„Амнистия за пушачите", разкрива от първата си страница „Стандарт"
Амнистия ще зарадва пушачите. Категоричната забрана да се пали на публични места от 1 юни е на път да падне. Това е предложил на депутатите от ГЕРБ лично премиерът Бойко Борисов. Още повече че в Европа тоталното вето е въведено само във Великобритания и Ирландия. У нас хотелиери и собственици на заведения вече се оплакаха, че без места за пушене бизнесът им ще загине.
Очаква се управляващите днес да обявят официално решението си. Готви се компромисен вариант, който ще бъде въведен с нова наредба на Министерския съвет. Ще се ползва опитът на страни от ЕС, където големите барове и ресторанти са разделени поравно между пушачи и трезвеници.
Малките заведения пък ще имат право да избират на кого да дадат превес.
Още от статията на „Стандарт"
„Прокуратурата поиска имунитет за свидетелите срещу мафията", съобщава от първата си страница „Сега"
Прокуратурата иска имунитет за хора от по-ниските нива в организираните престъпни групи, които свидетелстват за разкриване на тежки престъпления. Главният прокурор Борис Велчев лансира идеята на среща с кореспонденти на чужди медии в България вчера.
Предложението не фигурира в последните промени, които Министерството на правосъдието внесе в парламента. Сега Наказателният кодекс предвижда подобен стимул само когато става дума за готвено, но неизвършено престъпление. Тогава не се наказва участник в организирана престъпна група, който доброволно се предаде на органите на властта и даде информация за готвено престъпление. Ако участникът се предаде и улесни разкриването и доказването на извършено вече престъпление, присъдата му пада под законовия минимум.
Обвинители дадоха пример с охраната на бос на организирана престъпна група: "Ако охранителите помогнат за разкриването на групата, какъв е проблемът на държавата да ги освободи от отговорност". Според прокурори подобна възможност няма да разреши напълно всички проблеми, които възникват около свидетелските показания, но ще е крачка напред в борбата с престъпността.
Идеята за насърчаване на свидетелите чрез освобождаване от наказателна отговорност идва в момент, когато прокуратурата работи по мащабната операция "Октопод", начело на която бе посочен дългогодишният секретен сътрудник и после съветник в ДАНС Алексей Петров. След ареста му първо посланикът на САЩ, а след това и всички дипломати от ЕС приветстваха смелостта на правителството за тази операция. "Искам да поздравя смелите свидетели - те са необходимите герои в борбата с организираната престъпност!", заяви преди дни американският посланик Джеймс Уорлик по повод операция "Октопод".
Още от статията на „Сега"
„Арест за митничар милионер и трима данъчни", обобщава от първата си страница „Монитор"
Митничар милионер и трима данъчни бяха задържани при две акции на МВР във Велико Търново и Бургас. Първи в ръцете на полицията паднал 44-годишният Красимир Гочев, който до преди месец е бил началник смяна на митнически пункт Лесово. Държавният служител отчитал по 30 000 лв. месечно на своите шефове в митниците, за да има чадър над каналите за контрабанда, в които участвал. Освен това в дома на Гочев разследващите открили записи на заповеди, според които чиновникът раздал около един милион долара заеми на бургаски бизнесмени.
За ареста на подкупния митничар министър Цветанов загатна още във вторник, но тогава обясни само, че е хванат държавен служител с годишен доход от 1 милион. Гочев е арестуван в понеделник сутринта, след като се връщал от нощна смяна.
Източници на "Монитор" разкриха, че с раздаването на заеми Красимир най-вероятно си е осигурявал неофициално участие в различни фирми, тъй като по закон той няма право. Митничарят е направил и солидни инвестиции в недвижими имоти, които направили впечатление на полицаите.
Разследващите твърдят, че Гочев е помагал на т.нар. парфюмерийна мафия. Срещу 50 000 евро на камион той е помагал за безпроблемното влизане на стоката у нас. Твърди се, че служителят от "Агенция Митници" е стоял и зад заловената през ноември миналата година пратка от близо 60 000 маркови парфюма на стойност 4 милиона лева. Предполага се, че тогава е започнало разследването срещу чиновника.
Както "Монитор" единствен писа, тогава срещу рушвет от 1 евро за бройка флакони на световноизвестните марки "Армани", "Шанел", "Бос" са влизали у нас, скрити в тирове, които по документи превозват съвсем различни стоки. Чистата печалба от един камион с тоалетни води е близо 2 милиона лева. За ТИР с парфюми пък плащаният рушвет за митничарите възлизал на 50 000 евро, твърдят отлично информирани източници. Парите обаче не са оставали само за Гочев. В момента ченгетата проверяват и други колеги на 44-годишния Красимир.
Още от статията на „Монитор"
„Спортни бази ще може да се продават без търг", разкрива от първата си страница „Дневник"
Част от най-големите държавни спортни бази в България вече ще могат законно да минат в частни ръце без търг или конкурс. Ще се използва моделът, приет през май 2009 г. специално за Агенцията за управление на дипломатическите имоти в края на мандата на кабинета "Станишев".
Става въпрос за Приложение №1 към член 17, т.8 от Правилника за реда за упражняване правата на държавата в търговските дружества с държавно участие в капитала. С него на бившето БОДК се даде възможност да сключва сделки за наем и продажба с пряко договаряне.
Министерският съвет реши да вкара дружествата "Национална спортна база" (НСБ), "Академика 2000" и "Академика спорт" в разрешителен списък, при който се дава възможност за отдаването на техните активи или замяната чрез пряко договаряне.
Вносител е спортното министерство с мотива, че така ще се позволи на федерациите и клубовете да наемат дългосрочно спортни бази, без да минават през конкурс. "Ако например федерацията по лека атлетика иска да ползва пистата на зала "Фестивална" под наем и в същото време се яви друг кандидат и спечели, какво ще правим тогава", коментира спортният министър Свилен Нейков пред "Дневник".
Още от статията на „Дневник"
„Общините търсят от кабинета над 500 млн. лева за 218 проекта", съобщава „Класа"
Над 500 млн. лева за одобрени, но нефинансирани 218 проекта по Оперативна програма „Регионално развитие" да бъдат отпуснати на общините. Това ще поискат кметовете на днешното общо събрание на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) в Пловдив. За форума в Града под тепетата участие са заявили премиерът Бойко Борисов и всички министри, чиито ведомства управляват оперативни програми.
„Безпокои ни фактът, че по ОП „Регионално развитие" имаме одобрени, но нефинансирани поради изчерпване на ресурса над 200 проекта на стойност над 500 млн. лв. Това са все проекти, на които хората в общините възлагат много надежди. При разговорите си с премиера Бойко Борисов и министрите ще очакваме отговор на този въпрос", каза вчера пред „Класа" изпълнителният директор на НСОРБ Гинка Чавдарова.
Тя допълни, че кметовете ще поставят свои искания пред кабинета по повод идеята на министър-председателя да се сформират специални звена, които да подпомагат общините при усвояването на парите от европейските фондове.
„Резервирани сме към идеята някъде в София екип от гениални експерти да съветва общините за финансовата им политика. Никой външен човек не може да посъветва едно семейство как най-добре да си харчи парите, нито как да печели по-добре. Може да ви обучи, но не и да ви замести. Същото важи и за общините. Ще акцентираме върху това, да се вложи инвестиция в обучението на общинските служители как да работят с европейските програми. Ако има звена, които да подпомагат тази дейност, това трябва да са мобилни групи по места", каза още Чавдарова.
Преди няколко дни стана ясно още, че неразплатените разходи на общините надхвърлят 200 млн. лв. Тогава Гинка Чавдарова определи този факт като „тревожен индикатор".
Друг сериозен въпрос, който се очаква да обсъдят кметовете с премиера Борисов днес, е свързан с приходната част в общинските бюджети.
Още от статията на „Класа"
„Парите за лихвоточки се бавят почти година", разкрива „Сега"
Близо година се бавят плащанията на лихвоточките, стана ясно вчера от изказване на шефа на Националния компенсационен жилищен фонд Гаврил Митов. Още преди два месеца "Сега" сигнализира, че за пръв път от 10 години насам не достигат 19 млн. лв., за да се осребрят спестовните числа на българи, които имат право на това. "Забавените плащания вече са за над 20 млн. лв.", каза вчера Митов.
Той обясни, че в момента се разплащат заявленията от март-април 2009 г. Причината за липсата на пари е намаленият бюджет на националния фонд. Освен това молбите за плащане са скочили тройно заради промените в закона, с които се сложи краен срок за осребряването на спестовните числа.
Още от статията на „Сега"
„Академията трябва да се реформира, но...", анализира проблемите около БАН „Дневник"
Разбира се, че трябва да има реформа в академията, но... Така обикновено започва обсъждането на темата, която живо засяга над 8 хил. души на щат в институтите и в администрацията на БАН. Директорката на Кирило-Методиевския център Светлина Николова и нейната заместничка Славия Бърлиева също смятат, че промяна е нужна, но по думите им в момента тя става под натиск.
Според плана за реформа, подготвен от ръководството на академията, центърът ще мине към Института по български език и литература, след като според международната оценка е на средно равнище. Всъщност според оценката, направена от Европейската научна фондация и Европейската федерация на националните академии на науките, цялата БАН е на средно ниво. Одитът, за който бяха платени над 170 хил. лв., стигна до извода, че тя се нуждае от повече париq и посочи, че младите учени са рядкост, а изследванията не са свързани с практиката.
Тогава ръководството на академията предложи институтите да се намалят, но не да се закриват, а някои да се слеят. Оказа се обаче, че предложените мерки струват повече, отколкото спестяват - например за намерението да бъдат пенсионирани 500 души трябват 3.8 млн. лв., щатът в крайна сметка няма да бъде намален, а само подменен, а освен това ще бъдат основани изследователски университет и младежка академия.Барлиева и Николова дават пример с Италия, където от 314 институтите са станали 111, но процесът е отнел четири години.
Колкото до вливането в друг институт, директорката на центъра смята, че това е "мислене на равнището на училищното образование". Тя се опасява, че "в големия институт, който би се състоял от 200 души може би, проблематиката за Кирил и Методий ще бъде изтикана на последно място".
Още от статията на „Дневник"
„Нова кола на половин цена", информира „Стандарт"
Нова кола на половин цена. Офертата вече напълно важи и у нас заради кризата. Световният икономически срив сви наполовина пазара на автомобили и отделно свали цените им поне с хилядарка. Заради намаляването на доходите и безработицата обаче все повече нашенци връщат купените на лизинг автомобили. Статистиката показва, че в момента всяко шесто возило на изплащане се връща на продавача, тъй като хората и фирмите нямат възможност да правят редовно вноските си. Главоломното връщане на коли пък задръсти за няколко месеца паркингите на повечето официални вносители на автомобили у нас. Пълни с нови, но върнати коли са и големите автокъщи. Те отново ги пускат на пазара, за да избегнат загубите си. Проверка на "Стандарт" показа, че кола среден клас на 2 години под 50 хиляди километра се продава за 15 бона. Нова може да се купи срещу 30 хиляди. Автомобил с такива данни за 16 100 лева може да се намери в "Пежо". Офертата е пусната за модел 307. Освен ниската цена тези автомобили примамват новите си собственици и с гаранция. Въпреки че колата вече е карана по родните пътища, по своя преценка вносителят дава за определени модели гаранция от половин година и 6000 километра. С малко късмет може да се купи и кола, за която ще важи фабричната гаранция, която е до 150 хиляди километра. При това положение покупката става още по-изгодна, защото взимането на аналогично возило от автокъща на Горубляне или в Дупница например няма да е съпроводено с поемане на разходите при ремонт през първата половин година.
Повечето върнати лизингови коли могат да се намерят и в интернет. Справка в различни сайтове показва, че "Опел Зафира", произведен през май 2008 г., може да се купи за 16 бона. Същият модел, само че с три месеца по-нов, пък се предлага за под 20 хиляди лева. Луксозно изпълнение на "Опел Вектра" от 2009 г. се намира дори за по-малко от 25 000, докато цената за нов е двойна.
Още от статията на „Стандарт"
„Германци луднаха по селския ни туризъм", разказва „Монитор"
Общо 14 млн. германци над 14-годишна възраст се интересуват от опознавателен туризъм в малки населени места при настаняване в семейни къщи и възможност чрез опит да научат подробности за местния бит, фолклор и кухня. Сред първите три европейски държави по интерес е България. Това сочи проучване на германския Институт за туризъм и проучвания.
Шляенето по курорти е губене на време, сочи изследването, а опознаването на нови хора и овладяване на част от техните умения е истинското преживяване, от което човек си тръгва обогатен. Това твърдят 22% от всички пътуващи германци. Интересът към България се обяснява с естествената дружелюбност на хората, фолклора и храната, която най-често е от собствени източници. В представителното проучване сред 8 хил. германци по отношение на България като любимо преживяване е посочено брането на домати от градината в двора на къщата и прибирането на овцете и кравите от полето с викове.
Изследването се предоставя на туроператори, които да адаптират своите оферти. Интересът към естествените преживявания не е обвързан с кризата, обясняват от института за туризъм, а представлява задълбочаване на тренда за преоткриване на селския туризъм.
Родни туроператори обясниха за "Монитор", че това е възможно най-трудният за организиране туризъм, тъй като не могат да се формират групи, а трябва да се предлагат индивидуални пакети. Въпреки любопитството на гостите те не могат просто да бъдат хвърлени къде да е.
Още от статия в „Монитор"
„Девня очаква дим на хоризонта", анализира „Дневник"
Четири завода - "Агрополихим", Полимери", "Солвей - Соди" и "Девня цимент", оформят един от най-големите индустриални комплекси в страната. Концентрацията на работна ръка, инвестиции и идеи за бъдещето направиха видими както дълбочината на кризата, така и перспективите за изхода от нея. Точно по тази причина общият срив и индивидуалните стратегии на мениджърите за преодоляването му в Девня са ясни и отчетливо различими.
"Солвей - Соди" - нови пазари въпреки всичко
Заводът за производство на калцинирана сода на "Солвей Соди» в Девня е един от най-големите в света. Продукцията му е предимно за експорт. Това е най-логичното обяснение за силната му зависимост от световната икономическа конюнктура. "Битката, която водим, е на международните пазари", каза новият изпълнителен директор Ерик ван дер Ворст пред "Дневник", който зае длъжността миналия септември.
Пет от основните сектори на световната икономика, традиционен консуматор на калцинираната сода, произвеждана от "Солвей-Соди", бяха сериозно засегнати от световната криза. Става дума за отрасли като стъкларския и строителния и целулозно-хартиения бизнес, автомобилостроенето и металургията. "В резултат на това, през 2009 г. имаше свръхпроизводство на калцинирана сода и нарастване на международния обмен заради по-ниските цени на морските навла", обясни Ван дер Ворст.
Това засили конкуренцията на Балканите и в Средиземноморския басейн и подкопа сериозно продажните цени. В този контекст група "Солвей" намали продажбите си, но въпреки това спечели някои по-малко засегнати от кризата пазари като Азия и Южна Америка, към които има голям експорт», казва изпълнителният директор на дружеството.
Антикризисната стратегия на "Солвей" през миналата година е включвала реорганизиране на дейности, отлагане на ремонти и предоговаряне на условията по доставките на основни суровини. «Нашите проекти водят най-вече до оптимизация на енергийното потребление, завършваме програмата за увеличение на капацитета на содовия завод с 25% до 1.5 млн. т годишно, обясни Ван дер Ворст, която е на стойност около 150 млн. лева». Според прогнозите на компанията първото шестмесечие на 2010 г. ще повтори в общи линии тенденциите от 2009 г. Лек тласък напред в "Солвей - Соди" очакват през втората половина на годината.
Още от статията на „Дневник"
„България с най-голям срив на строителството в ЕС", разкрива „Класа"
България отново поведе в класация по спад. Този път страната ни отчита най-сериозно понижение в Европейския съюз (ЕС) при строителната продукция, показаха данните на Евростат за декември. През изминалата година строителството у нас е намаляло с 33,3%.
Сериозни спадове са регистрирани още в Словакия /-19,7%/ и Словения /-18,8%/. Сред страните, за които има налични данни, на годишна основа строителната продукция е намаляла в 10 държави, сред които Холандия, Франция, Швеция и Португалия.
С ръст приключват годината само три страни - Испания - от 7,5 на сто, Полша - с 2,5%, и Чехия - с 2,3%. На годишна база през декември строителната продукция в ЕС пада с 3,3% и с 3,1% в страните, ползващи еврото. За периода декември 2009-декември 2008 г. сградното строителство отчита спад от 4% в еврозоната и 4,9 на сто в ЕС, а гражданското пък се увеличава 1,4% в еврозоната и с 5 на сто в съюза.
Добрата новина е, че на месечна база строителната продукция и във валутната общност, и в ЕС се отлепва от рекордно ниските си нива и започва слабо да върви нагоре през декември 2009 г. Данните на Евростат показват, че продукцията в сектора се повишава през декември с по 0,5 на сто и в еврозоната, и в ЕС-27. През ноември спадът съответно беше 0,8% и 0,4%. Сред страните, за които има налични данни, строителната продукция намалява спрямо предходния месец в 11 държави и нараства само в Румъния - с 6,9 на сто, и в Испания - с 6,2%. Най-големите спадове са отново в Словакия - с 11,3%, Словения - с 8,1 на сто, и България - със 7,9%.
Данните на европейската служба за огромния срив у нас съвпадат с информацията на НСИ, която излезе преди дни - при сградното строителство НСИ отчете спад на произведената продукция с 42,7%, докато при гражданското строителство намалението е 12,7%. През 2008 г., когато беше пикът на строителството у нас, официално заетите в сектора бяха 263 хил. души.
Още от статията на „Класа"
"За сериала „Октопод", мутрите хлебарки и мързеливите "бръмбари", анализира „Сега"
"Октопод" ще е дълъг сериал, държавата вече ще ползва редовно "Райд" срещу мутрите хлебарки, а новите престъпни групи няма да са толкова страшни като изчадията на прехода.
Такива ключови послания прозвучаха на соаре на главния прокурор Борис Велчев с представители на едрия бизнес в България. Срещата се състоя във вторник вечерта по инициатива на Конфедерацията на работодателите и индустриалците (КРИБ). Борис Велчев очаквано се фокусира върху последните храбри набези на държавата срещу мафията. Бизнесът пък намери сгоден случай да се оплаче от безнадеждната поквара в обществените поръчки, лошите закони, престъпниците в тоги и убийствено бавното правосъдие.
Някои шумни дела заглъхват безславно, но с "Октопод" няма да стане така, убеден е върховният обвинител. Според него събраните дотук доказателства вече рисуват криминален пейзаж, надминаващ първоначалните очаквания. Велчев декларира, че няма и грам политика в похода срещу пипалата на мафията, просто е дошло време бандитите да си намерят майстора. И че никой не може да разчита на чадъри и паравани. Но в същото време призна, че репутацията на държавата е проблем №1, а промяната ще става бавно и постепенно, с упорита работа за премахване корените на организираната престъпност.
"В тази зала всички имаме проблеми с репутацията... на държавата", отбеляза известният рекламно-медиен магнат Кънчо Стойчев, който гради крупен голф комплекс на Северното Черноморие върху терен, получен чрез замени с държавата. И продължи с метафора за мафията като напаст от инсекти - хлебарки може да се намерят и в най-чистия дом в някой ъгъл, но в България те пъплят в центъра на хола.
И главният прокурор си послужи с метафората - хлебарките са станали толкова безстрашни, защото дълго време всички са си затваряли очите, вместо да ги пръскат системно с "Райд". Но държавата вече работи с инсектициди.
Още от статията на „Сега"
„Няма натиск по делото срещу Алексей Петров", казва в интервю за „Монитор" Георги Колев, председател на Софийския градски съд
Г-н Колев, около мярката за неотклонение на Алексей Петров се стигна до конфликт между съда и един от адвокатите в процеса Ина Лулчева. Това прецедент ли е и какво точно възмути магистратите в случая?
- Повод за подаденият сигнал беше изказване на адвокат Лулчева пред столичен всекидневник. Впоследствие излезе опровержение на материала, в което бе обяснено, че заглавието на текста е редакционно изведено. В конкретния случай обаче има зададен конкретен въпрос - „На какво считате, че се дължи това решение?", и отговорът на адвокат Лулчева е съдържал въпросните квалификации. Именно това наложи да се сигнализира Софийската адвокатска колегия за поведението й.
Има ли други подобни случаи, при които магистрати са се почувствали обидени от изказвания на адвокати?
- Няма друг случай, в който ние да сме подавали сигнал. Имало е други аналогични случаи, при които обаче не се е стигало до подаване на сигнал.
В крайна сметка имаше ли повлияване на съда при гледане на мярката на Алексей Петров?
- Съдия Захариева е постановила решението си изцяло на базата на събраните по делото доказателства.
Имаше ли отказ на съдии да гледат тази мярка или с нея бе постъпено както при всеки друг такъв случай?
- Не е имало каквото и да е възражение от магистрати за разглеждане на случая. Не е имало и оттегляне на магистрати от делото.
Покрай делото на Алексей Петров вече е особено актуален въпросът за създаването на спецсъстави на съда, които да разглеждат дела от висок обществен интерес. Кога трябва да бъдат създадени тези състави?
- Лично аз съм привърженик за създаването на тези състави, но едва след като бъдат извършени съответните законодателни промени. Трябва да бъдат извършени промени както в Закона за съдебната власт, така и в Наказателно-процесуалния кодекс. Нужна е промяна в член 84 от ЗСВ и в член 9, с която да се даде възможност на административните ръководители на съдилища с мотивирано решение да определят съдия докладчик по тези дела. Подобни специализирани състави обаче не могат да функционират във всички 28 окръжни съдилища в страната, а само в малка част от тях, тъй като на много места няма достатъчен брой магистрати.
Това не е ли обективна предпоставка за нарушаване на случайния принцип за разпределение на делата?
- Принципът на случайно разпределение на делата ще се запази между членовете на това специализирано отделение. Възможно е и административният ръководител, както казах, с мотивирано решение да разпредели дадено дело на съдия докладчик, но само в определи специфични случаи.
Още от интервюто на „Монитор"
„Потреблението е свито, още няма сигнали, че излизаме от кризата", казва в интервю за „Класа" Васил Симов, главен изпълнителен директор на Софийската стокова борса
Г-н Симов, през цялата минала година цените на металите на световните борси вървяха нагоре. Има ли промяна сега и можете ли да прогнозирате каква ще е тенденцията до края на 2010 г.?
- В момента цените на цветните метали са в доста динамична ситуация. След продължителното поскъпване през цялата 2009 г. алуминият, цинкът, медта, калаят, никелът, които се търгуват на Лондонската метална борса, като че ли спряха активното си движение нагоре. От началото на 2010 г. се наблюдава доста чувствително връщане на цената назад. Медта например през миналата година поскъпна близо три пъти, а само за един месец - от януари до първите дни на февруари, изгуби близо 15% от цената си. Последната висока котировка беше 7700 щ. д. на тон, в момента нивото е вече 6800 щ. д., което е доста чувствително намаление за период от около един месец. Въпреки това медта остава относително скъпа в сравнение с февруари миналата година, когато беше 2900 - 3000 щ. д. за тон. Но може да се каже, че посоката е обърната.
Подобна е картината при цинка и алуминия. От началото на януари и тук се наблюдава намаление, което е доста по-скромно, с около 5%. На практика цените остават значително по-високи спрямо същия месец на 2009 г. Динамично е развитието при никела, през последните две-три седмици е отбелязано поскъпване. Но през целия януари беше на приливи и отливи. Последната цена е 19 000 щ. д. за тон, което е близо два пъти повече отпреди година, когато металът беше на нива около 9800 щ. д. за тон. И накрая няколко думи за калая - това е една от най-поевтинелите стоки от началото на този януари, загубата е над 10% за близо месец. Последната котировка на Лондонската борса е 16 400 щ. д., което обаче продължава да е повече от същия месец на миналата година.
Основната причина за поскъпването беше голямото търсене на цветни метали през цялата 2009 г. Всички го обяснявахме с фактора Китай, защото това е държавата, която консумираше огромни количества цветни метали. Сега отново е засилено потреблението, но вероятно има някакви чисто борсови фактори, които предизвикват намаление на котировките на последък. Може би предлагането става все по-голямо и затова цените се задържат. Засега нямаме информация да е спаднало потреблението на китайската промишленост. Но фактът, че цените не продължават да растат, а за някои стоки дори се забелязва падане, говори и за някакво задълбочаване на кризата, което е резултат от свито потребление. Безспорно съществува криза и когато Китай се оттегли от пазара, виждаме, че няма търсене на тези групи стоки.
Петролът и петролните продукти също поевтиняват сега, кризата ли предизвиква движението надолу и тук?
- Картината при петрола е много сходна с тази на металите. През цялата 2009 г. наблюдавахме поскъпване - цената за барел се повиши от около 50 до 83 щ. д. Това е едно чувствително повишение с близо 60% в рамките на една година. Сега наблюдаваме поевтиняване на петрола, последните котировки са около 74 щ.д. за тон. Ние анализираме голяма кошница от различни видове петрол, които се търгуват франко Средиземно море. Повече от 10 - 12% е намалението в цената за последния месец и половина. При тези стоки обаче не мога да говоря за влияние на потреблението, по-скоро върху цените влияят други геополитически фактори. Като че ли курсът на долара, който през това време тръгна нагоре, оказа натиск върху цената на петрола. Винаги доларът и петролът имат разнопосочна тенденция, когато щатската валута се покачва, котировките на петрола падат. Но подобни движения е имало и през минали периоди, когато за месец и половина - два трендът се е обръщал. Нищо чудно отново цената да тръгне нагоре и да достигне нивата, при които приключи 2009 г. А може пък поевтиняването да продължи.
Цената на пшеницата оказва влияние върху много други стоки - на месото, млякото, млечните продукти и т. н. През лятото и есента на 2009 г. хлебното зърно се предлагаше на доста ниски нива, нашите фермери не бяха никак доволни и задържаха продукцията си в очакване на по-добри времена. Каква тенденция се очертава сега?
- Обикновено през зимните месеци пшеницата поскъпва навсякъде по света. Тази година не е така. В началото на декември започна рязко понижаване на цената, най-чувствително тя падна на борсата в САЩ. През ноември и декември котировките бяха 225 - 226 щ. д. на тон, сега слязоха до 195 щ. д. и има ясно изразена тенденция към поевтиняване. Подобна е картината и в Западна Европа, на борсите във Франция и Германия. Там през ноември и декември пшеницата беше на нива около 195 - 200 щ. д., в момента цените са 172 - 175 щ. д. за тон. Това поевтиняване на хлебното зърно през зимните месеци е доста изненадващо за специалистите. Необичайната ситуация може да се обясни с прогнозите за много добра реколта през 2010 г. Освен това има и големи преходни остатъци от старите реколти през 2008 г. и 2009 г. Пазарът на зърно в света е задръстен, има по-слабо търсене и огромно предлагане.
В България и въобще в Черноморския басейн нещата изглеждат малко по-устойчиво. У нас също се наблюдава известно поевтиняване, от близо 170 щ. д. котировките слязоха до 150 щ. д. на тон, което по-скоро се дължи на поскъпването на долара. Може би в левово изражение цената не се е променила много, остава си около 200 лв. за тон. Но тя трудно би паднала по-надолу, защото тогава държавата ще се намеси чрез интервенционния механизъм, 101 евро за тон е защитната цена. Но и това ниво не е по вкуса на зърнопроизводителите и търговците, те искат далече повече за своя труд. Може би са прави, обаче пазарът си казва своето и не допуска по-високи равнища. Бих добавил и снижаващата се цена в Русия, там по същия начин се наблюдава поевтиняване, защото има големи количества зърно, а търсенето е символично.
Още от интервюто на „Класа"
„Ще режем пипала, докато не сменим правилата", казва в интервю за „Стандарт" социологът Кънчо Стойчев от "Галъп Интернешънъл"
Г-н Стойчев, българско ноу-хау ли е прането на пари чрез купуване на политици и партии с мръсни пари?
- Има два начина да се мисли за недъзите на обществото. Единият е да си представим, че някаква група от хора са глупави, грозни и лоши. Дали това ще са полицаите, политиците, обущарите или съдиите, няма никакво значение, важното е, че те развалят обществото. И оттук следва - като ги накажем, изгоним, убием или нещо друго, работите ще се оправят. Така разсъждават необразованите хора, които не разбират обществените процеси. Вторият вариант е да се проумее, че съществуващите недъзи се коренят в самата структура на общността, в правилата й.
Проблемът у нас не е, че някакви гадове генерират мръсни пари и отиват да ги дават на чистичките, изцяло в бяло, политици. И развалят прекрасните ни партийци, съдии или прокурори. Системата е сбъркана.
Но системата зависи именно от тези зависимости при покупко-продажбата между политици и бандити.
- Явлението продажност на политиците съществува навсякъде, както и корупцията, разпространението на наркотици, проституцията и т.н. Въпросът е дали системата с правилата си стимулира развитието на този тумор, или тя си действа правилно, а подобни явления са появяват като неизбежна част от човешката природа. Нашият проблем е, че престъпността е в центъра на живота ни. Ако дадем пример с хлебарките - не е страшно, че от някой ъгъл в апартамента може изпълзи някоя, но тя винаги се крие. Лошото е, че у нас хлебарките са се качили на масата и танцуват. Превзели са живота - слагат си еднакви номера на колите, вилнеят в заведенията, присъстват на приеми и коктейли... Това е нетърпимото. Да стане България нормална страна, означава престъпниците да си отидат в ъгъла, да се крият и да им е много лошо.
Вярвате ли, че октоподът е по-силен от хлебарките? Може ли да ги смачка?
- Хубаво е, че се случва операция "Октопод". Трябва да възстановим държавността в страната си. Не повече държава в икономиката, а държавност в управлението. Затова подобни мерки, които да притискат престъпността, трябва да има. Но те ще се окажат временни и недостатъчни, ако си помислим, че с тях се решават проблемите. Това правителство има политическа воля да се бори с бандитите, следващото може да я няма - сбъркана ли е системата, на повърхността пак ще се появят същите явления. Сега е моментът не само да се режат пипалата на октопода и да се мачкат хлебарките, но и да се поправят грешките в правилата и устройството на страната, които водят до това, бандитите да са в центъра на обществения живот. Няма престъпна група без участие на човек от МВР, от прокуратурата, от политическите среди. Ето откъде започват нещата. Не е лошо, че някакви биват хващани и предавани на съда. Въпросът е те да са на ниски нива и да не парадират с безобразията си.
Как очаквате да се развият процесите около Алексей Петров?
- Нещата са много сериозни, корените са проникнали на политическо равнище. У нас е сбъркано финансирането на политическите партии поради популизъм. Който и средностатистически българин да срещнете на улицата, той веднага ще започне да говори срещу депутатите и политиците изобщо: те не трябва да имат коли, не бива да ядат, да ходят на почивка и т.н. И до какво се стига - мафията финансира политиците. Би трябвало обществото да изиска от държавния бюджет да се финансират по нормален начин партиите. Субсидията за политическите формации, прескочили 1% на избори, беше 5 милиона лева доскоро. Сега е удвоена ли, утроена ли - не знам, но сиромахомилското отношение към управниците е вредно. България е страна с брутен вътрешен продукт 66 млрд. лв. Трябва да разберем, че ако искаме качествени политици, необходимо е да платим за това. Защото от тях зависи и качеството на нашия живот, не от извънземните в Космоса. Да отделим смешната сума от 50 млн. лв. годишно, за да може всяка партия да си плати на структурите и да работи за нас. Не да се радваме, че някоя партия не може да си плати парното. Следващата стъпка е да се отрежат законодателно нерегламентираните отношения и взаимодействия между бизнес и политика. Иначе какво да направи един лидер, ако не може да плати на хората си - отива и почуква на грешната врата. Оттам започват зависимостите, първо това трябва да се отстрани. Второто е контролът върху съдебната система. Разделението между властите е задължително, но сме допуснали да съществува държава в държавата. Такова нещо няма никъде по света, заради това се издънваме. И да се изчисти МВР.
Още от интервюто на „Стандарт"