Европа е в криза, нараства безпокойство сред гражданите на държавите-членки на ЕС, илюстрирано с решението на Обединеното кралство да напусне общността, нараства и популярността на политическите партии срещу Европейския съюз, коментира в свое изследване проф. Дитер Грим. Европа трябва да промени начина си за по-нататъшна интеграция на държави членки или рискува провал, смята той.
Дитер Грим е гостуващ професор по право в юридическия факултет на Йейл, професор по право в университета в Хумболт в Берлин и постоянен сътрудник и бивш директор на Института за разширени изследвания в Берлин, магистър по право в Харвард и почетен член на Американската академия по изкуства и науки.
Няма съмнение, че Европейският съюз страда от дефицит на демокрация, който засяга неговата легитимност и приемане от гражданите. Дитер Грим твърди, че прекомерната конституционализация на ЕС е изместила властта от демократично легитимирани и отговорни институции към изпълнителните и съдебните органи на ЕС.
"ЕС е с дефицит на демокраци, водещ до отчуждаване на гражданите. Понастоящем ЕС няма достатъчно източници на легитимност, за да се утвърди, като оцелява само въз основа на легитимността, предоставена от държавите-членки", смята той.
Европа - да, но коя Европа, пита професорът. Европейският съюз е надхвърлил първоначалната икономическа общност, но все още не е ясно какво трябва да стане в крайна сметка. Европейската икономическа общност, предшественик на ЕС, се превърна в единствена, супернационална организация, нещо между международна организация и федерална държава. Демократичният проблем на ЕС се изостря от пропастта между вземането на решения и отчетността, необходима е институционална реформа на ЕС, като например засилване на представителството на европейските граждани в Европейския парламент.
Европа има нужда от принципи, а не от прагматизъм, по този начин се разглежда въпроса за европейската държавност, а това, което е необходимо е повече обяснения за последствията. Коя всъщност е крайната цел на ЕС: дали трябва да стане Съединени щати на Европа или трябва да остане общност от държави-членки, които се обединяват за специфични цели в области, в които могат по-добре да се справят единно, отколкото отделно.
В летаргия ли е Европа и знае ли какво прави, заслепени ли са европейските граждани от дългите години на политическо и икономическо спокойствие, все по-често се питат и анализатори. Припомняме притесненията на Джулио Меоти, че бездетните лидери на Европа явно нямат и причина да се притесняват за бъдещето на континента, а Меркел е направила фаталното решение да отвори вратите на Германия за милион и половина мигранти, което ще промени немското общество, вероятно и завинаги. "Европа извършва самоубийство или поне нейните лидери са решили да се самоубият", пише Дъглас Мъри в The Times.
"Европа днес има малко желание да се възпроизведе, да се бори за себе си или дори да вземе собствена страна в спор". Мъри, в новата си книга озаглавена "Странната смърт на Европа", нарича това "екзистенциална цивилизационна умора".
Мултикултурализмът ли е проблемът се питаха във Великобритания. Критики имаше в голяма част от британското общество. Британският журналист Лео МакКинстри критикува мултикултурализма, като заявява, че "Великобритания е управлявана от самоубийствен култ, който се стреми да унищожи последните остатъци на нацията" и нарича мултикултурализма "дълбоко обезпокоителен социален експеримент".
"В много от нашите градове социалната солидарност се заменя от раздвоен племенизъм. Реалната интеграция е невъзможна, когато етническите групи се насърчават да се придържат към обичаите, практиките, дори езиците от родината си", допълва той.
Британският журналист Ед Уест твърди в своята книга "Илюзията за разнообразието", че Великобритания несъзнателно е прегърнала мултикултурализма без надлежно отчитане на етническото разнообразие. "Разнообразието само по себе си е добро, така че Великобритания наистина ще се обогати и това ще доведе до "значителни културни приноси" ... мултикултурализмът и културното, расовото и религиозното разнообразие са морално положителни неща, независимо от последствията. Това е схващане, което почти всички политически, медийни и образователни институции притежават. Това е илюзията за многообразието", пише той.
"След като веднъж сте почнали да правите това, което правят другите, просто защото и те го правят, някакъв вид летаргия се промъква над всички по-фини сетива на душата", казва френския философ Мишел дьо Монтен.
Полският премиер Беата Шидло, в моментите когато Европа излиза от своята летаргия коментира във връзка с терористичните атаки в Испания, че Европа трябва да се "събуди от летаргията си и накрая да започне да мисли за безопасността на своите граждани ... не трябва да се страхува да говори за тероризма ... най-накрая да замени политическата коректност със здравия разум".
Трябва най-вероятно да сме по-ясни относно нашата собствена култура и защо си струва да се защитава. Разбира се че има разграничение между мигранти и терористи. Трябва да признаем, че за разлика от повечето терористи, онези с радикално ислямистко убеждение не искат нищо, те просто презират в Европа това, което виждат като упадък и неморалност, което и улеснява оправдаването на всеки терористичен акт.
Каквато и да е съдбата на Европа, тя трябва да реши как да продължи, как да защити своите принципи, но и да не се превръща само в глава от учебниците по история.
teo-geo
на 14.11.2017 в 07:17:18 #5Безредици и смърт!Това ни очаква....
halo
на 07.11.2017 в 02:04:57 #4П.П. Моля не забравяйте, че освен "История на БКП" съвестно учих и "История на КПСС", даже изпит имах, изкарах отличен на чист руски език.
halo
на 07.11.2017 в 01:58:09 #3Дрогарке и дрогаре, нека си спомним за оригинала: https://www.marxists.org/russkij/lenin/1915/08/10a.htm Автор: Гласът на нюз-а СЪЩО да прочете линка, ако иска де.
MyH4o
на 06.11.2017 в 21:50:35 #2Много добра компилация от ключови концепции и цитати на хора, много по-достойни от меркеловци и сие шайка. Но вече няма значение. Влакът е набрал скорост, а края на линията вече е на хоризонта.
Legalen
на 06.11.2017 в 17:45:15 #1Цитати: „Да спасим Европа - да, но коя Европа? Каквато и да е съдбата на Европа, тя трябва да реши как да продължи, как да защити своите принципи, но и да не се превръща само в глава от учебниците по история. Мъри, в новата си книга озаглавена "Странната смърт на Европа", нарича това "екзистенциална цивилизационна умора". Проф. Дитер Грим:. Европа трябва да промени начина си за по-нататъшна интеграция на държави членки или рискува провал, смята той. --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Авторите са наивни! Та те не знаят ли че председателството на ЕС се пое най-после от тези, които ще спасят континента и ще го отправят само за 6 месеца в правилната посока...!!!