Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън се срещна с китайския външен министър Ван И като част от срещата на върха на Групата на 20-те в неделя - цел да се гарантира, че силно конкурентните отношения между двете най-големи икономики в света няма да навлизат в открит конфликт, съобщава АП.
Високопоставени служители на Държавния департамент описаха разговорите като откровени, конструктивни и продуктивни, като казаха, че Блинкън е бил ясен относно опасенията на САЩ по време на срещата, продължила приблизително един час.
Една от целите на САЩ е да поддържат отворена комуникация с Китай и да организират виртуална среща по-късно тази година между президента на САЩ Джо Байдън и китайския президент Си Дзинпин.
Блинкън коментира на срещата, че Китай е увеличил напрежението по отношение на Тайван и че САЩ иска да продължи своята "политика на един Китай", която признава Пекин, но позволява неформални отношения и връзки в областта на отбраната с Тайпе.
По време на националния празник на Китай в началото на октомври, Китай изпрати 149 военни самолета югозападно от Тайван във формирования на ударни групи, което накара Тайван да активира своите противовъздушни ракетни системи.
Байдън разгневи Китай малко след това, като каза, че САЩ имат твърд ангажимент да помогнат на Тайван да се защити в случай на китайско нападение.
Попитан дали САЩ ще застанат в защита на Тайван, Байдън каза: "Да, ние имаме ангажимент да направим това". Служители на САЩ незабавно изясниха, че не е имало промяна в позицията на САЩ към Тайван.
Китай и Тайван се разделиха по време на гражданска война през 1949 г. САЩ прекъснаха официалните дипломатически отношения с Тайпе през 1979 г., за да признаят Пекин.
САЩ не оспорват открито претенцията на Китай към Тайван, но се ангажират със закон да гарантират, че островът може да се защитава и да третират всички заплахи към него като въпрос, който предизвиква сериозно безпокойство.
Блинкън отбеляза, че срещата на върха на Г-20 е последвана от срещата на върха на ООН за климата в Шотландия, като каза, че САЩ очакват Китай да ограничи своите емисии от парникови газове като отговорна глобална сила за доброто на света.
Търговските въпроси не са се обсъждали в подробности, тъй като разговорът до голяма степен е останал в политическата сфера.
Не е обсъждано и неотдавнашното тестово изстрелване на Китай на хиперзвукова ракета с ядрен капацитет не от двамата лидери.
friend
на 31.10.2021 в 16:28:01 #1Реакцията на САЩ по отношение на Китай е до голяма степен оправдана. За всички е ясно, че китайците крадат технологии или ползват чужди такива, за които не плащат лицензи. Всички помним какво беше Китай преди Хонг Конг да бъде присъединен към КНР. Всички виждаме , че Китай сега е втора икономическа сила. Ако се присъедини високотехнологичната Тайван, то силата на Китай ще нарастне много. Затова нито САЩ, нито Русия искат това да се случи.