Почти три години от влизането в сила на споразумението Преспе между Гърция и Северна Македония, бившата югославска република все още не е спазила напълно редица условия, включени в сделката, съобщава "Катимерини".
Напредъкът се следи отблизо от официални лица в Атина, като се обръща особено внимание на осем области, които са идентифицирани като най-проблематични.
По-конкретно, новото официално име и съответните прилагателни препратки не винаги са били приемани от публичните агенции и институции. Същото важи и за частните лица.
Освен това сайтовете на държавните институции не винаги са актуални с изискванията по споразумението. В много случаи властите не са премахнали старите ISO кодове (MK, MKD) за вече задължителните RNM или NM (РСМ или СМ) съкращения.
Друг проблем е, че табелите на министерства и другите държавни агенции не винаги съдържат новото име на държавата.
Междувременно властите не винаги преглеждат знаците в паметниците по начин, който признава елинското историческо и културно наследство на Древна Македония, както е предписано в условията на споразумението.
Слънцето от Вергина - символ, широко използван в древна Гърция, който преди това беше приет за използване от бившата югославска република на нейния национален флаг въпреки гръцките протести - все още не е премахнат от всички обществени пространства и употреби.
Символът, например, все още може да се види на централния площад на Виница и в кампуса на основното училище Никола Карев в Кочани, в Източна Северна Македония.
Музеят на македонската борба в столицата Скопие показва карти, които изобразяват т. нар. "Велика Македония", включително части от днешна Гърция.
Друг въпрос, който тревожи властите в Атина, е, че много улици в Скопие все още носят имената на древните македонски царе.
И накрая, когато Северна Македония участва в международни събития, изложби, спортни събития и така нататък, двете думи, които съставляват името на страната, трябва да бъдат зададени с един и същ размер на шрифта. Наблюдатели казват, че правилото не винаги се прилага.