Създаването на нов регионален блок, чиято цел ще бъде да изолира Венецуела. Това предлага колумбийският президент Иван Дуке, цитиран от АП. Той трябва да замести Съюза на южноамериканските държави (УНАСУР), в който Каракас има силни позиции.
Дуке обяви в интервю за местно радио, че вече е обсъдил идеята с чилийския си колега Себастиан Пинера.
Новото обединение трябва да се казва ПРОСУР и да защитава демокрацията и свободния пазар.
Колумбия и още 5 държави напуснаха УНАСУР миналата година, след като обвиниха организацията в бездействие на фона на кризата във Венецуела.
Припомняме, преизбирането на президента Николас Мадуро беше обявено за нелегитимно от САЩ, ЕС, Организацията на американските държави, Групата от Лима. Държавите отправиха към него призиви да не встъпва в длъжност.
Каракас не прие декларацията им, като отново хвърли обвинения към САЩ, че прекалено се намесва в регионалната политика и оказва натиск.
Последно, Мадуро сравни бразилския си колега Жаир Болсонару с Хитлер.
Между Венецуела и Колумбия бяха разменени обвинения в опит за убийството на президентите на двете страни.
В самата Венецуела не стихват сблъсъците между управляващи и опозиция.
След като на 10 януари президентът Николас Мадуро встъпи във втория си мандат, на следващия ден - 11 януари, председателят на парламента заяви, че има готовност да поеме президентските функции и призова гражданите към масови протести.
Председателят на парламента, който беше обявен от Мадуро за нелегитимен, призова народа на масови протести на 23 януари. На този ден през 1958 г. във Венецуела е свален режимът на Маркос Перес Хименес.
Спецслужбите на Венецуела задържаха, а след това освободиха председателя на парламента Хуан Гуаидо.
En el marco del Programa de Recuperación Económica, fijé el valor de la unidad de cuenta Petro en Bs.S 36.000, lo que ubica el salario mínimo en Bs.S 18.000, con impacto en todas las tablas salariales. Es un factor de corrección necesario para proteger el ingreso del pueblo. pic.twitter.com/hE6l9OgloY
— Nicolás Maduro (@NicolasMaduro) 15 януари 2019 г.
Междувременно, Мадуро обяви повишаване на надниците с 300 процента. Taка, минималното заплащане достигна 18 000 боливара на месец, което се равнява на около 7 долара. Годишната инфлация достигна 2 млн. процента.
Около 3 лн. души са имигрирали от бедността във Венецуела от 2015 година насам.
chafeto
на 15.01.2019 в 13:21:36 #2Другия, не приемай всичко за чиста монета, което ти се подхвърли, в един момент се превръщаш в глупак. Аз лично се убедих в това. Не специално за Венецуела, за други места, но както и да е. Просто исках да ти кажа, ако можеш да следиш повече от една гледна точка и да се опитваш сам да мислиш. Преди време някой си беше направил майтап и беше записал как някаква говорителка от телевизията на С. Корея говори нещо. Отдолу беше сложил субтитри, според които вожда Ким изпратил космонавт до слънцето и той му донесъл парче от него. И го беше качил в нета. Телевизия Европа представи новината като сериозна и видите ли един вид колко били изтрещели в Северна Корея. Тогава някои хора започнаха машинално да подскачат екзалтирано и да се радват колко са тъпи корейците от севера. Е да, ама има хора, кито знаят корейски и в крайна сметка телевизия Европа стана за смях. Подобен случай имаше и една корейска детска песничка. Тъй че внимавай с информацията, дето ти се подава.
Somebodyelse
на 15.01.2019 в 07:04:37 #1$7 минимална заплата При положение, че страната тъне в петрол ! По-големи некадърници от комуноидните мафитковжи няма :