Снощи шефът на ЕЦБ Марио Драги направи един от най-силните се коментари относно прекалено скъпата единна европейска валута. Той посочи, че това води до понижение на инфлацията в еврозоната и даде ясен знак, че Централната банка е обезпокоена, защото поскъпването на еврото може да подкопае крехкото икономическо възстановяване на региона.

Засилването на ефективните валутни нива на еврото през последната година и половина определено имат значително влияние върху нашата ниска инфлация и с оглед текущите инфлационни нива, нивата на единната валута стават все по-значими при оценката ни за ценовата стабилност в региона, заяви снощи Драги в реч във Виена, цитиран от bnr.bg.

Тези коментари на Драги парираха вчерашното рязко поскъпване на еврото, като единната европейска валута падна рязко от нови 28-месечен връх от 1,3967 долара към 1,3845 долара. Еврото падна и с 1,5% до 140,62 йени, след като в началото на седмицата се повиши към двуседмичен връх от 143,80 йени.

По този начин централният европейски топ банкер добави своя глас към нарастващите опасения сред политиците в цяла еврозоната, че силата на еврото се отразява на инфлацията, която в момента е доста под целта на ЕЦБ от малко под 2%. Това може да накара ЕЦБ да приложи мерки, целящи да отслабят общата европейска валута. Когато има поскъпване на еврото, това намалява импортните цени в еврозоната, което пък поставя под натиск инфлацията в региона.

Според анализатори тези коментари на Драги предполагат, че нивата на обмяна на еврото могат да се окажат един от най-важните фактори, които да предизвикат предприемане на мерки от страна на ЕЦБ и са знак, че по-нататъшно поскъпване на единната валута ще доведат до действия от страна на централната банка.
„Ето защо ЕЦБ е готова за допълнителни нестандартни мерки на паричната политика с цел предпазване от евентуални непредвидени ситуации и остава в готовност да предприеме по-нататъшни решителни действия, ако това е необходимо", добави шефът на ЕЦБ.

Риториката на Драги относно силното евро бележи засилване в сравнение с преди седмица. Миналата седмица, на пресконференция след редовното заседание на ЕЦБ той очерта въздействието, което силата на еврото в последно време е имала върху инфлацията. Повишението на еврото 2012-а година насам е довело до понижение на годишната инфлация с 0,4%, посочи Драги. С други думи, ако еврото беше останало на средните нива от 2012-а година, годишната инфлация в еврозоната щеше да бъде по-близо до 1,2%, а не в настоящото доста ниско ниво от 0,8%.

„Това е значимо доказателство за начина, по който обменният курс може да се отрази на нашата цел ценова стабилност", посочи той през миналата седмица.
Оттогава насам централните банкери в Испания, Франция и дори в Германия сигнализираха, че "скъпото" евро може доста бързо да се превърне в проблем за еврозоната.

Говорейки по-рано вчера, Йенс Вайдман, един от най-агресивните членове на управителния съвет на ЕЦБ и шеф на Бундесбанк обясни, че валутният курс не е цел на паричната политика, но това е една от многото променливи данни, които влияят на прогнозата на централната банка. По този начин, поскъпването на еврото може да предизвика промени по отношение на инфлационните прогнози.

"Най-прясното" поскъпване на еврото на валутния пазар се дължеше до голяма степен на бездействие на ЕЦБ миналата седмица, когато банката реши да запази основните лихвени проценти в еврозоната без промяна и не обяви допълнителни мерки за финансиране на банките в еврозоната.