Йорданов.
Ако не разполагате с достатъчно средства (поне 60-70% от цялата сума), на този етап при този пазар не разчитайте на ипотечно кредитиране за 80% от сумата на имота, съветва брокер Ивелин Косев. Според него по-добрият вариант е да се живее под наем, особено ако не са налице месечни приходи над 1500 лв. за домакинството. В противен случай рискувате да загубите доста пари, а и самото жилище в даден момент, когато обслужването на кредита стане невъзможно, предупреждава брокер Ивелин Косев.
В повечето случаи жилищните кредити са с малко по-добри условия от ипотечните, смята брокер Антон Илиев. Той съветва хората да имат предвид, че процедурата по отпускането на кредит отнема между 3 седмици като абсолютен минимум и 6-7 седмици като максимум.
Брокер Даниела Желязкова разяснява важността на т.нар. „кредитен рейтинг". В общи линии той представлява оценка на кредитоспособността на лица и фирми и показва на кредитодатели или инвеститори какви са възможностите на получателите на кредит да изплащат надеждно задълженията си. Калкулира се според кредитното им минало и настоящи възможности. Например за физическите лица, притежаването на недвижим имот е добър атестат и влияе положително върху кредитния рейтинг, а високата възраст - отрицателно. Ниският кредитен рейтинг означава по-голям риск за кредитодателя и води до получаване на заем с по-висока лихва или най-често - до отказ от кредитиране.
Кредитният рейтинг се определя като се вземат предвид следните критерии: кредитно минало на платеца (тук се включва информация по плащания към банки и инвеститори, заеми за движимо и недвижимо имущество, плащания по кредитни карти, плащания към доставчици и оператори, просрочени дългове, съдебни дела, искове или присъди, свързани с неплатежоспособност); настоящо финансово състояние (включва оценка на всички активи - банкови сметки, дебитни карти, собственост, доходи, текущи кредити и др.); надеждност на кредитоискателя (доброто образование, високоплатена професия, ниската възраст влияят благоприятно на кредитния рейтинг, както и обратното - ниското образование, недобре платената работа и високата възраст понижават стойността му.
Годишният процент на разходите е истинският показател за цената на един кредит, а не лихвеният процент, разкрива брокер Калоян Балинов. Когато избирате най-подходящия за вас кредит, се интересувайте какви са всички такси, които ще трябва да платите при обслужването на кредита, съветва специалистът. Обслужването на кредита включва: главница, лихва, годишна такса и месечна такса. Тези компоненти определят месечната вноска. Експертът е убеден, че кризата е показала как желанието на хората да имат имот често пъти изпреварва техните реални възможности.