„Бизнесът и държавата атакуват високите такси на банките", обобщава от първата си страница „Сега"
Офанзивата срещу високите такси и лихви на банките в България набира сила. Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) започва разследване за високите тарифи, стана ясно вчера. Причината е, че трезорите прилагат двоен стандарт при таксуването на една и съща услуга в зависимост от получателя. БСК също разкритикува банките за некоректна политика по отношение на тарифите, обясни как може по пазарен начин лихвите да тръгнат надолу и направи конкретни предложения за подобряване на финансовата среда. А вицепремиерът Симеон Дянков се закани, че ще дисциплинира банките със закон.

Раздвижването на КЗК идва след сигнал на лидера на СДС Мартин Димитров. Той сезира комисията, че когато гражданин превежда сума към държавна институция по банков път, таксата за това е в пъти по-висока, отколкото за превод на същата сума към фирма. "В някои банкови институции са въвели в тарифите си "специална категория" банкови такси "Преводи към разпоредители с бюджетни средства". Така за преводи към титуляри на сметка в една и съща банка - в единия случай търговско дружество, а в другия - държавен орган, който е разпоредител с бюджетни средства, от наредителя се събират различни такси", пише в сигнала си до антимонополния орган Димитров. Според лидера на сините за 1-2 лв. превод облагането може да достигне 5, 8, дори 12 лв., като така се създава парадокс таксата да е от 3 до 8 пъти по-голяма от услугата. Според изчисления на сините общият обем на таксите, събирани от банките на годишна база, е над 800 млн. лв. за 2011 г. Тази сума обаче е предимно от такси по операции между банки и физически лица или частни компании, чието определяне не подлежи на регулации.

Вчера от КЗК съобщиха, че са поискали от всички банки и клонове на чуждестранни финансови институции в България писмена информация за начина, по който се определят тарифите им. Въз основа на получената информация от комисията ще преценят дали има основание за образуване на производство поради нарушение на правилата на конкуренцията.
Още от статията на „Сега"

„Бизнесът иска таксите и комисионите на банките да излязат на светло", пише на първата си страница „Класа"
За по-голяма прозрачност при формирането на лихвите по кредити, депозити и на банковите такси настояха вчера от Българската стопанска камара, където бяха представени предложенията на бизнеса за подобряване на платежната инфраструктура на държавата. При едностранна промяна на условията по кредитите от банките кредитополучателят трябва да може да прекрати ползвания заем, включително чрез рефинансиране от конкурентна банка, без утежнения и допълнителни наказателни лихви и комисиони от кредитора. По този начин ще се засили конкуренцията в банковата система, което ще доведе до ограничаване на ръста на лихвите, коментира изпълнителният председател на БСК Божидар Данев. Според него подобни правила могат да бъдат въведени и за договорите по депозитите.

Клиентът трябва да има право да прекрати договора без наказателни лихви и да получи пълния размер на натрупаните лихви до този момент, както и да може да преведе парите си в друга банка, настояват от БСК. За да се засили конкуренцията между банките, е необходимо да има ясни прозрачни пазарни принципи при определяне на размера на лихвените проценти, каза още Данев.
Още от статията на „Класа"

„Пенсиите в магазина", четем от първата страница на „Сега"
Пенсии вече ще се дават и в магазина. НОИ ще сключи договори с фирми за парични преводи и бързи кредити. Техните офиси са в почти всеки супермаркет, което ще улесни възрастните хора. Условието е избраните компании да могат да поддържат индивидуални сметки. Това предвижда промяна в Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж, която трябва да бъде приета от кабинета. НОИ обещава и да ускори обработката на документите за пенсиониране.

С това максималният срок за пресмятане на парите за старост ще се скъси от 6 на 5 месеца. Инспекторите вече няма да искат представянето на прословутите удостоверения за стаж и доход - УП2 и УП3. Те ще ползват информацията директно от регистъра на осигурените лица. Улеснението обаче е само за навъртения стаж след 1997 г.
Още по темата от „Стандарт"

„До 10% скача и билетът за автобус" е едно от заглавията на първата страница на „24 часа"
Билетът за автобус ще поскъпне с 4 до 10% от февруари, съобщиха превозвачи.

"Карат-С" ще увеличава цената от София до Варна и Бургас с левче. Поскъпването е 4 до 8% по различните линии. От 1 януари горивото на едро скочи с 13 на сто, обясни решението за скока Миролюб Столарски, шеф на фирмата.

От "Юнион Ивкони" заявиха, че от началото на следващия месец ще вдигнат средно с 10% цените. След като и БДЖ качили билетите с 9 на сто, нямало опасност пътниците да се пренасочат от автобуса към влака. Досега компанията возеше от София до Варна за 29 лв., повишението на цената на билета ще е с 2 лв. До Бургас пътуването става от 26 на 28 лв.

От "Ивкони" твърдят, че има намаление на пътниците с 18-20%. Много от фирмите съкращавали курсове, предимно нощните. Ние още не сме, но вчера в автобуса за Бургас в 11 ч имаше трима пътници, оплакаха се от фирмата.

Дизелът, който ползват, поскъпнал с 12 ст. на литър. Дори 2-3 ст. увеличение се отразявало, а сегашното било направо драстично.
Още от статията на „24 часа"

"Такса „тръба" вдига цената на водата", предупреждава от първата си страница „Монитор"
ВиК операторите ще въведат единна надбавка към цената на водата, която ще се използва солидарно за изграждането на канализация и пречиствателни станции. Това означава, че например софиянци ще плащат изграждането на нов водопровод във Видин.

Новият компонент в тарифите е заложен във Водната стратегия до 2035 г., която до седмица трябва да бъде разгледана в Съвета за икономическо развитие и след това да тръгне към парламента за одобрение.

Парите от надбавката ще се събират във фонд на националната солидарност. Той ще подкрепя по-бедните общини, които все още пият некачествена вода. Новата добавка ще се изчислява не върху използваната вода, а върху отчетената от водомера. Очаква се това да облекчи значително населението, понеже в момента ВиК операторите плащат такса водоползване върху количеството използвана вода. В районите, където загубите на вода достигат 80%, хората определено са ощетени. С други думи, за да достави 1 л вода, операторът плаща 5 л. използвана вода.

Мрежата и изобщо цялата водна инфраструктура ще станат публична държавна и общинска собственост, предвижа стратегията. Промяната не означава задължително вдигане на цената на водата, твърди  зам.-министърът на строителното министерство Добромир Симидчиев. Експертите признават, че в момента никой не знае точно колко вода се черпи, колко се губи в мрежата и накрая колко се зауства. Заради това сметките ни са малко на око. Идеята всички българи да плащат еднаква цена за водата беше обсъдена, но не бе одобрена, признава Симидчиев. Остава си и условието цената на водата да е „социално поносима" т.е. да не надвишава 4% от доходите на едно домакинство. В момента в различните краища на страната българите плащат от 50 ст. за кубик до 2,70 лв.
Още от статията на „Монитор"

"Разпитват момче с електрошок" е водещото заглавие на „Труд"
Нов скандал с полицейско насилие. Служители от полицията в Ботевград използвали електрошок, за да изтръгнат самопризнания от младежи, заподозрени, че са драскали свастики и нецензурни думи по къщи в село Скравена на 3 януари.

Съдебномедицинската експертиза на един от тях - 18-годишния Петер Иванов, потвърждава, че има изгаряния след разпита в РПУ-Ботевград. Момчето е от София и било в родното село на своя баща през ваканцията. Пред "Труд" Петер отрече да е цапал сградите.

От МВР обявиха само, че правят вътрешна проверка, която трябва да приключи утре.
Битото момче: Бих признал и убийство

Служители на МВР в Ботевград са използвали електрошокови палки при разпит на момчета, заподозрени, че са рисували свастики по къщи в село Скравена на 3 януари. Вчера стана известен този пореден скандален случай на полицейско насилие.

Сигналът изнесе бившият вътрешен министър Михаил Миков, след като майката на едно от заподозрените момчета Ани Иванова отишла във вторник сутринта в БСП, провокирана от изказване на Цветан Цветанов в тв ефира.

Министърът първо обясни как се наблюдава "системен подход на лица, които извършват престъпления на територията на страната, биват задържани, а впоследствие веднага да излизат с дежурната теза полицейско насилие". Цветанов даде за пример случая с 15 издраскани къщи с нецензурни думи и свастики в с. Скравена. И обяви как отначало задържаните младежи и родителите им нямали претенции към полицията, но после се оплакали от насилие.
Още от статията на „Труд"

„Лошите заеми спаднаха за първи път от три години", обобщава данните на БНБ „Сега"
Първото намаление на лошите и преструктурирани кредити от три години насам отчетоха банките у нас. В края на декември 2011 г. те са се стопили със 17.4 млн.лв., достигайки 21.9% от всички отпуснати заеми, сочат данни на БНБ. Така към момента общата им стойност е малко над 9 млрд. лв. В сравнение с ноември миналата година проблемните вземания са се свили с 0.2%, като това е първият им спад от март 2009 г. насам.

Данните са изненадващи, защото и банкери, и икономисти, и чужди анализатори напоследък прогнозираха още влошаване и предположиха, че задълженията с тревожни просрочия вероятно ще стигнат пика си през следващите месеци. От УниКредит например прогнозираха, че през 2012 г. само лошите заеми ще надминат 17%. Такъв вариант все още не е изключен, тъй като данните за един месец не са показателни и е рано да се говори за пречупване на тенденцията, коментираха финансисти и анализатори.

За пореден месец фирмите закъсват най-много с плащанията. Според данните на БНБ към края на декември м.г. 23.28% от техните заеми са забавени над 90 дни или преструктурирани поради невъзможност да се изплащат в първоначалния им вид. Все пак и при тях има намаление, макар и символично - оказва се, че са с 0.3% по-малко, отколкото месец по-рано. При потребителските кредити делът на проблемните пада също с толкова - до 19.82%. Единствено при жилищните заеми се забелязва увеличение на забавените плащания. Докато през ноември техният дял е бил 19.43%, през декември той е нараснал до 19.46 на сто.
Още от статията на „Сега"

"Токът скача със 7-8% от 1 юли", информира „Стандарт"
Токът ще скочи най-много със 7-8% от 1 юли, заяви председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Ангел Семерджиев. Според него увеличението на крайната цена на тока било неизбежно, защото България имала най-ниските крайни цени на електричеството в региона. Миньорската стачка няма да има съществено значение за поскъпването на тока, призна Семерджиев. Той обаче обясни готвеното повишение на цената с по-скъпата енергия от новата ТЕЦ "AES Гълъбово", която задължително се изкупува от НЕК по силата на дългосрочен договор, който беше подписан на 13 юни 2001 г. - броени дни преди да падне правителството на Иван Костов. По-скъпото електричество от тази централа обаче беше включено в микса от енергия в страната и в цената на тока още от 1 юли 2010 г., въпреки че ТЕЦ "AES Гълъбово" реално започна работа на пълна мощност с почти цяла година закъснение - в началото на юни 2011 г.
Още от статията на „Стандарт"

„Купувачите през борсата също ще поемат ангажименти в приватизационни сделки", казва в интервю за „Класа" Емил Караниколов, изп. директор на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол
Каква беше 2011 година за приватизацията, господин Караниколов, кои бяха нейните положителни и отрицателни страни?
- Аз лично оценявам положително това, което се случи през миналата година. Тогава бяха направени първите сериозни сделки на сегашния екип на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол - „Промишлено строителство холдинг", остатъчните дялове на ЕВН и „Арсенал". Разбира се, не може да не стане дума и за „Булгартабак холдинг". Програмата ни за 2012 г. предвижда повече сделки, стига да има интерес от инвеститорите. Просто трябваше да наберем малко скорост, която вече дава резултати. Ние бяхме назначени през юни 2010 г. Обикновено след назначаването на нов ръководен екип винаги има период, в който администрацията трябва да се приспособи към него, и ако е необходимо, да се правят структурни промени, работата се планира и аз се надявам, че всичко това ще даде резултати през следващите дни и месеци.

Колко са приходите от приватизация за 2011 г.?
- Малко под 330 млн. лв.

Това означава ли, че планът е изпълнен?
- Планът за работа за 2011 г. на агенцията предвиждаше 450 млн. лв. За жалост не успяхме да довършим сделките с три дружества, които също трябваше да бъдат отчетени през миналата година. Става дума за миноритарните държавни дялове на останалите две електроразпределителни дружества - ЧЕЗ и Е.ОН., както и „Техноекспортстрой", който бе изваден сравнително късно от забранителния списък. Имаме готовност да ги пуснем за продажба още в първите месеци на тази година. Става дума за чисто технологично време. Ние наричаме ЕВН, Е.ОН и ЧЕЗ общо електроразпределителни дружества, но те са три отделни компании, с различен мениджмънт, с който трябва да се водят отделни преговори. За ЧЕЗ и за Е.ОН тези разговори са в много напреднал етап.

Опитът с продажбата на миноритарния пакет на ЕВН показва, че борсата е най-добрият инструмент за продажбата на държавни активи. В този смисъл той ще бъде ли прилаган и за други компании?
- Агенцията за приватизация работи много добре с БФБ. С колегите ще се опитаме да разработим и нова процедура за продажба на държавни активи през фондовата борса. Големият проблем на борсовата търговия е, че сделките там са най-добрите, когато преследваме единствено максимални приходи от продажба. Когато има обаче допълнителни условия, които трябва да се поставят пред бъдещия инвеститор, борсовата сделка се случва малко по-трудно. Затова ще се опитаме да разработим нова процедура, при която на купувачите да могат да се възлагат и определени ангажименти. Ако успеем да докажем, че подобна формула е работеща, още сделки с държавни активи ще преминават през фондовата борса. Разбира се, става дума за случаи, когато се продават мажоритарни пакети на един купувач. Идеята все още е на много ранен етап на обсъждане, но се надявам тя да бъде реализирана.

Близо половин година след продажбата на „Булгартабак" имате ли някакви индикации за препродажба?
- По договор купувачите нямат право да прехвърлят собствеността на дружеството, но те могат да прехвърлят компанията собственик. Говореше се, че това ще се случи веднага, но все още не сме станали свидетели на подобно нещо. Разбира се, всичко това е в правомощията на инвеститора и е свързано с неговите бизнес планове.
Още от интервюто на „Класа"

"Лавина от жалби за„Гражданска", информира „Монитор"
Българите се жалят най-много от клаузите по застраховките „Гражданска отговорност" и по „Каско", съобщиха вчера от Комисията за финансов надзор (КФН). Над 1000 жалби са постъпили в надзорния орган през миналата година. 80 на сто от тях са били в областта на застраховането. Според експертите обикновено става въпрос за оплаквания във връзка със задължителната за шофьорите „Гражданска отговорност", а също и за „Автокаско".

Големият брой жалби не се дължи на масови нарушения от страна на застрахователите, а на факта, че потребителите на тези услуги са най-много, обясни Антония Гинева, член на КФН. Статистиката показва, че през миналата година са били сключени 2,4 милиона договора по задължителната застраховка „Гражданска отговорност". През 2010 г. техният брой е бил близо 2,3 милиона.

Обикновено потребителите се оплаквали от закъсняло изплащане на обезщетението по „Гражданска отговорност" или от размера му, разказа Гинева. Тя припомни още, че по закон КФН има ограничени правомощия за разрешаването на такива спорове. Затова за потребителите остава възможността да потърсят правата си в съда. „Разглежда се и възможността да бъде намерен механизъм, който да е по-ефективен при разрешаването на такива по-дребни търговски спорове", поясни тя.

Председателят на КФН Стоян Мавродиев поясни също, че в комисията постъпвали и жалби по отношение на условията, предоставяни от фондовете за пенсионно осигуряване. Междувременно стана ясно, че до края на март комисията ще подготви промени в Кодекса за застраховането, чрез които ще бъде въведена т. нар. бонус-малус система. Тя предвижда диференцирано плащане на премиите по задължителната полица. Например по-стриктните шофьори ще плащат по-малко, а тези с повече нарушения - повече.
Още от статията на „Монитор"

"Блянът за още GSM оператори чезне съвсем", разкрива „Труд"
Изчезват илюзорните надежди, че мобилните оператори в България от три ще станат шест.

На 16 декември Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) взе решение да издаде 10-годишни лицензи на фирмите "4 Джи ком", "Макс телеком" и "Булсатком". Почти месец и половина след това единствено доставчикът на тв програми "Булсатком" е платил, и то частично за разрешителното.

Това е нарушение на Закона за електронните съобщения, според който парите за лиценз трябва да влязат в хазната в 14-дневен срок след издаването на лиценз.

Заради невъзможността на новите играчи на телеком пазара да осигурят парите, Комисията за регулиране на съобщенията е решила да удължи срока за плащане до края на януари т. г. Според експерти по телекомуникационно право компромисът от страна на ведомството на Веселин Божков е незаконен.

От КРС мълчат на какво основание са дали отсрочката. "4 Джи ком" и "Макс телеком" трябва да внесат по 15,2 милиона евро, а "Булсатком" - 9,7 милиона. Те ще трябва да плащат и годишни такси за ползване на ресурс - по 811 000 евро за първите две компании и 500 000 евро за тв оператора.

"Труд" потърси информация от трите компании дали имат намерение да платят лицензионната такса, или са се отказали от плановете да конкурират "М-Тел", "Глобул" и "Виваком".

"Не можем още нищо да коментираме", заявиха от "Макс телеком". От управата на "4 Джи ком" обещаха коментар, който в крайна сметка не пристигна, а мобилният телефон на изп. директор на "Булсатком" Пламен Генчев непрекъснато даваше свободно.
Още от статията на „Труд"