Не е странно, че булевард „Витоша" в центъра на столицата, известен още като „Витошка", държи рекордни цени по наеми на квадратен метър за месец в национален мащаб. Наемите там обаче са високи и за региона - по-скъпи за наемане са имотите единствено в Атина, сочи проучване на „Кушман и Уейкфийлд" за основните улици по света, чиято регионална извадка е публикувана от специализираното списание „Индекс Имоти".

Средната цена за наем на квадратен метър на бул. „Витоша" е 120 евро. Букурещкият й еквивалент, бул. „Магеру", предлага „с една идея" по-ниска цена - 110 евро. За наемана на квадратен метър на най-скъпото място в Истамбул „Абди Ипекчи", средното заплащане е 94 евро.

Цените на наемите на недвижими имоти на най-скъпите райони на Атина обаче са значително по-високи. Това са „Ерму", където се плаща 250 евро наем за кв. м и „Цакалоф", където наемът е 180 евро.

Това може да се обясни със значителното културно наследство, комбинирано с изключително високата гъстота на населението- 19,133 души/кв. км. За сравнение в Истанбул тя е 6,521 души/кв. км., а в София - 1,030 души/кв. км. (по официални статистически данни, които както знаем, в София не са много близки до действителността).

Особеност на българските централни улици е, че разликите в цените на скъпите райони за столица/други големи градове е относително по-малка.

Например на централната „Княз Борис I" във Варна квадратният метър струва 95 евро на месец, а на Александровска в Бургас е 75 евро. В Румъния разликата между централните райони на Букурещ и тези във втория по високи цени град Клуж е почти двойна - в Клуж средната цена за кв.м. за месец е 60 евро. Разликите със следващите в класацията Яш, Костанца и Тимишоара пък е почти тройна - там средната цена е 40 евро/кв.м. Така големи са и разликите в Турция - в Измир средната цена на квадратния метър за месец в центъра е 55 евро, а в Анкара - 47 евро.