Преговарящи екипи на представители на САЩ и на талибаните са на крачка от споразумение, което ще ограничи сблъсъците в Афганистан и ще даде ход на договарянето на мира, обяви висш американски представител, цитиран от Ройтерс.
Той направи изявлението си в неделя, ден след като бунтовнически сили щурмуваха стратегическия град Кундуз в северната част на Афганистан.
Припомняме, че в събота в Кундуз загинаха най-малко 15 души, а над 75 бяха ранени. Талибаните атакуваха града, въпреки че междувременно в катарската столица Доха се водеха официални преговори между техни представители и представители на САЩ.
Ислямистите искат и чуждите сили, и американските, да напуснат страната.
Припомняме, че талибаните контролират малко над 50% от територията на Афганистан. Те загубиха пълния контрол над Афганистан след войната, започнала след 11 септември 2001 г.
Висшият американски представител се казва Залмай Халилзад. Той е американски дипломат, роден в Афганистан, наблюдаващ преговорите, водени от Вашингтон. Намерението му днес да пътува до афганистанската столица Кабул за консултации. Преди това обаче той ще изчака да приключи и деветият кръг от преговори с талибански висши служители в Катар.
"Ние сме на прага на споразумение, което ще намали насилието и ще даде зелена светлина на преговорния процес, при който афганистанците да седнат заедно на масата на преговори , за да говорят за мир - мир, който не заплашва нито САЩ, нито техните съюзници, нито която и да е друга държава ", отбелязва Халилзад в "Туитър".
Той обаче не дава повече подробности за споразумението, при което се очаква хиляди американски войски да бъдат изтеглени от Афганистан в замяна на гаранции от талибаните, че няма да допуснат страната им да бъде използвана като база за военни атаки в чужбина.
За отбелязване е, че само по себе си споразумението не би сложило край на боевете между талибанските и афганистанските сили за сигурност, а ще позволи започването на така наречените "междуафганистански" мирни преговори, които се очаква да се проведат в норвежката столица Осло.
Към момента обаче не е ясно дали талибаните ще се съгласят да разговарят директно с подкрепяното от Запада правителство на президента Ашраф Гани, което те смятат за нелегитимен режим, наложен от чужбина.
Някои представители на талибаните вече обявиха, че са приели да разговарят с представители на афганистанското правителство, но само в лично качество, а не като представители на държавата. Освен това те продължават да са против президентските избори, насрочени за 28 септември.
Има и още една неяснота по отношение на мирното споразумение - не се знае дали то ще обхване пълното изтегляне на всичките 14 500 американски войници от Афганистан и колко време ще отнеме.
Припомняме, че в Афганистан има над 20 000 чуждестранни военнослужещи, повечето от които служат в мисия, ръководена от НАТО, и насочена към обучаване и подпомагане на афганистанските сили. Мисията на американските военни части е отделна - тя е за борба с тероризма в лицето на групировки като "Ислямска държава" и "Ал Кайда".
karamazov
на 02.09.2019 в 10:18:18 #2Американците имат 14 500 войници в Афганистан.Това е цели 8 пъти по-малко, отколкото руснаците, когато окупираха страната.Макар че Москва изпраща 115-хилядна армия в Афганистан, съветските войски не успяват да прекършат съпротивата на муджахидините. Последните съветски части напускат Афганистан на 15 февруари 1989 година след десет години яростна война. Равносметката е съкрушителна: 1 милион убити афганистанци и 5,5 милиона бежанци. Една опожарена страна.Тогавашният външен министър Едуард Шаварнадзе признава : " И днес виждам ясно зверствата, убийствата, разрушенията. Това си беше варварство". Точка по въпроса!
Obektiven_29
на 01.09.2019 в 11:04:45 #1Великите уесари, пак ги положиха на колене! Цяло НАТО не успя да се справи с талибана, и то без Русия да им пречи! А когато СССР влезе в Афганистан, САЩ веднага организира обучението и снабдяването с оръжие на мухаджидините. Фанатични мюсулмански наемници от цял свят нахлуха в Афганистан за борба с "неверниците".