Насърчавана от политиката, гарантирана от близкия край на петролната ера: биоенергетиката има огромен потенциал. Не само в индустрията, но и в инвестирането – пише днес Handelsblatt.

Биоенергетиката е млад отрасъл и затова са й свойствени всички „детски болести”. Например компанията за производство на биогаз Farmatic Biotech Energy излезе на новия пазар през 2001, изграждайки една инсталация. Малко след това фирмата фалира, а акциите й, които се котираха до 17 евро, днес струват 12 цента.

Като цяло обаче тенденцията е отлична. Фирмата Schmack Biogas излезе миналата година на борсата, когато вече бе инсталирала 145 съоръжения. Сега установките за биогаз са 171 на брой, а капитализацията на компанията се е увеличила двойно. Schmack Biogas изплаща щедри дивиденти на акционерите си и е синоним за успех –през 2006 такава е тенденцията при всички компании, работещи в биоенергетиката.

Още едно потвърждение накъде върви икономиката: изследване на Института за енергетика и околна среда в Лайпциг, обнародвано през тази седмица, сочи възможност до 2020 цялото потребление на природен газ в Европа да се замести от биогаз.

Няма спор: биоенергията (производство на газ, бензин или дизел от биомаса) има голямо бъдеще. Съответно инвестиционният потенциал е значителен. Но въпреки интересите, пазарната ниша все още не е заета и като цяло пазарният потенциал не е оползотворен. Следователно излизане на пазара на енергия от възобновяеми източници е изгодна бизнес стратегия.

Има много причини защо да се инвестира в биоенергия. На първо място разбира се е замърсяването на въздуха. Не по-малко важно е изчерпването на запасите от петрол и природен газ. Учените очакват пика в добива на нефт да се достигне може би даже преди 2030, оттам нататък добивите ще спадат. Съответно цените на петрола ще се изстрелят нагоре.

Освен това, насърчаването на производството на биогаз засилва местната промишленост и селско стопанство, създават се много нови работни места. Развиващите се пазари долавят това. Например още по време на лятната Олимпиада в Пекин през 2008 всички автобуси ще зареждат биодизел.

Политиката на развитите индустриални държави насърчава пазарния ход на биоенергията. От тази година в Германия в сила е наредба, според която делът на биоетанола и биодизела в горивната смес, която се продава на бензиностанциите, до 2010 трябва да се увеличи от 1.2 на 5.75%. Джордж Буш също наскоро се обърна към биоенергетиката и постави изискването до 2017 15% от горивата в САЩ да са от възобновяеми източници.

Този, който иска да извлече финансова изгода от очертаващата се тенденция, може да влезе на пазара директно – закупувайки акции на предприятия в този отрасъл, или индиректно чрез фондове и сертификати. Все повече финансови предприятия откриват тази тема и предлагат съответни продукти.

Обаче при такава важност на отрасъла на биоенергетиката, защо акциите на тези компании все още имат много ниска борсова стойност? Те съчетават познати рискове: липсва прозрачност за технологичния път и са характерни значителни колебания на стойността.

Повечето от производителите на биодизел и биоетанол, които излязоха на борсата през миналата година, са разочаровани. Акциите на Crop Energies, BDI Biodiesel и Petrotec се разменят под емисионната си стойност. Водачът на пазара Verbio е само малко над нея.

Причините могат да се търсят в многото нови навлизания на подобни компании на фондовия пазар и свързаните с това опасения за свръхкапацитет през 2009. Ценовата конкуренция ще се усили. Освен това повратната точка в екологичната ориентация на бизнеса стана именно през 2006.

Не трябва да се пропуска също така, че биоенергетиката е в съвсем „зелена” фаза и са нужни значителни инвестиции в НИРД. Ново поколение технологии в биоенергетиката, т.нар. „Биоенергия 2.0”, според експерти ще се осъществи едва през 2013 – 2015 г.

Дотогава шансовете и рисковете са на везни. Но все повече страни се ориентират към примера на ФРГ за задължителен минимален дял биогорива в горивната смес и това обнадеждава борсовите инвеститори. В Испания подобно изискване вече е въведено, във Великобритания се водят интензивни дискусии. За германците остава ролята на пазарни лидери и свързаните с нея възможности и заплахи.

По отношение на еко-ориентираните фондове от две години насам се наблюдава безспорен ръст. Те инвестират най-малко 75% от акциите си в областите алтернативни енергии, качество на околната среда, водоснабдяване.

Сертификатите са доста по-силно развити от фондовете, дори вече има създадени специални индекси, отразяващи динамиката на курса им, като World Bioenergy Total Return Index (BIOX) на Dow Jones или Biofuel Total Return Index. Както и при фондовете, предимствата на сертификатите пред купуването на акции на отделни компании се състоят в глобалния обхват на тези продукти.

В BIOX се включват най-важните предприятия в сектора на биоенергетиката по света като американските компании Bunge, Pacific Ethanol и Xethanol или германската Südzucker. В Biofuel Total Return Index се отразяват най-важните фючърси на суровини. ¾ от индекса изграждат цените на захарна тръстика, царевица и соево масло.

Приема се все пак, че силната държавна подкрепа представлява известен риск за сектора. Освен това в биоенергетиката има твърде много различни технологии, които се конкурират за водещо място и още не може да се предвиди коя ще се наложи.

Успехът на биоенергетиката ще зависи от това колко бързо доставчиците, най-често идващи от селското стопанство, ще могат да се развиват нататък. Например производителите на посевен материал вече са селектирали растения, даващи двойно количество биогаз. А ако Индия и Китай не направят нещо по въпроса за биоенергията, перспективите са черни. Затова инвеститорите могат да са спокойни – всичко говори за това, че биоенергетиката най-вероятно ще се наложи. Обикновено първите печелят.