Хората, родени през 80-те години на миналия век, се превръщат в съвременното "изгубено поколение" по отношение на финансовото им положение.
Това показва проучване на американската Federal Reserve Bank of St. Louis, според което показва как младите хора, които в момента са в 30-те си години, се справят спрямо предходните поколения на тяхната възраст, пише Fortune.
Според него родените през 80-те години разполагат с 34% по-малко лично богатство в сравнение с това, което се очаква да имат за тази възрастова група. За сравнение за поколението на 70-те този дял е близо двойно по-нисък - 18 на сто, а за това на 60-те години - 11 на сто.
Експертите посочват, че причина за това са дълговете на поколението, основно свързани с тези за собствено жилище.
Докато хората, родени през 60-те и 70-те години, са имали много по-добри възможности за покупка на имоти заради цените на жилищата по време на техните 30 години.
Въпреки това обаче поколението на 80-те не е най-задлъжнялото. За такова се смята това на 70-те години. В по-голямата си част по-старите поколения са натрупали дългове, свързани със закупуването на жилища и други по-големи активи. От друга страна по-младите хора имат повече дългове, свързани с образованието им.
В доклада се посочва, че именно това е преимуществото на децата на 80-те години, които могат да наваксат по отношение на богатството си в следващите десетилетия. Причината за това е, че те са по-добре образовани, а оттам могат да очакват по-добро заплащане.
IvoAndonov
на 28.05.2018 в 14:48:40 #3Много зависи от региона(страната) за която се отнася. Хората, родени 70-те и 60-те в България да не им беше добре 90-те години в България, когато инфлацията беше хипер, а половин България работеше без трудови договори, осигуровки и цареше мутрящината навсякъде. Това са 10 изгубени години (най-малко) за родените тези години, когато са били в разцвета на силите си (20-40 годишни) Тогава 80-тките бяхме деца, не ни беше лошо, защото не бяхме виждали потребителско общество и не знаехме нищо за това. Не чувствахме липси дори когато играехме на улицата. Сега ги гледам дори малките как разправят мама и тати как ги водили в Париж, а Великден щели да са в Рим. Децата, чийто родители не могат и да си помислят за такива неща се чувстват ощетени. Да не говорим за айфони, маркови маратонки и дрехи, заведения (за тийнейджърите) и т.н. Единствено мен много ме ощети световната финансова криза от 2008, която в България оказа най - силно влияние 2010-2014. Бях току що завършил студент и видях много, ама много зор да си намеря работа по специалността, което само 2 години по - рано не е било така за завършилите преди мен.В момента също не е така, работа има много. Така заради тази криза аз имам няколко буквално изгубени години от живота ми и още няколко на работа с много лоши условия и ниско заплащане. Сега вече не мога да се оплача.
Хирам
на 26.05.2018 в 16:29:19 #2Тази дописка касае белите мишлета в западните демокрации. У нас нищо не е така. Прави впечатление, че три поколения са с отклонение в очакваните материални възможности. Това е грешка на методиката очевидно, а не на поколенията
mikelle-damiani
на 26.05.2018 в 10:07:05 #1Абсолютни глупости!