"Време е ЕС и НАТО да станат реалисти по отношение на Сърбия, а Вашингтон да изпрати ясен сигнал, че НАТО ще защити всички съседи на Сърбия от "намеренията на Белград", коментира Даниел Сервер, американски експерт по балкански въпроси, цитиран от сръбската медия B92.
"Позицията на Брюксел е, че няма членство в ЕС за държава, която подхранва териториални амбиции и не зачита границите на съседите си. Време е Вашингтон да даде ясен сигнал, че НАТО ще защити всички съседи на Сърбия от Белград и несъседските му намерения".
Сервър посочва, че президентът на Сърбия Александър Вучич иска да обедини всички сърби в едно пространство и напомня, че последният път, когато Сърбия е опитала това, е завършило с война.
"Сърбия има осем близки съседи, всички от които имат сръбско малцинство, въпреки че България има по-малко. Шест са държавите-членки на НАТО: Хърватия, България, Унгария, Северна Македония, Черна гора и Румъния. Други две съседки имат войници на ЕС и НАТО за запазване на териториалната цялост - Босна и Херцеговина и Косово".
"Какво се случи миналия път, когато Сърбия през 90-те се опита да разшири политическия си обхват и да обедини някои от тези малцинства в една държава: войната със Словения, войната с Хърватия, войната с Босна, войната с Косово и войната с НАТО. Последствията: сърбите са напуснали съседни страни, а на Сърбия не е даден нито един квадратен сантиметър от съседни държави", допълва Сервър.
NaskoZashtoto
на 09.02.2022 в 13:38:16 #2Какво сръбско малцинство в България му се привижда на този боклук? Що не се загрижи за бългалското малцинство там, което повече от 100 години е подложено на дикриминация и асимилация!
ivan-koichev
на 22.07.2021 в 11:06:25 #1И срещу кои съседни държави Сърбия има "намерения"? Срещу Унгария ли дето дето добросъседските им отношения с Орбан никога не са били по добри? Срещу Румъния ли дето североизточните им селски телевизии бълват непоносима за останалите райони на Сърбия влашка музика? Срещу Албания и Македония ли дето се споразумяха за "мини шенген" без граници? Агресивно ли се държат срещу Черна гора? Е, това да питат след като има независими Косово защо да няма и независима Република Сръбска ли е агресия? Писна ми от евро-атлантически тъпанари.