В Ню Йорк започнаха дебатите в 63-та сесия на Общото събрание на ООН. Тази година форумът започва под сянката на световната финансова криза. Българската делегация в Ню Йорк се води от премиера Сергей Станишев. За сесията в Ню Йорк пристигнаха над 120 държавни лидери от страните-членки на ООН. Тази година пред делегатите стоят трудни геополитически въпроси - мирният процес в Близкия изток, кризата в Грузия, проблемите около независимостта на Косово, ядрените програми на Иран.

Сесията не може да заобиколи и изключително острите проблеми на световната финансова криза на кризата, свързана с високите цени на храните и горивата, и липсата на напредък по постигането на Целите на хилядолетието за развитие. Тези проблеми бяха централни в речта на генералния секретар Бан Ки Мун, който откри дебата: „Ние трябва да възстановим реда на международните финансови пазари. Нуждаем се от ново разбиране на бизнес-етиката и управлението. Кризата заплашва всички постижения в борбата срещу мизерията", заяви Бан Ки Мун. Генералният секретар призова за повече сътрудничество. „Главното ни предизвикателство все повече идва от липсата на сътрудничество, а не от конфронтациите", заяви пред делегатите шефът на световната организация. „За отделните нации вече е невъзможно да защитават интересите си или да се борят за добруването на гражданите си, ако нямат сътрудничеството на всички останали", посочи Бан Ки Мун и изтъкна, че в Азия и Латинска Америка израстват новите центрове на световна мощ: „Ние сме в навечерието на голяма промяна"каза той и подчерта, че светът трябва да се съобрази с новите реалности.

За промяната на картината на силите в света говори и председателят на Общото събрание Мигел д'Еското. Той изтъкна, че в ООН липсва демокрация, тъй като „малък брой държави вземат решения, ръководени от егоистични мотиви, а бедните в света понасят последиците". Мигел д'Еското посочи, че международното сътрудничество е абсолютна необходимост пред лицето на потенциално катастрофалните кризи, заплашващи света: „Ние трябва да заменим индивидуализма и егоизма на доминиращата култура с човешка солидарност и тя да бъде златното правило, което ни ръководи".

В духа на това изказване по-късно през деня президентът на Сърбия Борис Тадич поиска от Общото събрание да разгледа въпроса за декларацията за независимост на Косово. „Тя се равнява на опит за разделяне на територията на държава-членка на ООН без нейно съгласие и без оглед на твърдата опозиция на Съвета за сигурност", каза Тадич. Сърбия иска с резолюция Международният съд в Хага да вземе решение за законността на косовската декларация за независимост.

Речта на иранския лидер Махмуд Ахмадинеджад беше очаквана с интерес. В интервюта с американските медии преди сесията той обвини военните интервениции на САЩ за световната финансова криза и защити правото на Иран да разработва ядрени програми. „Световната икономика вече не може да толерира бюджетния дефицит на САЩ, причинен от години на военни действия и намеси по света", каза Ахмадинеджад.

В речта си пред Общото събрание иранският лидер отново защити ядрената програма на страната си: „Иранската ядрена програма е мирна", каза той и призова вместо опити за закриване на тази програма съществуващите ядрени сили в света да се разоръжат.

В сесията участва и българската делегация, водена от министър-председателя Сергей Станишев. Изказването на Станишев пред Общото събрание е в петък, когато той ще се срещне и с генералния секретар на ООН Бан Ки Мун.