Днес в Западните Балкани се разнася тревожно ехо от 90-те години на миналия век. И тъй като разговорите за разширяването на Европейския съюз в региона спират, има тревожен общ фактор в кризите, пред които са изправени Босна и Херцеговина, Косово и Черна гора: сръбското правителство активно подкрепя усилията за тяхното дестабилизиране, подкрепя вътрешни прокси и заплашва техните суверенитет и териториална цялост, коментират пред "Политико" Арминка Хелич, член на Британската камара на лордовете, специален съветник на външния министър на Обединеното кралство Уилям Хейг от 2010 до 2014 г. и Антъни Мангъл, депутат от консерваторите.
В съчетание с руската намеса, разделението на ЕС и слабостта на НАТО, това се оказва смъртоносна смес. Напредъкът, постигнат в региона през 2000-те години - към мирни, проспериращи, мултиетнически държави - изчезва и пространството е широко отворено за създаващи проблеми. Дошло е времето НАТО и ЕС да работят заедно и да предприемат действия за спиране на упадъка и защита на постигнатия напредък.
През септември тази година на границата с Косово Сърбия разположи бронирана техника и бойни самолети, оспорвайки демилитаризацията след 1999 г. В Босна и Херцеговина босненски сръбски сецесионистки политици, които са политически и финансово зависими от Сърбия, едностранно и противоконституционно се оттеглят от институциите на държавно ниво, създадени в резултат на Дейтънското мирно споразумение, докато провеждат специални полицейски учения в явна демонстрация на сила. В Черна гора Белград разпалва религиозни разделения, допринасяйки за все по-токсичен политически климат, който възобнови въпросите за външнополитическата ориентация, етническа принадлежност и вяра.
Всички тези дестабилизиращи действия са подкрепени от концепцията за "сръбския свят" - идея, тревожно подобна на "Велика Сърбия" на бившия президент Слободан Милошевич - сега открито се подкрепя от вътрешния министър на страната Александър Вулин. Тук могат да се видят ясни следи от 90-те години на миналия век, през които режимът на Милошевич създаде поредица от войни, кулминиращи в етническо прочистване и геноцид.
Този път обаче ситуацията се влошава от други фактори. На първо място сред тях е активната намеса на Русия. Кремъл подкрепи опита за преврат в Черна гора през 2016 г. и продължава да възпрепятства пълното международно признаване на Косово от Съвета за сигурност на ООН. Кремъл също така подкрепя паравоенните формирования и отправя открити заплахи в отговор на всяко предложение за присъединяване на Босна към НАТО, опитва се да подкопае върховния представител, отговорен за наблюдението на напредъка на Дейтънските споразумения и подкрепя сецесионисти и националисти в целия регион.
След това възниква проблемът с разединения ЕС. Докато България остава единственото вето срещу преговорите за членство на Северна Македония и Албания, унгарският премиер Виктор Орбан предложи платформа за опасна ислямофобска и антибосненска реторика и исторически ревизионизъм, който изкривява установените факти за войните от 90-те години в бивша Югославия. С тези идеи в открито обръщение ЕС не е в състояние да се справи с предизвикателството за запазване на мира и стабилността на Балканите.
Завършването на хеттрика — насърчено от хаотичното изтегляне от Афганистан — е усещането, че НАТО е импотентен и че сега е подходящ момент да се оспори позицията му в региона.
Поради това е изключително важно да предприемем колективни действия. Първо, към региона трябва да се подходи като съгласувана цялост: западната политика трябва да вземе предвид, че кризите и напрежението в Босна и Херцеговина, Косово и Черна гора са свързани и че за съжаление да се разчита на Сърбия като стълб на стабилност на Западните Балкани е погрешна политика.
Сърбия вече не е полезен съюзник при решаването на политически проблеми на Балканите; по-скоро е основна причина за тях. Ето защо нашият подход трябва да се насочи към ограничаване, като държим президента Александър Вучич и сръбското правителство отговорни за провокирането на нестабилност.
Второ, НАТО трябва да гарантира, че присъствието му в региона е достатъчно значително, за да действа като възпиращ фактор срещу насилието. Това означава увеличаване на броя на войските. Стабилизационните сили на EUFOR в Босна и Херцеговина имат само около 700 членове, оскъден контингент, който е малко вероятно да задържи някаква значителна нестабилност. Косово също трябва да бъде прието в програмата на НАТО Партньорство за мир заедно с Босна и да бъде приветствано в НАТО възможно най-скоро.
Трето, ЕС трябва да се събуди за заплахата по своите граници. Учтивите думи няма да ни отведат доникъде. Силният отговор, подкрепен от заплахата от санкции, е единственото послание, което ще премине. Заплахите от насилие, етнически национализъм и отричане на геноцид трябва да бъдат посрещнати с ясно и бързо осъждане, а не с обичайното неловко мълчание на ЕС.
Някои европейски политици може да се притесняват, че такъв силен отговор ще послужи само за отчуждаване на Западните Балкани, но този страх е неоснователен. Русия няма да замени ЕС. Младежите от региона не заминават за Москва, а за ЕС. Когато европейските лидери заявиха през 2003 г., че "бъдещето на Балканите е в рамките на Европейския съюз", те бяха прави. Въпросът е през колко още борби ще трябва да премине регионът, преди да стигне до там.
Ако европейски лидери като Орбан от Унгария или Янез Янша от Словения блокират този завой към принципна политика, тогава прогресивните правителства трябва да координират, заедно със САЩ и Обединеното кралство и да продължат напред в краткосрочен план. В дългосрочен план европейските държави ще трябва да изградят стратегия и политика, за които всички 27 членки могат да се споразумеят - нещо, за което САЩ трябва да работят за насърчаване. Ако членството в ЕС за страните от Западните Балкани не е предвидено, тогава трябва да се обмислят междинни стъпки, като членство в единния пазар и митническия съюз и увеличаване на финансирането.
Не се съмнявайте, конфликтът в региона вече не е немислим - ако не действаме, това е просто въпрос на време. Русия знае това и умишлено тества решителността и способностите на НАТО. Ако НАТО и ЕС не са в състояние да отстояват стабилността на Балканите (не заден двор, а двор в самото сърце на домът им), тогава няма изглед да направят това където и да е другаде.
При липсата на надежден евроатлантически ангажимент не само Балканите ще пострадат.
chafeto
на 03.11.2021 в 01:04:21 #8В съчетание с руската намеса, разделението на ЕС и слабостта на НАТО, това се оказва смъртоносна смес. Напредъкът, постигнат в региона през 2000-те години - към мирни, проспериращи, мултиетнически държави - изчезва и пространството е широко отворено за създаващи проблеми. Дошло е времето НАТО и ЕС да работят заедно и да предприемат действия за спиране на упадъка и защита на постигнатия напредък. ********************************************************************* Напредък... Всичко вървяло по мед и масло, ама гадните москали развалили мултиетническия рай. Глупости за наивнци. Поне що се отнася до Босна и Херцеговина, Дейтънското споразумение беше голям успех дотолкова, че спря кървавия конфликт, (което разбирасе е много), но само до тук. Това в момента е просто замазване на проблема. Босна и Херцеговина е някакво подобие на федерация, където важи принципа "орел, рак и щука" и което изобщо не функцинира като държава. Верятно в един момент сърбите и хърватите ще си вземат своето. За някои е ерес да се говри за прекрояване на граници, но това така или иначе в един момент ще се случи. Размяната на територии, колкото и страшно звучи за някои, в един момент ще се окаже единствената възможна алтернатива на нов конфликт. Сиреч, Сърбия взима република Сръбска, а Босна (това, кеото е останало от нея и след отцепването на хърватската част) взима Санджак. С Косово нещата не са кой знае колко по-различни. Сърбите в северно Косово (което и сега трудно може да се нарече част от косовската "държава') никога няма да приемат да са част от бандитската структура на шиптарите, наречена държава. И тук най-разумно звучи идеята за размяна на северно Косово с Прешево и Буяновац. Нещата се усложняват допълнително и от това, че за разлика от 1999 "стожерът" на шиптарите вече не може еднолично да си разиграва коня, вече има и други факори, колкото и да им е мъка на някои. Македодния... Всеки, който е ходил там и не е просто консуматор на туристически услуги, вижда, че в албанските общини (които стават все по-обширни) на практика няма македонска държава. Няма как да не се набият на очи огромния брой нови минарета в саудитски стил и огромните пилони (като тези пред НДК) с албански знамена. В Струга даже си имат македонски и албански плаж. Не са голяма рядкост и надписите по стени и дувари "kjo nuk еshtе Maqedonia". А при Охридския договор страната даже не беше федерализирана. В крайна сметка се стигна и до там, че при откриването на една парламентарна сесия албанците с пуснаха в народното събрание химна на Албания. Не химн на македонските албанци, а на Албания. Когато говорим за Балканите, да не забравяме и факторът Турция, която се опитва да бъде нещо като ментор на мюсюлманските общности и която вече не подлежи на контрол от страна на САЩ. Нали помните какво каза Ердоган за изгубеното отчество и къде му било сърцето? Затова е нелепо да ни пробутват идеята, че някаква руска намеса стои в основата на един изначално заложен провал.
chafeto
на 03.11.2021 в 00:22:44 #7Кастело Белведере За всички е очевадно, че кремъл работи усилено за разеднинението на балканите и всяка нова балакнска държава в ЕС и НАТО е удар по империята на злото, която подмолно работи за реваншизъм и рерусификация (разбирай диктатура, военщина, немотия и духовно падение).. но веднъж стъпили Балканите на твърда европейска почва ще издухаме заедно евразийския ботуш и српските им проксита. ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// Либерално разпасана магарице, значи Кремъл въоръжи и подкрепи албанските бандити, Кремъл си изсипа бомбите с убеднен уран, Кремъл съдейства за създаването на т.нар. "държава" Косово, която се управлява от бандитски кланове, а иконимиката се базира основно на трафика на наркотици, оръжие, жени и органи? Кремъл направи на тази територия огромна военна база? Кремъл координираше от въпросната база действията на албанските бандити по време на гражданския конфликт в Македония? И това под аплодисментите на "беззъбите" европейски клакьорки. Лозунгите, които се опитваш да ни пробутваш отдавна са плесенясали. Колкото до стъпването на твърда почва, то европейската такава не е от най-твърдите. А за това какво сте щели да издухате, знаем единствено какво могат да издухат такива от твоята порода.
58eng
на 02.11.2021 в 21:55:50 #6Насе,замкнись бля!
58eng
на 02.11.2021 в 21:54:34 #53. Ти не знаеш нищо за решенията на Берлинския конгрес- прочети,ще ти светне защо има България икой причината за това. Жокер-не е Русия
null
на 02.11.2021 в 21:52:18 #4точно ли па британско мнение за Балканите да слушам, след като те са най-дейни в залагането на сегашната ситуация на полуострова? особено пък "крепенето" на османската империя, докато това им е било удобно просто за да натискат руснаците по-далече за сметка на милиони жители на същия тоя полуостров, ВКЛЮЧИТЕЛНО бошняци!!! още повече пък Arminka Helić, избягала от Босна през 90те и стигнала до "баронеса" явно по заслуги към короната, вместо към родната си страна. Естествено, че са ѝ виновни сърбите и руснаците, и какво направи за 30 години за региона откак избяга? що не си гледат пакистанските гета или липсата на шофьори, сезонни и други работници? те скоро белите работещи англичани ще свършат и кой ще праща за Welfare-a на всичките мигранти и за планираните 4 ядрени и 4 други подводници, стотиците планирани Ф-35, модернизацията на танковете, ядрения арсенал, ремонта на корабите за по 1,2 млрд паунда, дето от насред Средиземно море ги прибираха на буксир до Портсмут и т.н.разходи - с цел да респектират китайците на другия край на света? като ви спрат руснаците газа сега без въглищните централи какъв ще го завивате?
Кастело Белведере
на 02.11.2021 в 21:14:50 #3За всички е очевадно, че кремъл работи усилено за разеднинението на балканите и всяка нова балакнска държава в ЕС и НАТО е удар по империята на злото, която подмолно работи за реваншизъм и рерусификация (разбирай диктатура, военщина, немотия и духовно падение).. но веднъж стъпили Балканите на твърда европейска почва ще издухаме заедно евразийския ботуш и српските им проксита.
Tong
на 02.11.2021 в 20:04:50 #2Мдааа, все някой ни мисли доброто - дали ще е бай Иван, чичо Сам, добрата стара Кралица или напарфюмираните и притежаващи образцови обносни наследници на Карл Велики. Но всеки - необяснимо някак - иска да ни помогне през призмата на собствените си национални интереси. Добри дипломати е решението...
emil-penev
на 02.11.2021 в 19:44:57 #1Да гласуваме всички единодушно,Косова да стане държава, Кърджали да стане държава,ама хайде и Каталуня.Лесно е да се бръщолеви за други страни,но когато ти се запали кухнята ....Защо пък Северна Ирландия да си се обедини с комшиите Ирландци.А когато Шотландия искаше да се махне на англетата не им хареса това.