Британският премиер Борис Джонсън и президентът на САЩ Джо Байдън се съгласиха, че подходът към Русия и Китай трябва да се основава на общите ценности, споделяни от Лондон и Вашингтон. Това съобщи в сряда говорителят на Джонсън след разговори между двамата политици в Белия дом, съобщават БиБиСи и ТАСС.
"Премиерът и президентът обсъдиха редица международни теми, включително Китай и Русия. Те се споразумяха, че Обединеното кралство и Съединените щати ще възприемат подход със споделени ценности по тези въпроси", се казва в изявление на говорителя на Даунинг Стрийт.
Джонсън очаква с нетърпение обявената по-рано "среща на върха за демокрацията" на Байдън на 9-10 декември, "която ще помогне за осъществяване на международни действия".
Ще бъдат разгледани три основни теми: защита срещу авторитаризъм, борба с корупцията и зачитане на правата на човека.
В контекста на споделените ценности Джонсън и Байдън споменаха ново партньорство за сигурност между Австралия, Обединеното кралство и САЩ - АУКУС. "Президентът и премиерът се съгласиха, че партньорството AUKUS, обявено миналата седмица, ясно олицетворява споделените ценности на Обединеното кралство и САЩ и техния подход към мира. Те подчертаха важността на ролята, която този съюз ще играе за насърчаването на мира и стабилност в света и използването на компетентността на британците, американците и австралийците за разрешаване на бъдещи предизвикателства", се казва в комюникето.
Като част от споразумението, по-специално Австралия планира да построи най-малко осем ядрени подводници, използващи американски и британски технологии, първата от които ще влезе в експлоатация през 2036 г., както и да преоборудва въоръжените си сили с американски крилати ракети.
На фона на сделката за подводници, Париж обяви незабавно изтегляне за консултация на своите посланици от САЩ и Австралия.
Джо Байдън е омаловажил шансовете за търговска сделка с Великобритания след Брекзит, след разговори с Джонсън в Белия дом. Даунинг Стрийт заяви, че приоритетът все още е сключването на сделка само със САЩ.
По информация на БиБиСи разбира, сега британските министри обмислят да се присъединят към съществуващ търговски пакт за Северна Америка, вместо да предприемат отделна сделка.
Обединеното кралство и САЩ също обсъдиха и Афганистан, сигурността и изменението на климата по време на 90-минутната среща. Даунинг Стрийт заяви, че двамата лидери "са се съгласили да продължат да работят за бъдещо споразумение за пълна свободна търговия".
Джонсън обаче по-рано също омаловажи шансовете за постигане на сделка със САЩ преди следващите общи избори, като заяви: "Американците преговарят много трудно".
Говорейки пред репортери в Овалния кабинет преди разговорите, Байдън каза, че двамата ще обсъдят търговията "малко". Сделката би насърчила търговията, като я направи по-евтина - обикновено чрез намаляване или премахване на данъци - тарифи.
Източник коментира, че Великобритания може да преговаря за влизане в съществуващо търговско споразумение между САЩ, Канада и Мексико - известно като USMCA - създадено след като бившият президент на САЩ Доналд Тръмп се откза от НАФТА.
"Има много различни начини да се направи това", каза източникът. "Въпросът е дали американската администрация е готова. Топката е в полето на САЩ. За танго са нужни двама."
Даунинг Стрийт заяви, че Джонсън и Байдън са съгласни, че трябва да се използват всички дипломатически и хуманитарни методи, за да се предотврати влошаването на условията в Афганистан. Лидерите заявиха, че всяко международно признание на талибаните трябва да зависи от групата, ако зачита правата на човека.
Това се случва на фона на искането на талибаните да се обърнат към световните лидери на срещата на върха на ООН в Ню Йорк тази седмица.
Преди срещата Байдън отправи ново предупреждение към Обединеното кралство, че мирът в Северна Ирландия не трябва да бъде застрашен в резултат на усложнения, причинени от Брекзит.
Байдън даде да се разбере, че има притеснения относно ирландската граница, на фона на продължаващите проблеми със Северноирландския протокол - споразумението, което помага за предотвратяване на проверки по границата между Северна Ирландия и Република Ирландия.
Срещата, която се проведе в кулоарите на срещата на върха на ООН, включва и традиционна размяна на подаръци.
Байдън даде на премиера снимка в рамка от първата им среща в Корнуол на срещата на Г-7 през юни, както и часовник от Белия дом, според официални лица.
Джонсън даде на президента подписан екземпляр от книга, написана от британския астронавт Тим Пийк, с надпис, изразяващ надежди да "напомня за това, което се борим да спасим, докато нашите страни заедно се справят с изменението на климата".
Подаръкът на премиера идва седмици преди срещата на високо равнище по климата COP26, която се разглежда като решаващ момент за овладяване на изменението на климата.
Байдън обяви, че САЩ обещават да удвоят помощта за развиващите се страни относно климатичните промени до 11,4 млрд. долара до 2024 г. Джонсън коментира че САЩ показват "огромен принос" към целта от 100 млрд. долара, които страните да съберат.
james-hendrix
на 22.09.2021 в 21:17:20 #10Духа е важно нещо. Но не ми казвай, че духа в Русия не се базира на чувство за специалност и национализъм. ЕС се опитва да надгражда…не ми казвай, че само традиционните ценности имат дух… за хиляди години и безброй войни видяхме колко работя вършат… въпроса е какво деуго можем и как да го направим в баланс със своите базови инстинкти
kerranna
на 22.09.2021 в 17:35:19 #9Путин ако е жив 2036 г ще е на 80 г То и Байдън сега е на 79 г но....Не се знае какъв ще света до тогава. Двуполюсен многополюсен или някакъв друг модел.
kerranna
на 22.09.2021 в 17:31:33 #8Планове за 15-20 г напред са пунта мара.Все едно плановете на Брежнев през 1980 г за 1990 г вече са нереални,а за 2020 на пух и прах!То тези на Горбачов от 1985 г до 1990 г отиде му перестройката в тупик и разпад на СССР!Докато са готови тези подводници, какъв ше е света не може никой да предвиди!Даже Настрадамус го тълкуват постфактум.
kerranna
на 22.09.2021 в 17:13:17 #7Австралия планира да построи най-малко осем ядрени подводници, използващи американски и британски технологии, първата от които ще влезе в експлоатация през 2036 г. Дано не се окажа добър пророк,но не бързайте с планове до 2036г.През 2000 г относно 2020 г таяха много надежди,но се оказахме всички в пълен локдаун.Не се знае 2036 г под какъв пепелен купол ще се намираме дали след изригнал супервулкан вулкан,или паднал метеорит като Апофис,точно 2036 г ще премине близо до Земята.Освен човешкият фактор,има и др.природни,циклични объркващи всички предначертани планове.До тогава и геополитиката може да не е същата като сега.Всичко е в промяна и взаимовръзка!
chafeto
на 22.09.2021 в 15:10:18 #6Когато липсва съдържание, формата става такова.
chafeto
на 22.09.2021 в 15:07:57 #5james-hendrix Руските ценности какви са точно? Национализъм, псевдо религиозност, само китове за втората световна, не признаване на факта, че 2 години са съюзници и доставчици на Хитлер…, затвор за политически противници)… Не казвам, че Англитата не са лицемери, но не ми давайте Русия за пример. Китай е най-голямото лицемерие с Ком парите управляваща див капитализъм. Освен това Франция е ядосана заради интересите си а не ценности … така, че Англия и САЩ са по-близо до ценности отколкото Франция … която никога не знаем какво точно иска … и е малко като проститутка ********************************************************************* Религията там има доста по-голяма тежест отколкото у нас и на много други места, но да не навлизаме в теологични спорове. По принцип националистическите настроения сред една нация (не ги бъркай с ксенофобия, расизъм и фащистки идеологии т.н.) означва, че въпросната общност притежава жив дух. А те винаги са следствие, а не причина, както се опитва да ни убеждава лберастията. Не знам дали ще ме разбереш, но загубата на дух, на морални устои е много по-страшна от всякакви материални кризи и обикновено е предвестник на предстоящ упадък. Именно в това е и основния проблем на Европа - загубата на дух. Европейците изоставиха фундаменталните ценности като семейството, които са гаранция не само за запазване на културната идентичнст, но и за физическото оцеляване на общността. Европа сега е в плен на най-вредната либерастка идеология, която се налага едва ли не с някакъв религиозен фанатизъм. Виж само каква истерия предивика Унгария и то на фона на всички останали с години замзвани истински проблеми. Та така, европейците скъсаха с корените и станаха лигави прегръщачи и поцелуйковци, готови да се прехласват по някакви съвършено чужди неща, струващи им се екзотични. Едно от наистина нелицеоприяните проявления на загубата на дух е реакцията на европейците спрямо враждебнстта на мюсюлманите в Европа. Европа е развила нещо като "Стокхолмски синдром" и си итглежда бъдешите екзекутори.
chafeto
на 22.09.2021 в 14:42:29 #4michconnor Китай и Русия нямат много светло бъдеще. И на двете места като паднат самопровъзгласилите се "царчета" и отново ще има да се редят на опашки за храна с купони. ************************************************************************ Не вървиш с тези "пророчества". Не за друго, ами просто ни ги пробутват още от 2001-2002 година. Като още от тогава ни убежадават, че нещата ще се случат до 2-3 години. И до днес регулярно ни "пласират" подобни неща. Но пък е напълно разбираемо. На много кръгове им липсва руската "кьорсофра" на деградиралия алкохолик Елцин. Липсва им и краткия период на геополитически вакуум, когато можеха безпрепятствено да ос*ират навсякъде.
james-hendrix
на 22.09.2021 в 11:31:49 #3Руските ценности какви са точно? Национализъм, псевдо религиозност, само китове за втората световна, не признаване на факта, че 2 години са съюзници и доставчици на Хитлер…, затвор за политически противници)… Не казвам, че Англитата не са лицемери, но не ми давайте Русия за пример. Китай е най-голямото лицемерие с Ком парите управляваща див капитализъм. Освен това Франция е ядосана заради интересите си а не ценности … така, че Англия и САЩ са по-близо до ценности отколкото Франция … която никога не знаем какво точно иска … и е малко като проститутка
stiliyan-bilchev
на 22.09.2021 в 10:04:01 #2Ценности?!?! Интереси на корпорациите, ограбващи света. Според мен руснаците имат доста по-добра ценностна система. Това, че англо-саксонските части от света смятат, че той им е бащиния е грешка, която рано или късно ще им изиграе лоша шега. За пример нека да им бъде СССР.
michconnor
на 22.09.2021 в 09:54:46 #1Китай и Русия нямат много светло бъдеще. И на двете места като паднат самопровъзгласилите се "царчета" и отново ще има да се редят на опашки за храна с купони.