В Париж утре се събират представители на 80 държави донори и множество хуманитарни организации. Там, ще бъде обсъден и 5 годишният план на Карзай за възстановяване на страната след трите десетилетия военни конфликти.
Но според HRW в основата на дискусията трябва да бъдат свободата на словото, правосъдната реформа и премахването на смъртното наказание.
Конференцията е първата, която ще се фокусира върху социалните, икономическите и обществените проекти в Афганистан, след като донорите се ангажираха да дадат $10.5 милиарда през 2006 година в Лондон.
Докато правителството отчита направо невероятен прогрес от 2001 година, когато беше свален режимът на талибаните, оттогава са построени хиляди училища, стотици болници и над 12 000 километра нови пътища, проблемите на страната остават неизброими.
Президентът Карзай е силно критикуван от ООН заради неуспеха му да се пребори с повсеместната корупция в администрацията и съдебната система, и с производството и търговията с наркотици, които са основен източник за финансиране на офанзивите на Талибаните.
Огромен проблем е, че регионалните власти и обществени служби обикновено са по-лоялни към местните вождове, отколкото към централната власт. Често в зависимост от политиката на племенните водачи администрацията на местно ниво не изпълнява и дори откроено се противопоставя на политиката на правителството.
То от своя страна рядко взема мерки по проблема, за да не кара местните водачи да се присъединят към въстанието на талибаните.
Въпреки това според информация на ЦРУ над 80% от територията на страната реално се контролира от талибаните, които чрез политиката си на безкомпромисно насилие и поощряване отглеждането на опиумен мак успяват да убедят племенните вождове да им сътрудничат.
Според Транспъранси интернешънал, Афганистан е една от 10-те най-корумпирани страни в света.
Световната банка също гледа с недоверие на плана на Карзай и препоръча на страните донори да се фокусират върху това как се харчи помощта.
В същото време администрацията на САЩ, която е вкарала безвъзмездно близо $26 милиарда долара в икономиката на Афганистан от 2001 година насам, призова донорите за стабилно подпомагане на развитието на страната през следващите две години.
Афганистанската съдебна система е силно критикувана, след като афганистански съд осъди Сайед Первез Кабакшъ, 23-годишен репортер и студент, на смърт за разпространение на феминистки критики към исляма. Журналистът беше признат за виновен на закрито заседание, след като е бил измъчван
Миналата година Амнести интернешънал пък обяви, че афганистанската разузнавателна служба измъчва затворници, като ги държи при екстремно ниски температури и ги оставя без храна.
Големият проблем на региона са институциите в Пакистан. Точно сега САЩ се фокусират върху специфичните задачи в Афганистан - да заловят или убият терористите и да възстановят инфраструктурата на страната. Но тази фаза няма да е вечна, нито ще продължи още много дълго. Главният проблем е отслабването на пакистанската държавност. Той е главен, защото афганистанците остават зависими от южната си съседка.
През 2007-а година посевите с опиумен мак в Афганистан са нараснали със 17 на сто, според данни на ООН.
Опиумът и хероинът и през 2008г. ще продължат да финансират бунта на талибаните с над 100 милиона долара "такси", удържани от фермерите, главно в южната част на страната, където се отглежда 78% от мака.
ООН очаква се през 2008 г. опиумен мак да се отглежда върху площ от 192 000 хектара.
В края на миналата година афганистанските власти и лично президентът Хамид Карзай обещаха пред Щатите, че посевите ще бъдат безпощадно унищожени чрез обработка на опиумните полета с хербициди.
Щом се очертаха богати макови добиви обаче, администрацията на Карзай реши да преразгледа своите обещания.
Вместо да започнат въздушна обработка на посевите с химикали, от афганистанското правителство заговориха, че подобна програма би могла да стартира през 2008-а година, преди поредното прибиране на реколтата.
Според експертите на ООН в Афганистан днес се произвежда 93 на сто от общото количество опиум в световен мащаб. След американското нахлуване през 2001 г. оттам всяка година се изнася все повече хероин.
Българският министерският съвет взе решение за увеличаване на българския контингент в Кандахар, Афганистан, който е част от Международните сили за поддържане на сигурността (ISAF). Съставът на механизираната рота (до 220 военнослужещи), включена в охраната на летището, ще бъде допълнен с още до 50 души.
Увеличаването на състава на контингента беше обсъдено и одобрено по принцип на последното правителствено заседание. Тогава беше решено също от 30 юни да бъде прекратено участието на българския механизиран взвод от състава на Регионално командване „Столица". Вместо него в Кабул ще бъде изпратен взвод за охрана - до 70 военнослужещи с личното им оръжие и боеприпаси, бойна техника и техника за логистично осигуряване.