Пазарът на който продава г-жа Пинеда е експериментален проект на президента Чавес, който се опитва да наложи бартерната търговия, като част от социалната си програма - равенство за всички. Припомняме, че утре ще се проведе референдум във Венецуела, на който ще се реши дали да бъде направена промяна на конституцията на страната, като там бъде записан новия политически курс ориентиран към социализъм.
Продавачката на банани разменя стоката си за всичко, от услуги (подстригване, водопроводни услуги) до калъфи за мобилни телефони. „Бартерната търговия не е просто размяна на определени стоки, тя е по-скоро обмяна на ценности, на солидарност и любов", коментира 52-годишната жена. „Идеята е да се интегрираме по-лесно в обществото, където всички да имаме еднакви възможности", продължава тя.
Идеята да се въведе бартерната размяна е последното оръжие на антиамерикански настроения венецуелски лидер Уго Чавес, да превърне страната във втора Куба. Чавес се бори против всички норми налагани от капитализма, обществен строй който е на път да унищожи света. Икономистите от САЩ и Европа определят новата ексцентрична идея на Чавес като силно популистка и осъществима единствено при сегашната висока цена на петрола.
В столицата на Венецуела Каракас, скъпото уиски и американските Hummer джипове са често срещани и употребявани най-вече от новата олигархия близка до държавните петролни компании. От другата страна стоят обикновените хора, които в последно време изпитват все по-силно недостига на елементарни хранителни стоки като мляко и яйца в магазинната мрежа, заради държавния контрол на цените.
Чавес ще се опита да ускори „изкореняването" на капитализма от Венецуела утре, когато народа ще гласува дали да продължи развитието си в условията на „Боливарски социализъм" или не. Промените, които президентът иска да направи са:
- Неограничен брой президентски мандата в страната. Чавес не веднъж е казвал, че ако Господ му позволи, може да управлява Венецуела до 2050 г. (тогава той ще е на 95 години).
- Отмяна автономията на централната банка.
- Реорганизиране на административните области в страната.
- Работният ден да се намали от 8 на 6 часа.
- Минималната възраст за гласуване да се свали от 18 на 16 години.
- Безплатно образование и лекарска помощ за всички.
Армията на Венецуела вече използва новото мото на Чавес - „Социализъм или смърт", а петролните компании дават всичките си пари от фонд „модернизация и проучване", за социални програми. Президентът обещава да ограничи рекламата в страната, да национализира дребния и среден бизнес, както и да създаде „бартерни пазари", за да изкорени финансовите спекулации и прекомерното забогатяване.
Всичко това може да ви изглежда като анахронизъм, но в страната си Чавес има много последователи. Повечето търговци на бартерния пазар в град Урачиче, всъщност използват алтернативна на националната валута, която се нарича Мария Лионца. Експерименталният пазар наброява около 100 търговци, които работят с клиенти веднъж на две седмици. Забелязва се все по-голям интерес към тържището, на което хората харчат ръчно ламинираните си пари (лионци).
Според лидерите в страната, тези пари са напълно социалистически, тъй като не могат да се натрупват и да се използват за финансови манипулации. „Ние наричаме себе си „про-суматори", тъй като този термин обединява нашата същност на производители и консуматори в едно. Капиталистическата система ни разделяше на две, а социализма ни обединява", коментира Пабло Маяйо, който е един от учредителите на пазара.
Политическите анализатори коментират, че Чавес ще трябва да разчита на масирана държавна подкрепа за спечелване на вота утре. Въпреки, че той е сляпо подкрепян от бедното население в страната, по-умерените му привърженици започнаха да се притесняват от прекалено радикалните му идеи, като това да отнеме правото на частна собственост.
Социологическите проучвания в момента показват абсолютно равенство за утрешния референдум, който ще се реши от изборната активност. Този вот е най-тежкият до момента в 8-годишната политическа кариера на Чавес.
Критиците на бартерната търговска система обясняват нейната непригодност с това, че в момента Венецуела разполага с ужасно много пари, които не изразходва целесъобразно. „Бартерната търговия изглежда справедлива, но е лишена от логика", коментира един от президентските опоненти.
Vallentin
на 02.12.2007 в 15:30:13 #18van05, ако един народ лежи на една кълка и разчита на готови ресурси да лапа пари без да има нужда да влага творчески и физически сили в разработката на качествени стоки и услуги, провала на такъв народ ще е тотален. Това е както синчетата на мутрите и политиците, които имат всичко осигурено, изобилие от пари и ресурси без да се налага да си мръднат пръста. Знаете какво става с подобни мамини синчета нали? Страшно е ако подобно нещо се случи в национален мащаб. Всъщност в България то вече се случи. 500 години турско робство не успяха да пречупят духа на българина, но 45 години комунизъм и готованство ни съсипаха като нация и от един от най-трудолюбивите и инициативни народи в европа се превърнахме в нация от мрънкачи и готованци, които само плачат някой да "ги оправя". Все още не сме видели пълното разгръщане на резултатите от тази национална разруха. Страпното тепърва предствои. Няма по-страшно нещо от насърчаване на народа към мързел и готованство (тия двете бидейки стълбове на комунизма и социализма).
focus
на 02.12.2007 в 09:54:40 #17"тоя тъпак ще докара страната си до просешка тоягА! и в Иран има купони за бензин." Май не се знае кой е "тъпака"...В Иран купоните за бензин са за определено количество което не е по ПАЗАРНИ ЦЕНИ,а уж ПРОИЗВОДСТВЕНИ.Дано усещаш разликата.
Неделчо Съботинов
на 02.12.2007 в 09:22:16 #16Владимир, казва се предприемачи. И как по-точно защитава техните интереси? Може би като налага държавни цени на всички хранителни продукти, често под тяхната себестойност и така лишава от смисъл производството им. Това пък води до недостиг в магазинната мрежа и разпад на производството. Всеки път, когато се наруши остановен пазарен закон, всички страдат, но комунистите така и не разбраха, че никой не е по-голям от свободния пазар и силите, които го уравновесяват.
subzero
на 02.12.2007 в 01:48:40 #15тоя тъпак ще докара страната си до просешка тоягА! и в Иран има купони за бензин.
newage
на 02.12.2007 в 01:26:59 #14Вече ми се прииска да живея там. Във Венецуела поне се заражда нещо ново, имат някакъв шанс...
vladimir
на 01.12.2007 в 23:52:47 #13. статията съдържа фалшива информация: Чавез никога е казвал Че ще национализира дребния и средния бизнес, тоЧно обратнотото, винаги се изразявал Че ще защитава интересите на венецуелските предприематели. .
US
на 01.12.2007 в 23:48:21 #12Много жалко за венецуелците - изпозвайки най-неуките и мързеливи слоеве на населението, Чавес ще вземе абсолютната власт. После тъпанарите и мързеливците ще властват над трудолюбивите и кадърините (както го играхме и в БГ). А след това ще настане мизерия, защото тъпанарите и мързеливците не движат прогреса, те само лапат, целуват задници (партийни в БГ) и се издигат номенклатурно. Но те не са носители на ценности и блага, а на разруха.
US
на 01.12.2007 в 23:44:44 #11Елементарната логика показва, че с бартера няма да се постигне нищо - това си е връщане назад във феодалния строй, даже по-назад. Та какво ще прави продавачката на банани, ако отиде в съседния град и иска да изяде един сандвич? Там нямат нейните тенекиени плочки, имат си други. Отделно ако тези тенекиени плочки са конвертируеми към някаква обща валута, това значи че и те са пари. Само че венецуелците ще имат няколко стотин различни валути, колкото да настъпи пълен хаос.
Vallentin
на 01.12.2007 в 23:28:43 #10И аз съм фен на кибуците, ама разликата между кибуца и комунизма/социализма е че кибуца е доброволен. А прави ли се нещо насила е обречено на провал. Народа го е казал - "Насила хубост не става"
DARK
на 01.12.2007 в 22:08:45 #9Между другото ето детайлно описание на кибутц http://en.wikipedia.org/wiki/Kibbutz интерестна идеология и общество
DARK
на 01.12.2007 в 21:45:03 #8Мене идеята всико това да се прави на куп ми изглежда пресилена!Неможе единият ден да си гражданин на Република Венецуела а на другият на Народна Соцаилистическа Република Венецуела просто не е реалистично! Ако ме питате мене Чавес има хубави идей (по скоро популистки) но е кръгъл идиот и ще оплеска нещата и ще завлече Венецуела на дъното на мизерията.В неговият случай е най хубаво да се приложи фашистката икономика.Всичко си е частно но със строг 4 годишен план ръководен от държавата!Хитлер доказа че това работи перфектно (макар че Мусолини го измисли но не го приложе като хората).Макар че ако всичко пак се ръководи от идот е безсмислено!
Неделчо Съботинов
на 01.12.2007 в 17:55:42 #7Vlado, стана ми интересно за този еврейски метод и се разрових из мрежата за "Кибуц". Открих в сайта ide.li (http://ide.li/article863.html), доста интересен материал, в стил пътепис за тези общества. Прилагам най-интересното по-долу. Що е то "кибуц" например и какво е да си се родил в такъв? - Ами... - пита той - вие нали сте от бивша "соц" страна? Значи знаете какво е "колхоз"? Знаем. Е, кибуца е точно същото, само дето в него се влиза доброволно. Хората идвали от другия край на света само и само да се заселят в такъв. А комунизма в тези кибуци бил по-голям и от този в СССР. Например, разказва Амир, като си дадеш мръсните гащи на пералнята - после от купа с чисти гащи получаваш някакви други, каквото ти се падне... Дори и дрехите на гърба ти не са твои, а са колективна собственост. През 1930-те дори се водил голям спор - като се раждат деца в тези кибуци, дали и те да не са общи? В крайна сметка обаче, теглили чертата дотук - решили, че семейството е свещено и си остава семейство, в кибуц или не. Все пак, били големи фенове на комунистическата идея (знае се, че повечето идеолози на съветската революция са били руски евреи), но недолюбвали руснаците, защото оплескали реализацията на революцията... Сталин пък бил нещо като национален герой, и цялото население на кибуците горко плакало след смъртта му... Всъщност, първият кибуц е основан през 1909 г. От тогава досега са се нароили стотици такива. Сега всеки от тях представлява нещо като село, в което е построен мини-комунизъм - има някакво производство, училище, културен живот и т.н. Работещите там получават всичко това "по право", а заплати изобщо няма. От всеки според възможностите, на всеки според потребностите, един вид. Повечето кибуци са селскостопански, но някои са собственици на заводи за електроника, козметика (на другия ден ще видим такъв) и др. Една трета от селскостопанската продукция на Израел (който е най-големият аграрен производител в района) идва от кибуци...
Kreten
на 01.12.2007 в 17:20:41 #6Тоя е откачалка.
интернет-мушморок
на 01.12.2007 в 16:57:36 #5Както един от форумците каза веднъж - във Венецуела си имат Юлиан Вучков за президент
bsb
на 01.12.2007 в 15:27:41 #4Неделчо,
Неделчо Съботинов
на 01.12.2007 в 15:04:51 #3Според мен истината е много по-просто Валентин. Чавес е идиот, който увлича с красиви думи необразованата маса след себе си с обещания за равенство и просперитет. Типичен червен малоумник.
Vallentin
на 01.12.2007 в 14:30:07 #2Идеята за бартерна търговия е добре, като се има предвид, че така се избягват манипулациите с декретните пари (fiat money, парите без покритие от стоки, услуги или злато), но от къде на къде това трябва да се приписва като атрибут на социализма? Чавес е супер противоречива фигура, защото уж се бори срещу западния капитализъм, а в същото време пропагандира именно идеите на западния капиталистически елит - социализма и глобализма. Според мен е нает да обърква понятията на малцината които са наясно какво всъщност става.
XXX
на 01.12.2007 в 14:27:25 #1Да се запасяват с газени лампи, кибрит, брашно и олио докато е време - скоро ще им трябват.